Giełda odrabia straty z piątku. Nowe rekordy Cyfrowego Polsatu

Omawiane walory: , , , ,

Kurz po piątkowym tańcu trzech wiedźm opadł i WIG20 rozpoczyna tydzień od odrabiania strat. W roli indeksowych lokomotyw występują dziś Orlen, PZU i ustalający nowe rekordy cenowe Cyfrowy Polsat.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa poniedziałkowej sesji na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem wzrostów. O godzinie 11:36 indeks WIG20 rósł o 0,62 proc. do 2.322,68 pkt. W wypadku dużych spółek dzisiejsze wzrosty to nic innego jak odreagowanie piątkowej przeceny z końcówki notowań, wywołanej rozliczeniem czerwcowych kontraktów terminowych. Przypomnijmy, że na około 1,5 godziny przed zamknięciem WIG20 spadł z okolic 2.337 pkt. do 2.308,32 pkt. i zakończył dzień na 0,5-proc. minusie.

W poniedziałek po zielonej stronie jest także mWIG40, który rośnie o 0,74 proc. do 4.026,79 pkt. i tylko dość często „chodzący swoimi ścieżkami” sWIG80, po wzrostach na otwarciu dnia, testował poziom 11.590,48 pkt., tracąc 0,22 proc.

W segmencie dużych spółek na uwagę zasługują Orlen, PZU i Cyfrowy Polsat. Akcje płockiej spółki drożeją o 2,35 proc. do 90,64 zł, po tym jak na ostatniej sesji ubiegłego tygodnia potaniały one o 1,1 proc. Dalej jednak pozostają w mini trendzie bocznym wokół poziomu 90 zł. Aczkolwiek układ sił na wykresie sugeruje na spore prawdopodobieństwo wybicia górą, co otworzyłoby drogę do czerwcowego maksimum na poziomie 97,30 zł.

Walory narodowego ubezpieczyciela natomiast idą w górę o 1,1 proc. do 43,72 zł, po tym jak w piątek potaniały o 1,1 proc., zanim wcześniej przetestowały 4-miesięczne maksimum na 44,46 zł. Układ sił na wykresie wskazuje na wciąż utrzymującą się przewagę strony popytowej, co każe obecnie oczekiwać ruchu ku tegorocznemu szczytowi na 45,60 zł.

Piątkową przecenę odreagowują też akcje spółek węglowych: JSW i Bogdanki. Kurs tej pierwszej idzie w górę o 2,9 proc. do 44 zł, po tym jak piątkową sesję zamknęła ona spadkiem o 4 proc. do 42,76 zł, co było najniższym kursem akcji od prawie 3 lat. Bez wpływu na dzisiejsze zachowanie notowań JSW pozostaje protest pracowników tejże spółki w Warszawie pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, czym chcą dać wyraz swej dezaprobaty dla niedawnej decyzji rady nadzorczej o odwołaniu prezesa Daniela Ozona, jednocześnie domagając się dymisji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Notowania Bogdanki rosną dziś o 3,4 proc. do 33,40 zł, po tym jak w piątek spadły one aż o 7,7 proc., również testując najniższe poziomy od 2016 roku i kontynuując zapoczątkowaną w 2017 roku bessę. Co ciekawe, akcje Bogdanki tanieją już 5. kolejny miesiąc, co w zestawieniu z bliskością ważnej strefy wsparcia zlokalizowanej wokół poziomu 30 zł, może zwiastować przynajmniej wyhamowanie tej spadkowej tendencji.

W gronie blue chipów bardzo dobrze radzi sobie Cyfrowy Polsat, którego akcje są rekordowo drogie. Rosną one o 2,8 proc. do 30,92 zł, co umiejscawia je w trójce spółek z największym pozytywnym wpływem na WIG20. Cyfrowy Polsat, podobnie jak Orange Polska i Play, korzysta na prawdopodobnym zakończeniu wojen cenowych wśród firm telekomunikacyjnych, co w przyszłości przełoży się na poprawę ich zysków. Dzisiejsze wzrosty spółki Zygmunta Solorza napędzane są repatriacją kapitału właśnie z Orange i Play, po tym jak ich akcje rozpoczęły korektę wcześniejszych silnych wzrostów.

Rozpoczęły się wakacje, ale ten tydzień na rynkach będzie jeszcze mało wakacyjny. I to nie za sprawą publikacji makroekonomicznych, chociaż w kalendarzu znajdziemy kilka bardzo interesujących figur. Poza opublikowanym dziś indeksem Ifo dla Niemiec, a także dość zaskakującymi, bo wyraźnie gorszymi od prognoz danymi z Polski (sprzedaż, produkcja), w kolejnych dniach zostanie jeszcze opublikowany m.in. czerwcowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów (wtorek; prognoza: 131,1 pkt.), majowe dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA (środa; prognoza: 0,0 proc. M/M), finalny odczyt amerykańskiego PKB za I kwartał 2019 roku (czwartek; prognoza: 3,2 proc.), wstępne czerwcowe dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech (czwartek; prognoza: 1,4 proc. R/R), Francji (piątek; prognoza: 1,1 proc.), Polsce (piątek; prognoza: 2,4 proc. R/R) i Strefie Euro (piątek; prognoza: 1,2 proc. R/R), majowe dane o dochodach (piątek; prognoza: 0,3 proc. M/M) i wydatkach Amerykanów (piątek; prognoza: 0,4 proc. M/M), a także odbędzie się posiedzenie Banku Nowej Zelandii, które najprawdopodobniej zakończy się utrzymaniem stóp procentowych na obecnych poziomach (główna 1,50 proc.).

Jednak tym, co w największym stopniu powinno przykuć uwagę inwestorów, będą liczne wystąpienia publiczne przedstawicieli Fed (w tym zaplanowane na wtorek w Waszyngtonie wystąpienie Powella), które w znacznej mierze będą koncentrować się na ostatnim zwrocie w polityce monetarnej Fed. Innym ważnym czynnikiem będzie utrzymujące się napięcie w relacjach USA – Iran, co może zakończyć się odłożonym póki co atakiem odwetowym za ostatnie zestrzelenie amerykańskiego drona przez Irańczyków. I wreszcie, potencjalnie najbardziej ceno- i trendo-twórczym wydarzeniem na rynkach finansowych będzie rozpoczynający się w czwartek szczyt przywódców G20 w Osace. To w jego kuluarach ma dojść do spotkania prezydentów USA i Chin, a przedmiotem rozmów będzie negocjowana nowa umowa handlowa. W najprostszym układzie, jeżeli rynki uznają, że rozmowa ta przybliżyła osiągnięcie przyszłego kompromisu i giełdy dostaną kolejny, po zapowiedzi obniżek stóp procentowych w USA, impuls popytowy. Gdyby jednak rozmowy zakończyły się fiaskiem i nastąpiła dalsza eskalacja wojen handlowych, to trzeba się liczyć ze spadkami na rynkach akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, CYFRPLSAT, jsw, PKNOrlen, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR