Giełda osuwa się w korekcie, w grze JHM Development i Komputronik

Omawiane walory: , , ,

Rozpoczynający się tydzień może przynieść kontynuację  spadków. W poniedziałek rano przewodzą im blue chipy, których indeks odbił się od linii trendu spadkowego. Mniej podatne na zmiany nastrojów są małe i średnie spółki, które dyskontują ożywienie gospodarcze w Polsce.

W poniedziałek w kalendarzu makroekonomicznym brakuje istotnych publikacji. W dalszej części tygodnia w centrum uwagi inwestorów będą wstępne odczyty indeksów PMI w strefie euro oraz protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiego FOMC.

Dzisiejsza sesja przynosi kontynuację spadków z ubiegłego tygodnia. WIG20 odbił się od silnej linii trendu spadkowego trwającego od początku roku. Wskaźnik RSI wygenerował już sygnał sprzedaży. Najbliższe wsparcie to luka bessy z czerwca (2.400-2.412 pkt.). Dalej na poziomie ok. 2.315 pkt. wypada 50 proc. zniesienia fali wzrostowej trwającej od końca czerwca. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną indeksu.

Za WIG20 podążają dzisiaj indeksy małych i średnich spółek, ale tam sytuacja jest zupełnie inna. W ciągu ostatniego roku sWIG80 i mWIG40 zyskały na wartości ok. 40 proc., podczas gdy WIG20 kończy ten okres zwyżką o ok. 7 proc. Ze względu na duży udział zagranicznych inwestorów, blue chipy są bardziej podatne na zmiany globalnych nastrojów. Szkodzi im perspektywa rychłego zakończenia QE3 w USA oraz zamieszki w Egipcie.

Z kolei do mniejszych spółek płynie krajowy kapitał, który dyskontuje poprawę kondycji polskiej gospodarki w drugiej połowie roku. Z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że na koniec lipca wartość aktywów, którymi zarządzają polskie fundusze inwestycyjne, wynosiła ponad 169 mld zł, czyli osiągnęła rekordowy poziom w ich historii. Tylko od początku roku wzrosły one o ponad 23 mld zł.

Napływ kapitału i poprawa perspektyw dla polskiej gospodarki doprowadziły jednak do znacznego wykupienia rynku i aktualnie indeksy osuwają się w korekcie. Rano obroty są o ponad połowę mniejsze niż na poprzedniej sesji o tej porze, a 75 proc. z nich generowane jest na spadkach.

>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Blisko 4 proc. na wartości zyskuje kurs JHM Development, który opublikował rano wyniki finansowe. Spółka odnotowała w pierwszym półroczu 2,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w stosunku do 1,08 mln zł zysku rok wcześniej.>> Pełna treść komunikatu tutaj.

Ponad 7 proc. na wartości zyskuje Komputronik, który swoje wyniki opublikował w piątek po zakończeniu sesji. Grupa Kapitałowa wypracowała w I kw. roku rozliczeniowego 2013/2014 (tj. 1 kwietnia – 30 czerwca 2013 r.) przychody na poziomie 358,3 mln zł, co oznacza wzrost o 62,2 proc. r/r. Zysk operacyjny i netto wyniósł odpowiednio 3,5 i 1,4 mln zł w stosunku do strat poniesionych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ciekawie wygląda również wykres cenowy. Kurs przełamał w ostatnim czasie linię długoterminowego trendu spadkowego. >> Zapoznaj się z analizą techniczną spółki. 

Ponad 1 proc. na wartości traci spółka ZWG, notowana na New Connect. Spółka buduje aktualnie grupę kapitałową poprzez dokonywanie akwizycji. Rozwój przez przejęcia zachęcił spekulantów do zaangażowania kapitału w akcje spółki. W efekcie kurs zyskał od początku miesiąca ok. 50 proc. Oscylatory wskazują na wykupienie rynku, a malejący wolumen świadczy o braku paliwa do kontynuacji wzrostów. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jhmdev, komputron, WIG, zwg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR