Goldman Sachs podniósł 12-miesięczną prognozę cen miedzi do 11 000 USD/t

Analitycy Goldman Sachs podnieśli 12-miesięczną prognozę cen miedzi do 11 000 USD/t.

surowce, miedz, goldmansachs, ceny,

Goldman Sachs podniósł 12-miesięczną prognozę cen miedzi do 11 000 USD/t

– Obecne ceny miedzi (9 000 USD/t) są zbyt niskie, aby zapobiec krótkoterminowemu ryzyku wyczerpania zapasów, podczas gdy obecne długoterminowe ceny miedzi (8 200 USD/t) nie są wystarczająco wysokie, aby zachęcić do realizacji wystarczającej liczby projektów typu greenfield, które mogłyby rozwiązać problem długoterminowej luki. Jeśli miedź utrzyma się na poziomie 9 000 USD/t przez następne dwa lata, to szacujemy, że wynikające z tego deficyty spowodują wyczerpanie zapasów rynkowych na początku 2023 roku – czytamy w raporcie.

W oparciu o modelowanie rynku złomu i popytu analitycy uważają, że najbardziej prawdopodobną ścieżką dla cen miedzi – która zarówno pozwoli uniknąć ryzyka wyczerpania zapasów, jak i ostrej huśtawki nadwyżkowej – jest trend w kierunku kilkunastu tysięcy USD do połowy dekady.

– Obecnie prognozujemy średnią cenę miedzi na poziomie 9 675 USD/t w 2021 roku, 11 875 USD/t w 2022 roku, 12 000 USD/t w 2023 roku, po czym nastąpi istotny wzrost do 14 000 USD/t w 2024 roku i 15 000 USD/t w 2025 roku. W tym kontekście podnosimy naszą 12-miesięczną cenę docelową do 11 000 USD/t – czytamy dalej.

Goldman Sachs zwraca uwagę, że miedź odegra kluczową rolę w przeprowadzeniu zielonej transformacji energetycznej i dekarbonizacji światowych gospodarek. Ze względu na swoje właściwości miedź stanowi najbardziej efektywny kosztowo materiał przewodzący, niezastąpiony w budowie nowej, zrównoważonej infrastruktury energetycznej, dzięki której dążenie do neutralności emisyjnej będzie w ogóle możliwe. Ten cel strategiczny stanowi również, zdaniem analityków, główny czynnik napędzający popyt na „zielone metale”, w tym miedź.

W grudniu 2020 r. analitycy Goldman Sachs podnieśli 12-miesięczną prognozę cen miedzi do 9 500 USD/t z 7 500 USD/t poprzednio.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR