GPW na plusie dzięki BZ WBK i spółkom surowcowym

Omawiane walory: , , , , ,

W czwartek, na przekór europejskim parkietom, warszawska giełda rośnie. W górę ciągnie ją BZ WBK oraz surowcowy KGHM i JSW. Całemu rynkowi ciąży natomiast sektor energetyczny. Sytuacja jest jednak płynna i sesja może zamknąć się zarówno wzrostami, jak i spadkami.

Marcin Kiepas

Środowe rekordy indeksu Dow Jones, jakie miały miejsce pomimo decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) o trzeciej już w tym roku podwyżce stóp procentowych, nie znalazły przełożenia na lepsze nastroje na europejskich parkietach. W czwartek większość z nich spada, w tym główne indeksy we Frankfurcie (DAX -0,5 proc.) i w Paryżu (CAC 40 -0,4 proc.). Europejscy inwestorzy już zapomnieli o Fed i Wall Street i całą swą uwagę koncentrują na dzisiejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (ECB). To właśnie w oczekiwaniu na jego wyniki, które poznamy o godzinie 13:45 (a o 14:30 rozpocznie się konferencja Mario Draghiego), tracą banki, ściągając w dół indeksy.

Europa spada pomimo opublikowanych rano świetnych, bo dużo lepszych od prognoz i w większości wypadków lepszych niż przed miesiącem, wstępnych odczytów indeksów PMI za grudzień dla Francji, Niemiec i całej strefy euro. Nie były to zresztą jedyne dobre dane. Równie pozytywnie zaskoczył raport o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

Na tle giełd europejskich pozytywnie wyróżnia się GPW. Pomimo startu na minusach, w południe wszystkie indeksy poza mWIG40 lekko zyskiwały na wartości. Indeks WIG20 rósł o 0,4 proc. do 2.419 pkt., WIG o 0,15 proc. do 62.643,2 pkt., sWIG80 o 0,3 proc. do 14.397,3 pkt., a wspomniany mWIG40 tracił 0,4 proc. i miał wartość 4.746,1 pkt.

notowania

Paradoksalnie za zwyżkami w Warszawie stoi bank BZ WBK. Jego akcje drożeją o 4,4 proc. do 384,50 zł w reakcji na informację, że za kwotę 1,29 mld zł przejmie część działalności Deutsche Bank Polska. Należy zwrócić uwagę, że to raczej dość niestandardowa reakcja rynku. Pewną regułą jest, że spółki przejmujące w większości przypadków tracą na wartości w związku z koniecznością wyasygnowania środków na planowane przejęcie.

W indeksie WIG20 wyróżnia się też JSW (+3,3 proc.) i KGHM (+1,7 proc.), co jest reakcją na wzrost cen surowców na rynkach globalnych.

Słabo za to spisuje się sektor energetyczny. Akcje PGE tracą 3 proc., spadając do 12,22 zł. Inwestorom nie spodobała się strategia dla ciepłownictwa, która zakłada wydatki w kwocie 6,9 mld zł w latach 2018-2023. W ślad za PGE tracą też inne firmy z branży. Akcje Energi spadają o 2,2 proc. do 12,62 zł, Tauronu o 0,9 proc. do 3,17 zł, a Enei o 5,4 proc. do 11,83 zł. Indeks branżowy WIG-Energia traci dziś 2,6 proc.

Spadek wspomnianej Enei, obok przeceny ING Bank Śląski o 1 proc., Grupy Azoty o 1,7 proc. i CD Projektu o 0,8 proc., w największym stopniu ciąży indeksowi mWIG40, odpowiadając za to, że jest on notowany pod kreską. W indeksie średniaków pozytywnie za to wyróżnia się Synthos, którego akcje drożeją o 2,5 proc. do 4,89 zł, w reakcji na podwyższenie przez FTF Galleon ceny w wezwaniu na akcje Synthosu do 4,93 zł z 4,78 zł oferowanych wcześniej.

Dobrze też spisują się akcje Inter Cars. Ich cena rośnie o 1,5 proc. do 293,30 zł i jest najwyższa od października. Do kupna zachęca podwyższona przez Haitong Bank rekomendacja do kupuj z neutralnie, przy jednocześnie podwyższonej wycenie o 12 proc. do 322,30 zł za jedną akcję.

Rekomendację kupuj wystawili też analitycy DM BDM dla spółki Ciech. Cena docelowa wynosi 68,60 zł. W południe akcje Ciechu tanieją o 0,5 proc. do 53,51 zł.

Na szerokim rynku wyróżniają się akcje Interma Trade, czyli dawnego Briju. Niestety wyróżniają się negatywnie. Tanieją one aż o 19,1 proc. do 3,30 zł, wyznaczając nowy historyczny dołek. Powodem przeceny są zastrzeżenia Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego do rozliczenia podatku VAT za 2012 rok.

notowania

To, że w pierwszej połowie dnia polska giełda pozytywnie wyróżnia się na tle europejskich parkietów jeszcze o niczym nie świadczy. Słabe zachowanie sektora energetycznego, nie najlepsze nastroje w Europie, a także niepewność co impulsu jaki dziś napłynie z Europejskiego Banku Centralnego sprawiają, że nie można wykluczać, iż sesja w Warszawie zamknie się spadkami indeksów.

Mapa rynku. Stan na godzinę 13:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bzwbk, Ciech, INTERCARS, ITMTRADE, PGE, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • Czerwono na giełdach w całej Europie. Mocna przecena PGE i Dino Polska

  Pogorszenie nastrojów na globalnych giełdach, a także taniejące akcje PGE, Dino Polska, Pekao i PKO BP, ściągają warszawską giełdę w dół. WIG20 spada trzeci kolejny dzień, a losy sesji wydają się być już rozstrzygnięte.

 • PGE poprawiła wyniki w III kwartale. Inwestorzy realizują zyski

  Branżowy gigant pochwalił się znacznie lepszymi niż przed rokiem wynikami kwartalnymi, ale patrząc na reakcję rynku, można powiedzieć, że to było już w cenach. W środę rano kurs akcji PGE spadał nawet o ponad 6 proc. 

 • WIG20 wymiękł na finiszu, największe spadki na JSW i Orlenie

  Mimo niespodziewanie dobrego odczytu indeksu ZEW dla Niemiec oraz rekordów na Wall Street, WIG20 zakończył sesję na minusie. O ujemnym wyniku rzutem na taśmę przesądziła ponad 3-proc. przecena na akcjach JSW i Orlenu.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR