Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GPW na plusie dzięki BZ WBK i spółkom surowcowym

Opublikowano: 2017-12-14 13:05:26

Omawiane walory: , , , , ,

W czwartek, na przekór europejskim parkietom, warszawska giełda rośnie. W górę ciągnie ją BZ WBK oraz surowcowy KGHM i JSW. Całemu rynkowi ciąży natomiast sektor energetyczny. Sytuacja jest jednak płynna i sesja może zamknąć się zarówno wzrostami, jak i spadkami.

Marcin Kiepas

Środowe rekordy indeksu Dow Jones, jakie miały miejsce pomimo decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) o trzeciej już w tym roku podwyżce stóp procentowych, nie znalazły przełożenia na lepsze nastroje na europejskich parkietach. W czwartek większość z nich spada, w tym główne indeksy we Frankfurcie (DAX -0,5 proc.) i w Paryżu (CAC 40 -0,4 proc.). Europejscy inwestorzy już zapomnieli o Fed i Wall Street i całą swą uwagę koncentrują na dzisiejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (ECB). To właśnie w oczekiwaniu na jego wyniki, które poznamy o godzinie 13:45 (a o 14:30 rozpocznie się konferencja Mario Draghiego), tracą banki, ściągając w dół indeksy.

Europa spada pomimo opublikowanych rano świetnych, bo dużo lepszych od prognoz i w większości wypadków lepszych niż przed miesiącem, wstępnych odczytów indeksów PMI za grudzień dla Francji, Niemiec i całej strefy euro. Nie były to zresztą jedyne dobre dane. Równie pozytywnie zaskoczył raport o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

Na tle giełd europejskich pozytywnie wyróżnia się GPW. Pomimo startu na minusach, w południe wszystkie indeksy poza mWIG40 lekko zyskiwały na wartości. Indeks WIG20 rósł o 0,4 proc. do 2.419 pkt., WIG o 0,15 proc. do 62.643,2 pkt., sWIG80 o 0,3 proc. do 14.397,3 pkt., a wspomniany mWIG40 tracił 0,4 proc. i miał wartość 4.746,1 pkt.

notowania

Paradoksalnie za zwyżkami w Warszawie stoi bank BZ WBK. Jego akcje drożeją o 4,4 proc. do 384,50 zł w reakcji na informację, że za kwotę 1,29 mld zł przejmie część działalności Deutsche Bank Polska. Należy zwrócić uwagę, że to raczej dość niestandardowa reakcja rynku. Pewną regułą jest, że spółki przejmujące w większości przypadków tracą na wartości w związku z koniecznością wyasygnowania środków na planowane przejęcie.

W indeksie WIG20 wyróżnia się też JSW (+3,3 proc.) i KGHM (+1,7 proc.), co jest reakcją na wzrost cen surowców na rynkach globalnych.

Słabo za to spisuje się sektor energetyczny. Akcje PGE tracą 3 proc., spadając do 12,22 zł. Inwestorom nie spodobała się strategia dla ciepłownictwa, która zakłada wydatki w kwocie 6,9 mld zł w latach 2018-2023. W ślad za PGE tracą też inne firmy z branży. Akcje Energi spadają o 2,2 proc. do 12,62 zł, Tauronu o 0,9 proc. do 3,17 zł, a Enei o 5,4 proc. do 11,83 zł. Indeks branżowy WIG-Energia traci dziś 2,6 proc.

Spadek wspomnianej Enei, obok przeceny ING Bank Śląski o 1 proc., Grupy Azoty o 1,7 proc. i CD Projektu o 0,8 proc., w największym stopniu ciąży indeksowi mWIG40, odpowiadając za to, że jest on notowany pod kreską. W indeksie średniaków pozytywnie za to wyróżnia się Synthos, którego akcje drożeją o 2,5 proc. do 4,89 zł, w reakcji na podwyższenie przez FTF Galleon ceny w wezwaniu na akcje Synthosu do 4,93 zł z 4,78 zł oferowanych wcześniej.

Dobrze też spisują się akcje Inter Cars. Ich cena rośnie o 1,5 proc. do 293,30 zł i jest najwyższa od października. Do kupna zachęca podwyższona przez Haitong Bank rekomendacja do kupuj z neutralnie, przy jednocześnie podwyższonej wycenie o 12 proc. do 322,30 zł za jedną akcję.

Rekomendację kupuj wystawili też analitycy DM BDM dla spółki Ciech. Cena docelowa wynosi 68,60 zł. W południe akcje Ciechu tanieją o 0,5 proc. do 53,51 zł.

Na szerokim rynku wyróżniają się akcje Interma Trade, czyli dawnego Briju. Niestety wyróżniają się negatywnie. Tanieją one aż o 19,1 proc. do 3,30 zł, wyznaczając nowy historyczny dołek. Powodem przeceny są zastrzeżenia Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego do rozliczenia podatku VAT za 2012 rok.

notowania

To, że w pierwszej połowie dnia polska giełda pozytywnie wyróżnia się na tle europejskich parkietów jeszcze o niczym nie świadczy. Słabe zachowanie sektora energetycznego, nie najlepsze nastroje w Europie, a także niepewność co impulsu jaki dziś napłynie z Europejskiego Banku Centralnego sprawiają, że nie można wykluczać, iż sesja w Warszawie zamknie się spadkami indeksów.

Mapa rynku. Stan na godzinę 13:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bzwbk, Ciech, INTERCARS, ITMTRADE, PGE, synthos)

 • Chemia, czyli czarny koń sezonu wyników za II kwartał 2019 r.

  Do zamknięcia okresu rozliczeniowego pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już teraz wiadomo, że cały II kwartał będzie wyjątkowo udany dla branży chemicznej. 

 • Ciech uruchamia w Niemczech nową linię do produkcji specjalistycznej sody

  Grupa CIECH uruchamia w Niemczech nową linię do produkcji specjalistycznej sody oczyszczonej, stosowanej m.in. w dializach. Nowa linia zwiększa moce wytwórcze fabryki zlokalizowanej w Stassfurcie o ponad 80 proc. (50 tysięcy ton rocznie) oraz przyczyni się do poszerzenia portfolio produktów grupy o najbardziej zaawansowaną i specjalistyczną odmianę sody, stosowaną w przemyśle farmaceutycznym i leczeniu chorób nerek.

 • Energetyczny rollercoaster, WIG20 powyżej 2.200 pkt.

  Czwartkowa sesja jest dokładnym przeciwieństwem sesji wczorajszej. Sektor energetyczny i wzrosty w Europie ciągną warszawskie indeksy w górę. W WIG20 pierwsze skrzypce gra PGE, PKO BP i PZU. Na szerokim rynku gorąco jest na akcjach PlayWay i BoomBIT.

 • PGE i czerwona Europa ciągną w dół GPW

  Przecena akcji spółek energetycznych oraz strach przed wojnami handlowymi, ściągają w dół warszawskie indeksy. Nastroje na GPW są słabe, co jest złą wróżba nie tylko na drugą połowę dnia, ale i na drugą połowę tygodnia.

 • Skarbówka kwestionuje rozliczenia VAT spółki zależnej Ciechu

  Do pełnomocnika spółki Verbis ETA - spółki zależnej CIECHu - wpłynął protokół badania ksiąg. Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie prowadzi wobec spółki zależnej postępowanie podatkowe z tytułu rozliczenia VAT za IV kwartał 2013 roku. Spółka zależna oraz jej doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem Urzędu.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku