GPW wprowadziła kontrakty terminowe z nowym mnożnikiem na akcje 4 spółek

Omawiane walory: , , ,

W poniedziałek do obrotu trafiły kontrakty terminowe z nowym mnożnikiem na akcje LPP, 11 bit studios, mBanku oraz Santander BP. Przy okazji giełda zapowiedziała wprowadzenie nowych instrumentów pochodnych dla WIG-Games oraz trzech indeksów makrosektorowych.

W związku z wprowadzeniem nowych mnożników w obrocie na GPW od 18 marca 2019 r. będą dostępne kontrakty terminowe z mnożnikiem 1 na akcje LPP oraz z mnożnikiem 10 na akcje 11 bit studios. W wypadku Santander BP i mBanku mnożniki obniżono ze 100 do 10 (zmiana dotyczyć będzie wyłącznie serii wprowadzanych do obrotu od 18 marca 2019 r.).

– Uważamy, że jednym z priorytetów jest przyciągnięcie inwestorów na ten rynek, dlatego wprowadziliśmy szereg zmian regulacyjnych, organizacyjnych oraz systemowych, co umożliwiło wprowadzenie do obrotu kontraktów terminowych z mnożnikami 1 i 10. Niższa wartość kontraktu i w konsekwencji niższa wartość depozytu zabezpieczającego mogą stanowić zachętę dla inwestorów do większej aktywności. Zmiana ta ułatwi również aktywne wspieranie płynności przez animatorów rynku, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa obrotu – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe

GPW zasygnalizowała też rozszerzenie oferty. Instrumentami bazowymi dla kolejnych nowych kontraktów mają być WIG-Games oraz trzy indeksy makrosektorowe. Wszystkie cztery są publikowane od dzisiaj.

 • Banki-ubezpieczenia-rynek kapitałowy-wierzytelności (WIG.MS-FIN)
 • Paliwa-gaz-chemia (WIG.MS-PET)
 • Energia-górnictwo-surowce (WIG.MS-BAS)

– Konstrukcja indeksów była konsultowana z uczestnikami rynku tak, aby nowe wskaźniki w jak największym stopniu spełniały wymogi atrakcyjnych instrumentów bazowych dla kontraktów terminowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu inwestorzy szybko zauważą ich zalety i przekonają się do tych instrumentów – dodaje Izabela Olszewska.

Kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe pojawią się w obrocie giełdowym po zatwierdzeniu Warunków Obrotu dla tych kontraktów przez Komisję Nadzoru Finansowego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, lpp, mBank, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Giełdy złapały wiatr w żagle, w grze PKO BP i mBank

  Dobre nastroje na światowych giełdach oraz zapowiedź dywidendy i wyższe od prognoz zyski PKO BP, stoją za dzisiejszym wzrostami na GPW. W centrum uwagi są jeszcze dwa inne banki: MBANK i Santander Bank Polska.

 • Grupa Santander dementuje doniesienia o planach sprzedaży banku w Polsce

  Grupa Santander nie planuje sprzedaży Santander Bank Polska, podał bank w odniesieniu do dzisiejszych informacji prasowych.

 • Wall Street idzie po nowe rekordy, mBank rośnie po wynikach

  Pod znakiem niewielkiej realizacji zysków upłynęła pierwsza połowa czwartkowej sesji na GPW. Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji dają jednak nadzieję na wzrostowe zamknięcie. Gwiazdą sesji jest MBANK, który mocno drożeje po wynikach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR