Grupa AmRest miała wstępnie 272 mln euro przychodów w II kw., -43,6 proc. r/r

Omawiane walory:

AmRest Holdings SE miał wstępnie 272 mln euro skonsolidowanych przychodów w II kw. 2020 - były one niższe o 43,6 proc. r/r. Jest to rezultat ograniczenia możliwości efektywnego prowadzenia restauracji na większości rynków działalności AmRest w związku z pandemią COVID-19. Kurs akcji spółki wystrzelił w czwartek rano o 14 proc., a za jedną akcję płacono 21,95 zł.

amrest, akcje, handel, wyniki,

Grupa AmRest miała wstępnie 272 mln euro przychodów w II kw., -43,6 proc. r/r

Wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń i ponownym otwieraniem restauracji w drugiej połowie II kwartału 2020 roku wyniki sprzedaży (ogólnej oraz sprzedaży porównywalnej w restauracjach) uległy wyraźnej poprawie.

– Na koniec kwietnia otwartych było około 56 proc. restauracji prowadzonych przez AmRest. Działały one głównie poprzez kanał dostawy do domu, drive-thru i na wynos, co spowodowało spadek sprzedaży o 66,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W maju sytuacja się poprawiła. Na koniec miesiąca funkcjonowało 81 proc. restauracji, a spadek sprzedaży wyniósł 40,7 proc. Na koniec czerwca działało już 92 proc. wszystkich lokali, a dzięki kontynuacji poprawy wyników sprzedaży, spadek rok do roku wyniósł 24,4 proc. – czytamy w komunikacie.

Na dzień 11 sierpnia w ramach portfolio grupy funkcjonuje około 96 proc. restauracji.

Wskaźnik sprzedaży porównywalnej w restauracjach, wyłączający wpływ zmian kursów walutowych i wyniki czasowo zamkniętych sklepów, osiągnął 91,1 proc. w I kwartale 2020 roku i 67,8 proc. w II kwartale 2020 roku. Wyniki poprawiały się z miesiąca na miesiąc wraz ze znoszonymi ograniczeniami dotyczącymi funkcjonowania restauracji i restrykcji społecznych, a indeks (mierzony r/r) urósł z 48,8 proc. w kwietniu, poprzez 68,7 proc. w maju, do 78,8 proc. w czerwcu. W marcu wyniósł on 64 proc.

– Sprzedaż wygenerowana na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła w II kw. 2020 133,6 mln euro, co stanowi spadek o 34,3 proc. w porównaniu do II kw. 2019. Przychody dywizji rosyjskiej wyniosły w II kw. 2020 22,3 mln euro i były o 57,1 proc. niższe niż przed rokiem. Sprzedaż dywizji Europa Zachodnia w II kw. 2020 kształtowała się na poziomie 92,4 mln euro i była o 52,8 proc. niższa niż przed rokiem. Przychody na rynku chińskim w II kw. 2020 osiągnęły poziom 19,2 mln euro i były o 21 proc. niższe w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Przychody segmentu ‚Pozostałe’ wyniosły w II kw. 2020 4,6 mln euro i były o 38,9 proc. niższe niż przed rokiem – czytamy dalej.

Reagując na pojawiające się wyzwania oraz w celu złagodzenia strat powstałych w wyniku ograniczenia możliwości spożywania posiłków w restauracjach, AmRest umocnił kanał sprzedaży z dostawą do domu oraz poprzez drive-thru. Sprzedaż wygenerowana poprzez te kanały w restauracjach należących do AmRest (equity) wzrosła w ciągu roku o około 70 proc. w maju i 51 proc. w czerwcu.

AmRest Holdings SE jest największą niezależną firmą prowadzącą sieci restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka rozwija również działalność w m.in. Europie Zachodniej, Rosji oraz Chinach. Spółka jest notowana na GPW od 2005 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 961,5 mln euro w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Topnieje polska reprezentacja w indeksie MSCI Standard

  Wraz z końcem maja aż trzy polskie spółki pożegnają się z miejscem w indeksie MSCI Standard. Roszady obejmą też MSCI Small Cap, gdzie dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki zostaną zastąpione przez Bank Handlowy i Ten Square Games.

 • Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze

  Rynki akcji rozpoczęły czwarty tydzień marca od spadków. Dziś podaż uderzyła w najczulszy punkt warszawskiej giełdy, czyli sektor bankowy. PKO BP ostrzegł, że cięcie stóp procentowych przez RPP będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Dobra wiadomość jest taka, że póki co nie ma paniki.

 • AmRest tymczasowo zamknie 143 restauracje własne w Hiszpanii

  AMREST zainicjował procedury dotyczące tymczasowej redukcji zatrudnienia z uwagi na siłę wyższą, w oparciu o zapisy dekretu królewskiego z mocą ustawy w sprawie pilnych i nadzwyczajnych środków w celu stawienia czoła gospodarczym i społecznym skutkom COVID-19 (ERTE). W związku z ERTE AMREST planuje tymczasowo zamknąć 143 restauracje własne w Hiszpanii.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR