Grupa Pfleiderer miała 5,9 mln euro zysku netto i ponad miliard euro przychodów w 2018 r.

Omawiane walory:

Pfleiderer Group podniósł ceny i zwiększył sprzedaż produktów. Na poziomie netto zysk spadł r/r o 65 proc., głównie za sprawą zaksięgowania różnic kursowych oraz korekt dot. podatku odroczonego.

Fot. Pfleiderer Group/fb

Skonsolidowane przychody Grupy Pfleiderer wzrosły w 2018 r. o 5,6 proc. do 1.062,5 mln euro, dzięki wyższym cenom oraz wolumenom sprzedanych produktów. Spółce udało się podnieść ceny wyrobów końcowych w obliczu szybko drożejących surowców w 2018 r. bez uszczerbku dla wzrostu wolumenów sprzedaży.

Sprzedaż produktów o wysokiej wartości dodanej, takich jak płyty wiórowe laminowane i lakierowane (MFC) oraz laminaty wysokociśnieniowe (HPL), wzrosła o 3,3 proc. r/r. Produkty te stanowiły 63 proc. całej sprzedaży grupy w ubiegłym roku. Sprzedaż produktów podstawowych, takich jak surowe płyty wiórowe oraz surowe płyty MDF/HDF, wzrosła o 6,8 proc. dzięki silnemu popytowi.

Wzrost EBITDA był szybszy niż wzrost przychodów dzięki wysiłkom grupy ukierunkowanym na wzrost produktywności oraz ograniczenie kosztów. Pfleiderer inwestował w eliminowanie wąskich gardeł w procesie produkcji i zwiększanie możliwości produkcyjnych (np. nowa linia lakiernicza w Leutkirch), a także w polepszenie efektywności kosztowej produkcji (np. poprzez uruchomienie instalacji do recyclingu drewna w zakładzie produkcyjnym w Neumarkt). W efekcie raportowana EBITDA wzrosła w ubiegłym roku o 11,5 proc. r/r do 133,8 mln euro. Skorygowana EBITDA, oczyszczona z wpływu zdarzeń jednorazowych (w tym kosztów strategicznego doradztwa wspierającego wzrost sprzedaży i efektywności operacyjnej), była wyższa o 12 proc. r/r i wyniosła 141,9 mln euro. Marża skorygowanej EBITDA wzrosła tym samym o 0,8 p.p. do 13,4 proc.

Wzrost wyników w samym czwartym kwartale był niższy niż w całym ubiegłym roku, co odzwierciedlało słabsze otoczenie rynkowe w grudniu 2018 r. Po bardzo dobrych wynikach sprzedaży w październiku i listopadzie, aktywność klientów była niższa w ostatnim miesiącu roku, co spowodowało, że wzrost przychodów w czwartym kwartale wyniósł jedynie 2,9 proc., osiągając poziom 262,8 mln euro. Skorygowana EBITDA w tym okresie wzrosła w podobnym tempie i ukształtowała się na poziomie 34,4 mln euro. Prognozy wzrostu PKB dla regionu DACH i dla Polski na rok 2019 są niższe niż wzrost odnotowany w ubiegłym roku, co może mieć wpływ na rynek meblarski. Niemniej jednak, perspektywy dla niektórych kluczowych segmentów, w tym mebli kuchennych, pozostają korzystne.

Spółka przywiązuje dużą wagę do efektywności operacyjnej oraz kontroli kosztów. Koszty ogólnego zarządu spadły w ubiegłym roku o 4,5 proc. do niespełna 50 mln euro, a koszty sprzedaży wyniosły 131,7 mln euro, czyli nieco mniej niż rok wcześniej pomimo rosnących przychodów. W efekcie wskaźnik kosztów ogólnego zarządu i sprzedaży (SG&A) do przychodów spadł w 2018 roku o 1,2 p.p. do 17,1 proc.

Zysk netto w 2018 roku ukształtował się na poziomie 5,9 mln euro, co oznacza spadek o 65 proc. r/r. Był to głównie efekt zaksięgowania różnic kursowych oraz korekt dot. podatku odroczonego– oba te czynniki miały charakter niegotówkowy.

– Pfleiderer zwiększył w 2018 roku zyskowność pomimo wymagającego otoczenia rynkowego. Obserwowaliśmy znaczący wzrost kosztów surowców, który z sukcesem udało nam się przenieść na ceny produktów końcowych bez uszczerbku dla wolumenu sprzedaży. Widzieliśmy także pierwsze oznaki spowolnienia popytu, gdyż niektórzy klienci zdecydowali się na zredukowanie zapasów w obawie przed oczekiwanym spowolnieniem PKB na niektórych z naszych kluczowych rynków. W obliczu takiego rozwoju sytuacji rynkowej, Pfleiderer będzie kontynuował wdrażanie inicjatyw wzrostowych określonych w naszej diamentowej strategii, w tym rozwój nowych produktów oraz wchodzenie na nowe, niszowe rynki. Wierzymy, że te inicjatywy pozwolą nam osiągnąć cele założone na rok 2021, nawet przy bardziej wymagającym otoczeniu makroekonomicznym, m.in. dzięki koncentracji na sprzedaży produktów z wysoką wartością dodaną, które są mniej podatne na wahania koniunktury. Jednocześnie chcemy wykorzystać naszą dużą zdolność do generowania gotówki do obniżenia zadłużenia spółki – powiedział Tom K. Schäbinger, prezes zarządu Pfleiderer Group.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na koniec 2018 r. dług netto Grupy wynosił 398,6 mln euro (2,98x EBITDA). Wyłączając wydatki na skup akcji własnych, dług netto wynosił 274,2 mln euro (2,05x EBITDA). Pfleiderer wygenerował w ubiegłym roku 71,6 mln euro gotówki netto z działalności operacyjnej.

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PFLEIDER, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR