Rusza przymusowy wykup akcji w Pfleiderer Group

Omawiane walory:

Volantis Bidco ogłosił przymusowy wykup 7,8 proc. akcji producenta płyt wiórowych. Za każdą płaci 26,60 zł.

Volantis, Bidco, przymusowy, wykup, Pfleiderer, Group

Volantis Bidco ogłosił przymusowy wykup 7,8 proc. akcji Pfleiderer Group

Volantis Bidco finalizuje plan przejęcia i wycofania Pfleiderer Group z GPW. W poniedziałek, 16 września rusza przymusowy wykup akcjonariuszy mniejszościowych, do których wciąż należy nieco ponad 5 mln akcji, czyli ok. 7,8 proc. Inwestorzy jeszcze w tym tygodniu pożegnają się z nimi, bo dzień wykupu ustalono na 19 września.

Przymusowy wykup akcji (tzw. squeeze out) to operacja, która gdy już ruszy dzieje się poza kontrolą drobnych inwestorów. Zgodnie z prawem, akcjonariusz większościowy lub grupa działająca w ramach porozumienia po przekroczeniu 90 proc. głosów na WZ ma prawo zażądać odsprzedaży udziałów od pozostałych inwestorów po wyznaczonej jednostronnie cenie. Odkup następuje po cenie z wezwania poprzedzającego squeeze out. Inwestor w zasadzie nie ma wyboru, ponieważ papiery w ustalonym przez przejmującego terminie znikają z rachunku maklerskiego, a na ich miejsce pojawia się gotówka. Wszystko dzieje się bez jakiegokolwiek działania ze strony drobnego akcjonariusza.

Z tego prawa skorzystał główny akcjonariusz Pfleiderer Group, który jeszcze w lipcu ogłosił wezwanie po 25,17 zł za sztukę, a w sierpniu podniósł ofertę o 5 proc. do 26,60 zł. W efekcie jego udział wzrósł do ok. 73 proc. Pod koniec sierpnia Volantis Bidco i Atlantik zawarły porozumienie akcjonariuszy, w wyniku którego posiadają łącznie 92,2 proc. kapitału zakładowego i głosów na walnym zgromadzeniu (w tym akcje własne).

Po zamknięciu i rozliczeniu transakcji Volantis Bidco i Atlantik złożą wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na przywrócenie akcjom formy dokumentu (tzw. zniesienie dematerializacji akcji), podobnie jak w ubiegłym tygodniu zrobiły to dwie spółki kontrolowane przez Romana Karkosika. Po wpłynięciu wniosku KNF wyznaczy dzień wycofania akcji spółki z obrotu i spółka ostatecznie pożegna się z warszawskim parkietem.

Grupa Pfleiderer to producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,1 mld euro w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PFLEIDER, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR