Haitong Bank podniósł cenę docelową Asseco Poland do 84,20 zł za akcję

Omawiane walory:

Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku, w raporcie z 1 czerwca utrzymał rekomendację kupuj dla Asseco Poland, jednocześnie podwyższając cenę docelową do 84,20 zł z 78,10 zł.

assecopol, akcje, rekomendacje, haitong, bank,

Haitong Bank podniósł cenę docelową Asseco Poland do 84,20 zł za akcję

Analityk Haitong Banku podwyższył prognozę zysku netto na 21/22 odpowiednio o 8/7 proc. Marża EBIT Asseco Poland wzrosła w I kw. br. o 1,1 p.p. r/r, przy czym ok. połowa tej poprawy wynikała z modelu pracy hybrydowej, reszta zaś z wysokomarżowych kontraktów podpisanych w 2020 r.

– Skonsolidowany portfel zamówień wzrósł w maju br. o 14 proc. r/r po I kw. 2021 r. (vs +13 proc. po IV kw. w marcu br.), ale zdaniem analityka ważniejszy jest fakt, że polski portfel zamówień wzrósł w maju do +9 proc. r/r (z +5 proc. r/r w marcu br.) dzięki podpisanym ostatnio kontraktom z ZUS, które zazwyczaj generują wyższe marże. Powyższe daje dość optymistyczny obraz na najbliższe kwartały – czytamy w raporcie przygotowanym przez Konrada Księżopolskiego, analityka Haitong Banku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według szacunków eksperta Haitong Banku, Asseco Poland wyceniane jest na 2021 r. według wskaźnika P/E na poziomie 14,2x ze stopą dywidendy 4,3 proc., co jego zdaniem jest nadal atrakcyjną wartością.

W I kw. 2021 przychody wyniosły 3,34 mld zł (+14 proc. r/r). Skonsolidowana marża brutto wzrosła do 21,4 proc. wobec 20,8 proc. rok wcześniej. Wskaźnik kosztów ogólnych spadł do 11,7 proc. wobec 12,1 proc. rok wcześniej. Marża EBIT wzrosła do 9,7 proc. vs 8,6 proc. rok wcześniej. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej skurczyły się do  81,8 mln zł vs 330 mln zł rok wcześniej. Widoczna zmiana przepływów operacyjnych wynika ze zmiany kapitału obrotowego o -362 mln zł vs -51 mln zł przed rokiem. W tej zmianie należności miały udział -157 mln zł vs. -11 mln zł przed rokiem oraz zobowiązania -268 mln zł vs. -97 mln zł przed rokiem. Asseco Poland komentuje, że na kapitał obrotowy w I kw. 2021 r. wpływ miało kilka czynników:

  1. W Izraelu w I kw. br. było dużo świąt i Matrix IT nie był w stanie odzyskać wszystkich należności do końca marca, ale udało się to zrobić w kwietniu;
  2. Asseco Spain postanowiło zainwestować nadwyżkę gotówki i dokonało przedpłat na sprzęt IT, a w zamian otrzymało rabaty cenowe od dostawców. Skala przedpłat wyniosła ok. 12 mln EUR. Spółka skomentowała, że większość negatywnych skutków spadku kapitału obrotowego w I kw. 2021 r. powinna się odwrócić w kolejnych kwartałach, a Asseco Poland ocenia, że generowanie gotówki i pozycja gotówkowa są niezagrożone.

– Asseco Poland podaje, że ok. połowa poprawy marży EBIT (ok. 0,5 p.p.) wynika z hybrydowego modelu pracy i niższych wydatków na reprezentację firmy czy samochody służbowe, a pozostałe 0,5 p.p. poprawy marży EBIT wynika z wyższej marży podpisanych kontraktów w 2020 r. oraz wzrostu udziału przychodów obciążonych wyższą marżą usług i licencji – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Asseco Poland komentuje, że presja płacowa i wprowadzenie Polskiego Ładu może być wyzwaniem w tym obszarze, ale na komentarze jest jeszcze za wcześnie. W 2020 r. Asseco Poland (spółka matka) zatrudniało 2187 osób, a łączne koszty zatrudnienia sięgnęły 388 mln zł, przy średnim wynagrodzeniu ok. 15 tys. zł/mies. Jeśli program Polski Ład zostanie przyjęty w obecnym kształcie, to według wyliczeń firmy Grant Thornton średnia pensja zostanie obniżona o ok. 3 proc., co może spowodować presję pracowników na Asseco Poland, aby zrekompensować im ten ubytek.

Skonsolidowany portfel zamówień na oprogramowanie i usługi własne Asseco wynosi 8,58 mld zł, co oznacza wzrost o 14 proc. r/r w maju (+13 proc. r/r w marcu br.) i po skorygowaniu o kurs walutowy z zeszłego roku wyniósłby +17 proc. r/r. Portfel zamówień w Polsce wynosi 1,13 mld zł i jest o 9 proc. r/r wyższy niż w marcu br. (+5 proc. r/r). Portfel w Asseco International wyniósł 1,86 mld zł, +11 proc. r/r (+12 proc. r/r w marcu br.). Portfel w Formula Systems wyniósł 5,59 mld zł, +16 proc. r/r (+14 proc. r/r w marcu br.).

– Pozytywnie należy ocenić wzrost portfela zamówień w Polsce, gdyż jego wkład do wyniku netto jest najwyższy spośród wszystkich segmentów Asseco. Asseco Poland poinformowało, że wzrost portfela zamówień w Polsce jest wynikiem podpisania umów z ZUS oraz kontraktów podpisanych przez Asseco Data Systems. Asseco Poland komentuje, że obecny kształt portfela nie wskazuje na pogorszenie marży EBIT i spółka nie spodziewa się pogorszenia tego wyniku w najbliższych kwartałach – czytamy w raporcie.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 12,19 mld zł w 2020 r.

Rekomendacja dla Asseco Poland powstała 1 czerwca 2021 r. Autorem rekomendacji jest Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku. Wymagany przepisami prawa disclaimer do rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o assecopol)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR