Inflacja konsumencka wyniosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2021 r

Inflacja konsumencka wyniosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2021 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1 proc.

inflacja,gus, gospodarka,

Inflacja konsumencka wyniosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2021 r

W ujęciu rocznym wzrost cen cen usług wyniósł 7,3 proc., a towarów o 1,9 proc. W ujęciu m/m było to odpowiednio: +0,8 proc. i +1 proc.

– W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 4,1 proc.), żywności (o 0,7 proc.), odzieży i obuwia (o 4,1 proc.) oraz łączności (o 2,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,38 pkt proc., 0,18 pkt proc., 0,16 pkt proc. i 0,13 pkt proc. Niższe ceny w zakresie zdrowia (o 0,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,01 pkt proc – czytamy w komunikacie.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 5,1 proc.), transportu (o 5,4 proc.) oraz łączności (o 7,4 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,25 pkt proc., 0,50 pkt proc i 0,36 pkt proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,06 pkt proc., podano także.

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w marcu w ujęciu r/r

  % r/r
Ogółem +3,2
Żywność i napoje bezalkoholowe +0,5
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe +2,1
Odzież i obuwie -1,4
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii +6
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego +1,9
Zdrowie +3,7
Transport +5,4
Łączność +7,4
Rekreacja i kultura +4,9
Edukacja +5,5
Restauracje i hotele +4,6
Inne towary i usługi +2,1

Konsensus rynkowy wyniósł w marcu 3,2 proc. r/r.

W szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym w marcu br. (wobec 2,4 proc. r/r w lutym).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR