Ipopema oczekuje odbudowania się popytu na mieszkania i ustabilizowania cen

Omawiane walory: , , , ,

Na rynku mieszkaniowym można oczekiwać stabilizacji cen i utrzymania stabilnych poziomów rentowności dzięki m.in. kosztom budowy, oceniają analitycy Ipopema Securities.

mieszkania, ipopema, gospoarka, prognozy,

Fot. Pexels

– Po dobrym sprzedażowo I kw. 2020, negatywny wpływ na poziomy przedsprzedaży w II kw. 2020 miał wybuch pandemii COVID-19. W naszym scenariuszu bazowym oczekujemy, że popyt na mieszkania odbuduje się w znaczącym stopniu, czego potwierdzeniem są dane sprzedażowe raportowane przez deweloperów w lipcu oraz sierpniu. Po pierwsze, zwracamy uwagę na wysoką siłę nabywczą potencjalnego klienta – pomimo wysokiej niepewności dotyczącej rynku pracy, oczekujemy, że zarówno popyt ‚na własne potrzeby’ oraz popyt inwestycyjny wrócą do poziomów porównywalnych do tych sprzed pandemii (przy jednoczesnej konsolidacji rynku) – czytamy w raporcie.

– Jednocześnie oczekujemy stabilizacji cen mieszkań (zakładając obniżki jedynie na pojedynczych projektach), podczas gdy koszty budowy będą wspierać utrzymanie stabilnych poziomów rentowności – dodano.

Analitycy zakładają też, że deweloperzy powrócą do wypłaty dywidend od 2021 r.

– Prognozujemy przeciętny wzrost zysku netto analizowanych deweloperów o 10 proc. r/r w 2021 r. (po 9 proc. r/r spadku w tym roku) oraz przeciętną stopę dywidendy w wysokości 10 proc. w 2021 r. – zakończono w informacji.

Analizowani deweloperzy to Dom Development, Atal, Develia, Archicom oraz Lokum Deweloper.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, DEVELIA, domdev, lokum, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Archicom warunkowo zdecydował o 2,53 zł na akcję dywidendy zaliczkowej za 2020

  ARCHICOM podjął uchwałę w przedmiocie warunkowej wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2020, w łącznej kwocie 64,95 mln zł, na którą składa się: 16,74 mln zł, stanowiące 49,4 proc. zysku osiągniętego w I półroczu 2020 r. oraz 48,21 mln zł zgromadzone na kapitale rezerwowym, przeznaczonym na wypłatę w przyszłości dywidend lub zaliczek. Kwota zaliczki na akcję wynosi 2,53 zł.

 • Atal spodziewa się 2,8 tys. sprzedanych lokali w 2020 r.

  ATAL zakłada, że w całym 2020 r. liczba podpisanych umów deweloperskich wyniesie ok. 2,8 tys. wobec 2 083 w okresie styczeń-wrzesień.

 • Atal wyemituje obligacje serii AW na kwotę 150 mln zł

  ATAL zamknął proces budowania książki popytu na dwuletnie, niezabezpieczone obligacje serii AW na kwotę 150 mln zł. Planowany termin wykupu obligacji nowej emisji przypada na wrzesień 2022 roku. Obligacje zostaną wprowadzone, w ramach rynku CATALyst, do alternatywnego systemu obrotu.

 • 20 najciekawszych dywidend do zgarnięcia jeszcze w tym sezonie

  Tak słabego sezonu dywidendowego nie pamiętają nawet najstarsi inwestorzy. Tegoroczne kalendarium wypłat jest krótkie, stawki skromne, a stopy dywidend tylko gdzieniegdzie przekraczają 5 proc. StockWatch.pl sprawdził, gdzie jeszcze w tym sezonie można załapać się na przyzwoite dywidendy.

 • Dom Development rekomenduje 9,50 zł dywidendy na akcję za 2019 r.

  Zarząd Dom Development podtrzymuje rekomendację przeznaczenia części zysku za 2019 rok na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy tj. 9,5 zł dywidendy na jedną akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR