Ipopema oczekuje odbudowania się popytu na mieszkania i ustabilizowania cen

Omawiane walory: , , , ,

Na rynku mieszkaniowym można oczekiwać stabilizacji cen i utrzymania stabilnych poziomów rentowności dzięki m.in. kosztom budowy, oceniają analitycy Ipopema Securities.

mieszkania, ipopema, gospoarka, prognozy,

Fot. Pexels

– Po dobrym sprzedażowo I kw. 2020, negatywny wpływ na poziomy przedsprzedaży w II kw. 2020 miał wybuch pandemii COVID-19. W naszym scenariuszu bazowym oczekujemy, że popyt na mieszkania odbuduje się w znaczącym stopniu, czego potwierdzeniem są dane sprzedażowe raportowane przez deweloperów w lipcu oraz sierpniu. Po pierwsze, zwracamy uwagę na wysoką siłę nabywczą potencjalnego klienta – pomimo wysokiej niepewności dotyczącej rynku pracy, oczekujemy, że zarówno popyt ‚na własne potrzeby’ oraz popyt inwestycyjny wrócą do poziomów porównywalnych do tych sprzed pandemii (przy jednoczesnej konsolidacji rynku) – czytamy w raporcie.

– Jednocześnie oczekujemy stabilizacji cen mieszkań (zakładając obniżki jedynie na pojedynczych projektach), podczas gdy koszty budowy będą wspierać utrzymanie stabilnych poziomów rentowności – dodano.

Analitycy zakładają też, że deweloperzy powrócą do wypłaty dywidend od 2021 r.

– Prognozujemy przeciętny wzrost zysku netto analizowanych deweloperów o 10 proc. r/r w 2021 r. (po 9 proc. r/r spadku w tym roku) oraz przeciętną stopę dywidendy w wysokości 10 proc. w 2021 r. – zakończono w informacji.

Analizowani deweloperzy to Dom Development, Atal, Develia, Archicom oraz Lokum Deweloper.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o archicom, Atal, DEVELIA, domdev, lokum)

 • Navigator DM: Deweloperzy z Catalyst zmniejszyli sprzedaż lokali o 7,3 proc. w 2020 r.

  Dwunastu deweloperów notowanych na rynku CATALyst sprzedało 4.982 lokale w IV kw. 2020 r. wobec 4.719 przed rokiem, co wskazuje na poprawę dynamiki kontraktacji o 3,7 proc. W całym 2020 r. deweloperzy znaleźli nabywców na 15.879 jednostek (-7,3 proc. r/r), co w zestawieniu z gwałtownym załamaniem gospodarki z marca 2020 r. jest odczytem lepszym niż się spodziewano, podał Navigator Dom Maklerski w raporcie "Sytuacja największych deweloperów mieszkaniowych z rynku CATALyst po IV kw. 2020 r.".

 • Atal miał ponad 82 mln zł zysku netto w I-III kw. 2020 r.

  ATAL odnotował 82,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w okresie I-III kw. 2020 r. wobec 68,46 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • 10 spółek, które jeszcze w tym roku wypłacą dywidendę

  W ostatnich tygodniach 2020 roku garść spółek planuje wypłatę dywidendy. W kalendarium jest jeszcze 10 propozycji, z czego dwie to dywidendy o dwucyfrowej stopie. StockWatch.pl sprawdził, które spółki sypną groszem na święta.

 • Archicom warunkowo zdecydował o 2,53 zł na akcję dywidendy zaliczkowej za 2020

  ARCHICOM podjął uchwałę w przedmiocie warunkowej wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2020, w łącznej kwocie 64,95 mln zł, na którą składa się: 16,74 mln zł, stanowiące 49,4 proc. zysku osiągniętego w I półroczu 2020 r. oraz 48,21 mln zł zgromadzone na kapitale rezerwowym, przeznaczonym na wypłatę w przyszłości dywidend lub zaliczek. Kwota zaliczki na akcję wynosi 2,53 zł.

 • Atal spodziewa się 2,8 tys. sprzedanych lokali w 2020 r.

  ATAL zakłada, że w całym 2020 r. liczba podpisanych umów deweloperskich wyniesie ok. 2,8 tys. wobec 2 083 w okresie styczeń-wrzesień.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR