X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Jak zapobiegać oszustwom i nadużyciom w organizacjach?

Opublikowano: 2018-10-26 16:04:56

Większość przedsiębiorców jedynie częściowo skupia się na zapobieganiu nadużyciom w organizacjach, którymi zarządzają. W rezultacie, wiele firm jest narażonych na ataki ze strony przestępców, którzy umiejętnie wyszukują, a następnie wykorzystują wszystkie ich słabe punkty. Jak skutecznie zapobiegać oszustwom w organizacjach? Przede wszystkim, warto zacząć od wzięcia udziału w szkoleniu, podczas którego można nauczyć się, jak szybko wykrywać nadużycia i przeciwdziałać im w firmie.

Oszustwa w organizacjach – zrozumieć problem

Z uwagi na liczne niedopatrzenia ze strony przedsiębiorców oraz brak odpowiedniej kontroli wewnątrz organizacji, w firmach nieustannie wzrasta ryzyko wystąpienia nadużyć i oszustw, które zagrażają ich dalszemu funkcjonowaniu.

Na ryzyko związane z brakiem bezpieczeństwa w firmie, wpływają również takie czynniki jak m.in. zwalniająca gospodarka światowa, rozwój zorganizowanej przestępczości i coraz większa wiedza oraz świadomość oszustów. Przedsiębiorcy powinni więc być odpowiednio przygotowani na takie ryzyko.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na powstrzymanie wzrostu przestępczości finansowej jest opracowanie strategii, która będzie spójna dla całej firmy. Należy w niej uwzględnić nie tylko elementy antyfraudowe, ale również aspekty, które mogą realnie wpłynąć na wykrywalność i pozwolą zapobiegać nadużyciom oraz incydentom bezpieczeństwa.

Czy wiesz, że…

zgodnie z wynikami badań ACFE (Stowarzyszenia Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych), światowa gospodarka w wyniku nadużyć oraz przestępstw gospodarczych traci nawet 5-6 proc. przychodów?

Wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje – finansowe, ubezpieczeniowe, a także z sektora opieki medycznej lub sektora publicznego, muszą nieustannie obserwować trendy zmieniające się w zakresie nadużyć i bezpieczeństwa, dzięki czemu będą mogły odpowiednio wcześnie zidentyfikować ewentualne zagrożenia, a następnie wprowadzić skuteczne środki zaradcze.

Nadużycia w organizacjach – szkolenia dla audytorów

Co ważne, odpowiedzialność za zapobieganie oszustwom spoczywa na zarządzie. Działania prewencyjne, opierają się przede wszystkim na zniechęcaniu do popełniania oszustw w organizacjach oraz (w przypadku, gdy do nich dojdzie) do ograniczenia ewentualnych strat.

Jednym z najważniejszych mechanizmów zapobiegających nadużyciom w firmach jest kontrola wewnętrzna – również w tym przypadku za jej stworzenie oraz prawidłowe działanie odpowiedzialny jest zarząd. Do obowiązków audytorów wewnętrznych należy natomiast ocena adekwatności i skuteczności podejmowanych w tym zakresie działań. Szkolenia (np. https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/oszustwa-w-organizacjach,17/) są sprawdzonym sposobem na dostarczenie im niezbędnej wiedzy oraz narzędzi, które pozwolą zbadać, czy organizacja umiejętnie zarządza ryzykiem nadużyć.

W renomowanych placówkach, tego typu szkolenia są dodatkowo wzbogacone np. o gry strategiczne, podczas których uczestnicy mogą odgrywać role członków zespołu dochodzeniowego, wspólnie wypracować optymalny plan działania, przeprowadzić dochodzenie i zaraportować wyniki.

Szkolenie – grupa docelowa

Warsztaty z zakresu zapobiegania oszustwom i nadużyciom w firmach to doskonałe rozwiązanie dla osób zainteresowanych tą tematyką, a w szczególności dla:

 • audytorów wewnętrznych;
 • pracowników działów bezpieczeństwa i compliance, którzy zajmują się kwestiami nadużyć i oszustw;
 • osób, które chcą poszerzyć bądź uzupełnić posiadaną wiedzę.

Zapobieganie nadużyciom w organizacjach – cele szkolenia

Szkolenie z zakresu zapobiegania nadużyciom w organizacjach to doskonały sposób, aby pozyskać wiedzę m.in. na temat:

 • skali problemu oszustw w organizacjach;
 • możliwych rodzajów nadużyć oraz oszustw;
 • zakresu odpowiedzialności, a także roli organów zarządzających i nadzorczych w przypadku oszustw;
 • roli audytu wewnętrznego.

Program i czas trwania szkolenia

Przykładowe szkolenie z zapobiegania oszustwom i nadużyciom w organizacjach trwa 2 dni.
Pierwszy dzień szkolenia

Podczas pierwszego dnia szkolenia, uczestnicy zdobywają wiedzę m.in. na temat nadużyć w organizacjach oraz skali tego problemu w Polsce i na świecie, a także poznają takie rodzaje oszustw w firmach (kradzież kluczowych informacji, szpiegostwo gospodarcze oraz oszustwa finansowe). Tego dnia mają również możliwość, by pozyskać wiedzę z zakresu zagrożeń w organizacjach, które funkcjonują w oparciu o systemy informacyjne. Pierwszy dzień zajęć zakończony jest blokiem tematycznym, w trakcie którego trener porusza kwestię odpowiedzialności prawnej organów zarządzających i nadzorczych.

Drugi dzień szkolenia
Drugi dzień szkolenia to połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych. Uczestnicy dowiadują się m.in. jaka jest rola organów zarządzających i nadzorczych w zakresie zapobiegania oraz wykrywania oszustw oraz prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Podczas zajęć zdobywają również wiedzę i praktyczne wskazówki na temat narzędzi zapobiegania oraz wykrywania oszustw, a także poznają rolę i procedury audytu wewnętrznego w związku z istniejącym ryzykiem oszustw. Szkolenie zakończone jest grą strategiczną, podczas której uczestnicy wspólnie korzystają z dostarczonych dokumentów i przeglądają korespondencję elektroniczną, identyfikując zawarte w niej sygnały o nieprawidłowościach. Co ważne, gra stworzona jest w oparciu o scenariusz rzeczywistego dochodzenia, a osoby w niej uczestniczące, mogą korzystać z narzędzi i technik, wykorzystywanych w praktyce podczas audytów śledczych.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Carbon Studio: Virtual Reality jest technologią przyszłości [RELACJA Z CZATU]

  W StockWatch.pl wystartował GAMING WEEK, czyli seria czatów z przedstawicielami spółek gamingowych. Gośćmi pierwszego spotkania online z inwestorami byli Błażej Szaflik i Karolina Koszuta, założyciele pionierskiej na polskim rynku firmy w dziedzinie developmentu gier i aplikacji dedykowanych technologii VR. Podczas czatu przedstawiciele Carbon Studio na gorąco omówili m.in. plany debiutu na NewConnect i perspektywy branży VR.

 • Atal chce przeznaczyć na dywidendę ponad 180 mln zł

  Zarząd Atalu zarekomendował przeznaczenie 181,96 mln zł z zysku za 2018 r. na wypłatę dywidendy. Proponowana stawka na akcję wynosi 4,70 zł, a stopa dywidendy przy obecnym kursie przekracza 12,5 proc.

 • Trudna końcówka sesji

  Pierwsza połowa wtorkowej sesji na GPW prezentowała się dość obiecująco. Polski indeks blue chipów przebił piątkowy lokalny szczyt na poziomie 2.360 pkt., jednak w okolicach godziny 14:00 obraz rynku uległ diametralnej zmianie. Zaledwie godzina wystarczyła do tego, by WIG20 powrócił w okolice poziomu neutralnego.

 • Ciech rozpoczął przegląd opcji strategicznych

  Ciech rozpoczął szczegółowy przegląd opcji strategicznych w zakresie zmian w strukturze korporacyjno-organizacyjnej grupy Ciech, ze szczególnym uwzględnieniem docelowego modelu w postaci holdingu z podziałem kompetencji pomiędzy poszczególnymi obszarami biznesowymi i centralą oraz zmian w strukturze aktywów grupy.

 • KGHM i Dino Polska ciągną w górę WIG20. W tle temat obniżenia podatku miedziowego

  Perspektywa obniżenia podatku od kopalin winduje kurs KGHM-u na roczne maksima. Razem z nim rośnie indeks WIG20 i cała warszawska giełda. Pomagają dobre nastroje w Europie. Na szerokim rynku wyróżnia się Dino Polska i spółki publikujące wyniki finansowe. Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku