Jest wezwanie na Pol-Aqua po 3,92 zł za akcję

Omawiane walory:

Tym razem celem przejęcia jest reprezentant mocno podkopanej branży budowlanej. Hiszpański Dragados zamierza nabyć wszystkie akcje i wycofać  Pol-Aqua z giełdy. Za każdy zgłoszony walor oferuje blisko 34-proc. premię w stosunku do poniedziałkowego poziomu zamknięcia.

Na wtorkowej sesji akcje Pol-Aqua drożeją przy sporych obrotach o ponad 33 proc. Dynamiczna zwyżka to efekt wezwania ogłoszonego przez hiszpańską spółkę Dragados, która chce kupić brakujące 34 proc. walorów (9.350.034 akcje). Za większość jest gotowa zapłacić 3,92 zł za sztukę. Zapisy ruszą 13 sierpnia i potrwają do 17 września 2013 roku. Przewidywany termin transakcji zakupu akcji to 20 września, a rozliczenia transakcji 25 września. Hiszpańska spółka nie wyklucza możliwości wycofania akcji Pol-Aquy z obrotu na GPW. Nawet jeśli w wezwaniu nie uda się zdobyć całego brakującego pakietu, Dragados skorzysta z opcji przymusowego wykupu akcji (squeeze out). Warunkiem jest przekroczenie 90-proc. progu głosów na walnym.

W wezwaniu przewidziano, że akcje od Marka Stefańskiego będą nabywane po cenie 3 zł za sztukę. Akcjonariusz na WZ dysponuje 12,98 proc. głosów. W akcjonariacie są również obecne dwa fundusze: Pioneer Pekao Investment Management oraz ING Otwarty Fundusz Emerytalny – każdy z nich posiada blisko 6-proc. pakiet akcji budowlanej spółki.

Głównym akcjonariuszem grupy Pol-Aqua jest firma Dragados, spółka prawa hiszpańskiego z siedzibą w Madrycie, która posiada 18.150.066 akcji, czyli 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZ. Dragados wchodzi w skład grupy ACS Actividades de Construcción y Servicios Sociedad Anónima (ACS SA).

>> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat Pol-Aqua znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Pol-Aqua zadebiutowała na GPW 30 lipca 2007 r. W październiku 2009 r. w ramach pierwszego wezwania hiszpański Dragados nabył 65,53 proc. akcji spółki za 486,6 mln zł (27 zł za walor). Budowlana grupa boryka się z bolączkami, które ciążą całemu sektorowi budowlanemu. Głównym problemem jest generowanie nadwyżki gotówki na działalności operacyjnej. Zmorą są niskie marże oraz wysokie ceny materiałów, a dodatkowo przy spadającej skali działalności spółce zaczynają doskwierać koszty organizacji. W I kwartale Pol-Aqua miała 167,48 mln zł przychodów, wzrost o 23,8 proc. kw/kw. Na poziomie netto widniała strata w wysokości 21,91 mln zł. Wskaźnik ogólnego zadłużeni sięga 90 proc., a rating Altmana nadawany przez StockWatch.pl jest na najniższym możliwym poziomie D. Na koniec należy przypomnieć, że do ubiegłorocznych sprawozdań finansowych pojawiały się uwagi ze strony audytora.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji jeden walor Pol-Aqua kosztował 2,89 zł. We wtorek kurs błyskawicznie nadrobił dystans do ceny z wezwania. Akcje drożeją o 33 proc. do 3,85 zł.>> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT polaqua, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Pol-Aqua pozywa Marvipol, stawką miliony za New Hill Park

  Budowlana spółka domaga się łącznie 8,4 mln zł. Marvipol odpiera zarzuty i podkreśla, że pozew jest pozbawiony jakiejkolwiek podstawy prawnej. W środę oba kursy zastygły na poziomach wczorajszego zamknięcia.

 • Ruszył sezon wyników, w grze Orlen, Pol-Aqua i Cormay

  Polski rynek porusza się w delikatnym trendzie wzrostowym, ale towarzyszą temu najniższe od początku roku obroty. W najbliższym czasie giełdzie mogą szkodzić słabsze od oczekiwań wyniki finansowe spółek. Na pierwszy ogień poszedł PKN Orlen, który zaskoczył negatywnie.

 • Giełda po wynikach: Ranking najbardziej zadłużonych spółek

  Zadłużone=zagrożone? Niekoniecznie, ale warto mieć świadomość, że zadłużenie odsetkowe giełdowych firm szybko rośnie. Jego wartość przez rok skoczyła o 42 mld zł. Sprawdziliśmy, którym spółkom dług zaczyna niebezpiecznie ciążyć.

 • Spadły ratingi siedmiu spółek budowlanych, trzy poważnie zagrożone

  StockWatch.pl przebadał stan spółek budowlanych po wynikach za I kwartał i zaktualizował ich ratingi metodą E.Altmana. Wnioski są smutne: zadłużenie, ujemne przepływy pieniężne, wnioski o upadłość to zaledwie początek długiej listy przyczyn, które spowodowały, że spośród 35 giełdowych spółek tylko dwie dały zarobić na przestrzeni ostatniego roku - ale nie na budowaniu.

 • 10 spółek, którym poprawił się rating Altmana

  W kolejnej odsłonie podsumowań 2011 roku i IV kwartału wyselekcjonowaliśmy spółki, które wykazały mocną poprawę kondycji mierzoną wskaźnikiem Altmana oraz wskaźnikiem ogólnego zadłużenia. Sprawdź kto wychodzi na prostą i co powiedzieli nam przedstawiciele spółek o swoich działaniach restrukturyzacyjnych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR