Ruszył sezon wyników, w grze Orlen, Pol-Aqua i Cormay

Omawiane walory: , , ,

Polski rynek porusza się w delikatnym trendzie wzrostowym, ale towarzyszą temu najniższe od początku roku obroty. W najbliższym czasie giełdzie mogą szkodzić słabsze od oczekiwań wyniki finansowe spółek. Na pierwszy ogień poszedł PKN Orlen, który zaskoczył negatywnie.

Polski rynek, podobnie jak inne rozwijające się, jest pod presją podaży. Szkodzi im m.in. perspektywa zakończenia luzowania ilościowego w USA, która oddziałuje na ucieczkę kapitału do najbardziej płynnych rynków, czy dynamicznie taniejące surowce. Dodatkowo na polskim rynku nadal mamy nie rozwiązaną sprawę zmian w systemie emerytalnym, a wzrost gospodarczy pozostawia wiele do życzenia.

Warszawska giełda od początku roku doznała już znaczącej przeceny i aktualnie porusza się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym. We wtorek po 1,5 godziny sesji WIG20 zyskuje 0,4 proc., WIG 0,3 proc., a mWIG40 rośnie o 0,2 proc. Nieznacznie pod kreską znajduje się tylko sWIG80. Obroty są dwa razy większe niż na poprzedniej sesji o tej porze, ale baza była bardzo niska. Za ponad 40 proc. obrotów na rynku odpowiadają PKN Orlen i PKO BP.

>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

We wtorek do tych czynników można dopisać rozpoczynający się sezon publikacji wyników. Na pierwszy ogień poszedł PKN Orlen, który miał w II kwartale 206,9 mln zł skonsolidowanej straty netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 5,2 mln zł straty przed rokiem. Wynik był gorszy od konsensusu rynkowego na poziomie minus 160 mln zł. Słabe wyniki sugerują, że słabe wyniki będą publikować również pozostałe blue chipy. Jutro swoje wyniki opublikuje Telekomunikacja Polska. Obie spółki tracą rano nieznacznie na wartości.

Na rynku nie brakuje jednak gorących wzrostów. Ponad 19 proc. na wartości zyskuje Pol-Aqua. Dragados, jedna z największych firm budowlanych w Europie, wzywa do sprzedaży 34 proc. akcji spółki po 3,92 zł za akcję. Celem jest osiągnięcie 100 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Nie wykluczone jest wycofanie walorów Pol Aqua z giełdy.

Ponad 25 proc. na wartości zyskuje również spółka Forever Entertainment, której kurs wzrósł w ciągu tygodnia z 0,12 do 0,39. Fala wzrostowa zapoczątkowana została komunikatem o realizacji działań restrukturyzacyjnych. Dane statystyczne wskazują na spekulacyjny charakter zwyżki – w ciągu ostatnich 20 sesji właściciela zmieniły akcje odpowiadające blisko 200 proc. papierów w wolnym obrocie. >> Pełna treść komunikatu

Warto zwrócić również uwagę na walory Cormay. Spółka planuje prezentację prototypowej wersji BlueBoksa na targach AACC w Houston, które rozpoczną się 28 lipca. Urządzenie ma być innowacyjnym analizatorem biochemicznym, który będzie wykonywał kompleksowe testy biochemiczne z jednej kropli krwi pacjenta. Z punktu widzenia analizy technicznej obowiązuje jednak trend spadkowy potwierdzony wskaźnikami. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Cormay, PKNOrlen, polaqua, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR