JSW bohaterem indeksu WIG20. Mocno traci za to złoty

Omawiane walory: , , , , ,

We wtorek indeks WIG20 kontynuuje ruch wzrostowy. Niezmiennie motorem napędzającym zwyżkę są akcje JSW. Odmienne nastroje panują natomiast na rynku walutowym, gdzie złoty mocno traci do głównych dewiz.

Pierwsze godziny wtorkowych notowań w Warszawie upływają pod znakiem wzrostów indeksów. Podobnie jak wczoraj najlepiej radzi sobie grupujący duże spółki indeks WIG20, który niespełna dwie godziny po otwarciu notowań zyskiwał 0,6 proc., testując poziom 2.233 pkt. W tym czasie WIG rósł o 0,4 proc., mWIG40 o 0,3 proc., a sWIG80 zyskiwał śladowe 0,01 proc.

W gronie największych spółek, podobnie jak w poniedziałek, liderem są akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Drożeją one o 3,5 proc. do 71 zł, po tym jak w poniedziałek ich notowania podskoczyły aż o 9,24 proc., co było reakcją na wzrost cen węgla na świecie. >> Dowiedz się, jak wzrost cen surowców przekłada się na wycenę akcji JSW

W indeksie WIG20 pozytywnie wyróżniają się jeszcze akcje banków. Walory Alior Banku drożeją o 1,5 proc., Pekao SA o 1,1 proc., a mBankuo 1 proc. Nieco odpoczywa natomiast inny wczorajszy lider wzrostów. Mianowicie PKN Orlen. We wtorek akcje paliwowego giganta drożeją tylko o 0,5 proc. do 107 zł, po tym jak w poniedziałek podrożały one o aż o 6,4 proc., tym samym odrabiając z nawiązką mocną przecenę z końcówki piątkowej sesji. Niewątpliwie Orlenowi, podobnie jak i Lotosowi, ciążą spadające ceny ropy na rynkach światowych, po tym jak pojawiły się informacje o wzroście jej produkcji przez Libię.

Sporo dzieje się też w drugiej linii spółek pomimo, że nie widać tego w zmianach wartości indeksów mWIG40 i sWIG80. Początek wtorkowych notowań przynosi odbicie w górę o 4,5 proc. akcji Polimeksu-Mostostalu, po tym jak w poniedziałek zostały one przecenione aż o 10,1 proc., wyznaczając nowe miesięczne minimum. Korektę, tyle że w dół, obserwujemy też na walorach Quercus TFI, które wczoraj podrożały o 8 proc. w reakcji na doniesienia o złagodzeniu przez KNF stanowiska ws. obniżenia opłat pobieranych przez fundusze inwestycyjne od swoich klientów.

4-krotny mistrz świata w inwestowaniu w Polsce >>>

W dalszym ciągu zadowoleni za to mogą być akcjonariusze Ursusa. We wtorek jego akcje drożeją o 3,2 proc. do 4,56 zł, po tym jak wczoraj ich notowania podskoczyły o 11,9 proc. Obecna fala wzrostów ma swój początek 23 marca. Zainicjowały ją wyniki spółki za 2016 rok i informacja o podpisaniu wartego 100 mln USD kontraktu na dostawę ciągników i maszyn do Zambii. Od tego czasu akcje Ursusa podrożały już o 69 proc. i obecnie walczą o trwałe przełamanie szczytu z 2012 roku na poziomie 4,51 zł.

Na NewConnect gorąco jest na akcjach poniedziałkowego debiutanta, transportowej spółki M-Trans SA. W dniu debiutu podrożały one o 120 proc. Dziś drożeją o 42,8 proc. Za jedną akcję trzeba obecnie zapłacić 1,10 zł.

Warszawska giełda wyróżnia się na tle innych europejskich parkietów. Lepiej niż WIG20 spisuje się tylko indeks giełdy na Ukrainie. Można wskazać dwa źródła tej poprawy nastrojów.

Po pierwsze, procentuje wczorajsze mocne zachowanie WIG20 (+2 proc.) i powrót powyżej strefy wsparcia 2.167-2.200 pkt., co może być odbierane jako zakończenie zainicjowanej w połowie marca spadkowej korekty. W innym układzie, nieco bardziej pesymistycznym, obecne wzrosty to nic innego jak element rysującego się na wykresie dziennym WIG20 prawego ramienia miesięcznej formacji głowy z ramionami (RGR), która ostatecznie sprowadzi ten indeks w okolice 2.000 pkt. Jednak nawet w tej interpretacji, zanim podaż przejmie kontrolę nad rynkiem, wcześniej realny jest wzrost do 2.250-2.260 pkt.

Drugim czynnikiem stojącym za dzisiejszymi wzrostami są nadzieje, że amerykańskie indeksy, po tym jak w poniedziałek wybroniły się przed mocniejszą przeceną, dziś mocniej ruszą do góry.
Obserwowana rano i w godzinach przedpołudniowych poprawa nastrojów na GPW ma szanse utrzymać się do końca dnia. Dziś jeszcze zostaną opublikowane lutowe dane nt. bilansu handlowego (godz. 14:30; prognoza: -44,9 mld USD) i zamówień przemysłowych w USA (godz. 16:00; prognoza: 1 proc. m/m), które mogą wpłynąć na nastroje na początku sesji na Wall Street i tym samym mieć pośredni wpływ na zachowanie inwestorów w Warszawie. >> Zobacz także: Europa błędnie wyceniona

Na godzinę 15:30 zaplanowane jest też wystąpienie publiczne szefa Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Okazją jest wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 50 euro. Stąd też Mario Draghi prawdopodobnie nie zająknie się nt. szczegółów polityki monetarnej, a samo wystąpienie przejdzie bez echa.

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Z punktu widzenia rynku akcji będzie to neutralne posiedzenie. Rada ani nie zmieni stóp procentowych, ani też nie zmieni swojej retoryki ws. prowadzonej przez siebie polityki monetarnej. Na wyniki posiedzenia, które poznamy w środę, reagować może natomiast złoty. Jednak tylko wtedy, gdyby ze strony Rady pojawiła się mocna sugestia, że wobec braku zagrożeń inflacyjnych, rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce utrzymają się dłużej niż to dotychczas zakładano. Byłby to wówczas impuls, który miałby negatywny wpływ na złotego.

Kontynuacja wzrostów na GPW nie koreluje z zachowaniem wspomnianego złotego. Wyraźnie traci on na wartości. Obecnie za euro trzeba zapłacić 4,2555 zł, dolar kosztował 3,9920 zł, a szwajcarski frank 3,9840 zł. We wszystkich trzech przypadkach waluty te drożeją o ponad 2 gr. Jeżeli sytuacja nie zmieni się do końca dnia to będzie to wyraźny sygnał, że w zeszłym tygodniu na polskich parach zostały wyznaczone średnioterminowe dołki, a kolejne tygodnie upłyną pod znakiem dalszej deprecjacji złotego.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, Lotos, PKNOrlen, Polimexms, quercus, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR