JSW z tarczą, Allegro na tarczy, w tle wyniki kwartalne małych i średnich spółek

Omawiane walory: , , , , , ,
Wtorkowa sesja na GPW rozpoczęła się od realizacji zysków. Popyt jednak nie odpuszcza i stara się ją rozstrzygnąć na swoją korzyść. W tle znalazły się spółki publikujące wyniki kwartalne.
Allegro, agora, r22, skarbiec, ulma, pgnig, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Wtorkowe przedpołudnie przy ulicy Książęcej upłynęło pod znakiem szybkiej realizacji zysków i późniejszej równie szybkiej kontry ze strony popytu. O godzinie 11:33 indeks WIG20, który rano cofnął się do 1.775 pkt. (-1,28 proc.), wrócił do punktu wyjścia i testował poziom 1.798 pkt. (-0,04 proc.). Stosunkowo blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia znajdowały się również pozostałe warszawskie indeksy (WIG +0,03 proc.; mWIG40 +0,31 proc.; sWIG80 +0,22 proc.). Łącznie drożały akcje 42,7 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy taniały walory 41,1 proc. z nich. To doskonale wpisywało się w mieszane nastroje na innych europejskich parkietach.

Przedpołudniowa szarża popytu nie jest bezzasadna. Nie jest wykluczone, że ostatecznie WIG20 i WIG będą kończyć sesję na plusach. Są ku temu dwie przesłanki.

Po pierwsze, nadzieje na „zielony” finał daje… Tesla. W handlu przedsesyjnym akcje technologicznej spółki drożeją o prawie 12 proc. To reakcja na informację o tym, że 21 grudnia Tesla dołączy do indeksu S&P500. Wzrosty Tesli dają jednocześnie nadzieję na nowe historyczne rekordy na Wall Street, co w drugiej połowie dnia może poprawić nastroje na europejskich giełdach i pociągnąć w górę warszawskie indeksy. Jednak tylko wtedy, gdy humorów inwestorom nie popsują publikowane również po południu październikowe raporty o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. W sytuacji, gdy rynki ignorują informacje nt. pandemii, a także nie przejmują się perspektywą weta unijnego budżetu, to jedyne dziś czynniki ryzyka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Drugim wsparciem może być… Allegro. Akcje niedawnego debiutanta tanieją dziś aż o 4,9 proc. do 68,85 zł, spadając już 6. kolejną sesję. To seria niespotykana w przypadku tak dużych firm. Rośnie więc prawdopodobieństwo rynkowego zwrotu. Oczywiście bez rozstrzygania, czy będzie to tylko korekta, czy trwałe odwrócenie trendu.

Tesla i nadzieje na nowe rekordy na Wall Street to nie jedyna zachęta do kupna akcji. Do tego niezmiennie zachęca perspektywa przyszłego opanowania pandemii, w czym w opinii inwestorów pomogą przygotowywane szczepionki. Dlatego np. akcje AmRestu drożeją dziś o 3,56 proc. do 24,70 zł, testując najwyższe poziomy od końca czerwca. Kurs Rainbow Tours rośnie o 9 proc. do 20,50 zł, atakując już dziś poziom 22,90 zł. Wzrosty są też udziałem linii lotniczych Enter Air. Ich akcje drożeją o 2,55 proc. do 28,20 zł, kosztując już dziś 29,80 zł.

W centrum uwagi jest dzisiaj JSW, którego kurs akcji rośnie o 13 proc. Spółka doczekała się wsparcia z PFR w kwocie 1 mld zł. Środki zostaną wypłacone w formie pożyczki płynnościowej. Zarząd JSW jednocześnie poinformował, że Polski Fundusz Rozwoju nie podjął jeszcze decyzji w zakresie wsparcia w postaci pożyczki preferencyjnej, o którą węglowa spółka też wnioskowała. Pożyczka w kwocie 1 mld zł to solidny zastrzyk gotówki. Warto dodać, że obecnie cała Jastrzębska Spółka Węglowa wyceniana jest na 2,5 mld zł.

W tle tych wszystkich globalno-pandemicznych rozgrywek są spółki publikujące wyniki kwartalne. Na nich jest niemniej gorąco. W III kwartale Agora wypracowała 20,7 mln zł zysku EBITDA, co było wynikiem o 25,5 proc. gorszym niż przed rokiem, ale o 172 proc. wyższym od rynkowych oczekiwań. Przychody spółki spadły w raportowanym okresie o 34,2 proc. do 193 mln zł, ale były nieznacznie, bo o niecałe 5 proc., wyższe od prognoz. Lepsze od prognoz wyniki, ale w jakieś części również perspektywa otworzenia kin po pandemii, przekładają się na wzrost cen akcji. Drożeją one 3,8 proc. do 6,58 zł.

Akcje R22 drożeją o 3,2 proc. do 32,50 zł po publikacji lepszych od oczekiwań wyników. W III kwartale zysk netto spółki podwoił się i wyniósł 6,8 mln zł, przy rynkowym konsensusie zawierającym się w przedziale 5,9-6,1 mln zł. Przychody wzrosły o 11 proc. do 49,4 mln zł i były zgodne z prognozami.

Pozytywnie na wyniki zareagował też kurs Skarbiec Holding. Rośnie on o 7,5 proc. do 27,30 zł. W I kwartale roku obrotowego 2020/2021, który odpowiada III kwartałowi roku kalendarzowemu, Skarbiec wypracował 24,19 mln zł zysku netto wobec 3,41 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wzrosły do 45,01 mln zł z 19,26 mln zł rok wcześniej.

Nie wszystkie spółki jednak pochwaliły się lepszymi wynikami, czy pozytywnie nimi zaskoczyły. Ulma zaraportowała spadek zysku netto do 7,2 mln zł z 10,3 mln zł. Przychody spadły do 50,98 mln zł z 56,37 mln zł. Spada też kurs akcji. Tanieją one o 3,5 proc. do 44,40 zł.

Takich gorących spółek na GPW jest dziś znacznie więcej. Skaner na stronie Stockwatch.pl, oprócz wspomnianego Skarbca i Rainbow, wymienia jeszcze spółki KSG Agro (-16 proc.), Arctic Paper (+7,5 proc.), PGNIG (+6,4 proc.), BioMaxima (-7,6 proc.), NanoGroup (-6,2 proc.), genXone (-6 proc.), Rafako (-5,7 proc.) i Blirt (-5,5 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza PGNIG, które obok drożejącego o 6,8 proc. JSW, jest najmocniejszą spółką w indeksie WIG20. Ten skok notowań to reakcja na informację, że w konsorcjum z giełdowym PGE (-1,2 proc.), spółka chce nabyć polskie aktywa związane z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła i energii elektrycznej, należące do Fortum.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Agora, allegro, jsw, PGNiG, R22, skarbiec, ULMA)

 • Falstart warszawskich indeksów, JSW i Tauron mocno w dół

  Giełda w Warszawie, jak wiele europejskich parkietów, rozpoczęła dzień od wzrostów, reagując na wczorajsze rekordy na Wall Street. Dość szybko jednak uaktywniła się podaż i GPW znalazła się pod kreską. W WIG20 słabo radzi sobie JSW i Tauron. Ten Square Games, Kruk i Kęty ściągają natomiast w dół mWIG40. Losy sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte, a strona popytowa może jeszcze odzyskać utraconą przewagę.

 • Prezes Skarbiec TFI: Wizja ujemnych stóp procentowych zachęca do inwestycji w fundusze

  Fundusze inwestycyjne mogą w tym roku liczyć na dalsze znaczące napływy środków od obecnych i nowych klientów ze względu na możliwe w Polsce ujemne stopy procentowe oraz generalnie bardzo dobre stopy zwrotu uzyskane w ub.r. przez wiele towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI), ocenia w rozmowie z ISBnews prezes SKARBIEC TFI Anna Milewska.

 • PGNiG otrzymało cztery nowe koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało cztery nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznał je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2020) norweski rząd. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada grupa kapitałowa PGNIG, wzrosła do 36.

 • Grupa Lotos i PGNiG otrzymały oferty objęcia udziałów w koncesjach w Norwegii

  Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii Norwegii zaoferowało Lotos Exploration and Production Norge - spółce Grupy Lotos - oraz PGNIG Upstream Norway - spółce Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - udziały w koncesjach na prawo do eksploatacji węglowodorów w obrębie wyznaczonych obszarów (APA) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

 • WIG20 wraca na ziemię, a sWIG80 testuje poziomy z 2007 r., w grze JSW i Kernel

  Wtorkowa sesja przynosi zimny prysznic dla dużych spółek. WIG20 spada o ponad 1,2 proc i pod tym względem jest najsłabszy w Europie. Udaną sesję zaliczają za to rynkowe maluchy, a sWIG80 testuje poziomy najwyższe od listopada 2007 r.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR