Kapitał obrał kurs na Polskę, w grze CI Games i Redan

Omawiane walory: , , ,

Wzrost napięcia geopolitycznego na Ukrainie wywołał strach na rynku, na co wskazują wzrosty cen tzw. bezpiecznych przystani, ale kapitał płynie również na rynki rozwijające się. Relatywna siła polskiej giełdy w ostatnich dniach nie jest przypadkowa, ponieważ potwierdzają ją również spadki rentowności obligacji oraz umocnienie złotego.

Eskalacja konfliktu na Ukrainie wywołała na rynku negatywną reakcję, ale nie jest ona już tak emocjonalna jak w sprawie Krymu. Poza tym po przeprowadzonym na półwyspie referendum inwestorzy mogli uwzględnić ruchy separatystyczne w innych regionach kraju w swoich scenariuszach i zdyskontować je w cenach. Niemniej jednak widoczny jest napływ kapitału do tzw. bezpiecznych przystani – na wartości zyskuje złoto, jen, czy frank szwajcarski. Tracą z kolei giełdy akcji w krajach rozwiniętych, które mają już za sobą znaczące wzrosty, jak np. DAX czy S&P500.

Ciekawą sytuacją w takich warunkach jest umocnienie walut w krajach rozwijających się. Na wartości zyskują brazylijski real, turecka lira, meksykańskie peso, rand południowoafrykański, węgierski forint oraz polski złoty. Szukając przyczyn siły polskiej giełdy w ostatnich dniach warto zwrócić uwagę na zachowanie innych klas aktywów. Rentowności polskich obligacji 10-letnich spadły w okolice 4 proc. i są najniższe od lipca 2013 r. Oznacza to, że do polski napływa zagraniczny kapitał. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, można liczyć na przełamanie ważnych wsparć na parach ze złotym oraz wyjście indeksu WIG na nowe lokalne szczyty. W środę warszawska giełda potwierdza swoją dobrą kondycję i nieznacznie zyskuje na wartości. Obroty są o ponad 40 proc. większe niż na poprzedniej sesji o tej porze, a 75 proc. z nich generowane jest na wzrostach.

>> Sytuację i nastroje na polskim rynku akcji możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Do grona gorących spółek należy w środę notowany na NewConnect 01CYBERATON. Spółka poinformowała dzisiaj o zawarciu umowy wyłącznej dystrybucji paneli fotowoltaicznych z koreańskim producentem, firmą T&Solar. Na mocy umowy 01CYBERATON jest wyłącznym dystrybutorem na obszarze Polski, Czech oraz Słowacji. Posiada również prawa dystrybucji oraz reprezentacji handlowej do zawierania transakcji w pozostałych krajach. W reakcji na te informacje kurs zwyżkuje o ponad 8 proc.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

Blisko 3 proc. na wartości zyskuje również Redan. Spółka poinformowała, że w marcu szacunkowa sprzedaż grupy miała wartość 36,7 mln zł (+11,3 proc. r/r). Z kolei w całym pierwszym kwartale sprzedaż grupy wyniosła 101,9 mln PLN (+6,3 proc. r/r).

– Informacja neutralna plus: Marcowa sprzedaż wzrosła silniej niż w styczniu i lutym br., głównie za sprawą sieci dyskontowej, natomiast sieć modowa była pod presją sytuacji na Ukrainie. W sieci dyskontowej sprzedaż wyniosła 21 mln zł (+21 proc. r/r) podczas gdy powierzchnia sprzedaży wzrosła o 4 proc., tym samym sprzedaż z metra wyniosła 336 zł (+17 proc. r/r). W części modowej wartość sprzedaży wyniosła 15,7 mln zł (-3 proc. r/r), podczas gdy powierzchnia sprzedaży spadła o 1,8 proc., tym samym sprzedaż z metra wyniosła 415 zł (-2,1 proc. r/r). W naszej opinii zawirowania na Ukrainie i osłabienie hrywny istotnie wpłynęło na słabsze dynamiki sprzedaży w części modowej. Ponadto zimny marzec ub. r. jest statystycznie niską bazą porównawczą. Pozytywnie oceniamy 2,7 mln zł (+10 proc. r/r) sprzedaży sklepu internetowego. – ocenia Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

Kolejną sesję z rzędu zyskuje również CI Games. Spółka podpisuje kolejne umowy dotyczące dystrybucji dwóch gier, które mają mieć premierę w tym roku. We wtorek poinformowano o kontrakcie ze Square Enix France SARL, który dotyczy sprzedaży Enemy Front oraz Lords of the Fallen na terytorium Francji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 01CYBATON, CIgames, redan, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR