KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski i strefy euro na 2018 r.

Komisja Europejska (KE) podniosła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,4 p.p. do 4,2 proc. Lepiej od oczekiwań rozwija się także cała europejska gospodarka, czego efektem jest korekta w górę o 0,2 p.p. do 2,3 proc. w 2018 r.

(Fot. fb/EuropeanCommission)

– Oczekuje się, że wzrost PKB pozostanie silny na poziomie 4,2 proc. w 2018 r. i 3,6 proc. w 2019 r. Spodziewamy się, że układ komponentów wzrostu będzie podobny, jak w 2017 r., z największym wkładem popytu krajowego. Konsumpcję prywatną będzie wspierał szybszy wzrost płac i rekordowo wysoki poziom ufności konsumenckiej. Oczekuje się kontynuacji stopniowej poprawy w inwestycjach, napędzanych przez silne odbicie inwestycji publicznych, szczególnie w 2018 r. – czytamy w raporcie „European Economic Forecast. Winter 2018”.

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

Komisja spodziewa się przyspieszenia inflacji HICP do 2,1 proc. w 2018 r. i 2,6 proc. w 2019 r. Według niej inflacja bazowa, szczególnie ceny usług, będzie przyspieszać stopniowo i przekroczy 2,5 proc. w II poł. 2019 r.

Europa też przyspiesza

Komisja Europejska przychylniejszym okiem spojrzała także na prognozy dla całej strefy euro. W raporcie przewiduje wzrost PKB w strefie euro o 2,3 proc. w 2018 r. i o 2 proc. w 2019 r. (wcześniej odpowiednio 2,1 proc. i 1,9 proc.).

Europejska gospodarka rozwija się szybciej niż oczekiwaliśmy i wszystko wskazuje na to, że dobre tempo wzrostu utrzyma się także w przyszłym roku. Powinniśmy teraz kontynuować starania, aby korzyści z tego wzrostu odnieśli wszyscy Europejczycy. Należy wykorzystać ten czas na zwiększenie odporności naszych gospodarek i pogłębienie unii gospodarczej i walutowej – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego, odpowiedzialny także za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych, cytowany w komunikacie poświęconym prognozom.

Komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici oceniał, że europejska gospodarka weszła w 2018 r. w dobrym stanie.

– Stopy wzrostu w strefie euro osiągnęły poziom, który ostatnio obserwowaliśmy przed kryzysem finansowym. Nadal spada bezrobocie, zmniejszają się deficyty, a inwestycje wreszcie zaczynają zauważalnie rosnąć. Wzrost gospodarczy jest też bardziej zrównoważony niż jeszcze dekadę temu i – pod warunkiem kontynuowania inteligentnych reform strukturalnych i odpowiedzialnej polityki fiskalnej – może okazać się także bardziej trwały. Ten sprzyjający reformom stan nie będzie jednak trwać wiecznie: nadszedł czas, aby podjąć konieczne ambitne decyzje i wzmocnić unię gospodarczą i walutową – wskazał Moscovici, także cytowany w komunikacie.

Stopa wzrostu PKB w całej UE-28 powinna wynieść 2,3 proc. 2018 r. i 2,1 proc. w 2019 r. (co oznacza wzrost odpowiednio o 0,2 p.p. i 0,1 p.p. wobec prognozy jesiennej). Komisja oczekuje, że średnia inflacja w strefie euro wyniesie w tym roku 1,5 proc. i przyspieszy do 1,6 proc. w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR