Kernel Holding wycisnął trzycyfrową dynamikę zysku netto

Omawiane walory:

W minionym kwartale ukraińska spółka podwoiła zysk netto. W osiągnięciu pozytywnego wyniku pomogły m.in. cięcia kosztów finansowych. W piątek akcje zyskują kilka procent i są jednym z najchętniej handlowanych walorów w segmencie mWIG40.

Kernel Holding w II kwartale roku obrotowego 2015/2016 (okres październik-grudzień) zanotował 5-proc. spadek sprzedaży w ujęciu r/r do 621 mln USD. Regres na tym polu wynikał z niższych cen zbóż i mieszanej dynamiki sprzedaży w poszczególnych segmentach. Niemniej EBITDA wzrosła o 2 proc. do poziomu 145,1 mln USD. W tym kontekście ważny okazał się wyniku segmentu rolnego, który zanotował ponad 70-proc. wzrost EBITDA. Do tego doszły stabilne wyniki segmentu zbożowego i infrastruktury. Presja widoczna była w biznesie olejowym, w którym obserwowano wzmożoną konkurencję. Na poziomie netto kwartalny zysk wzrósł z 54,8 mln USD do 116,5 mln USD. To efekt niższych kosztów finansowych, deprecjacji i zmian kursowych.

Źródło: Sprawozdanie Kernel Holding

Źródło: Sprawozdanie Kernel Holding

Narastająco w I półroczu 2015/2015 roku przychody spadły o 19 proc. do niespełna 1 mld USD. Równocześnie zysk operacyjny powiększony o amortyzację zmniejszył się o 10 proc. do 200 mln USD. Na poziomie netto grupa zanotowała wzrost o 79 proc. do 140 mln USD.

Równolegle z publikacją wyników Kernel poinformował, że chce chce przejąć tłocznię oleju za 95,8 mln USD. Ukraiński zakład został oddany w 2012 roku, ma moc 560 tys. ton ziarna słonecznika rocznie. Jest zlokalizowany w regionie Kirovohrad.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Kernela

Dziś akcje Kernela zyskują nawet 7 proc. W skali ostatniego roku zwyżka sięga 75 proc. W zeszłym miesiącu analitycy DM mBanku wydali dla spółki rekomendację akumuluj z wyceną 49 zł za akcję. Na piątkowej sesji kurs przebija ten poziom. Biuro prognozuje, że mino 19 proc. r/r spadku wyniku EBITDA w roku 2015/16, w efekcie zmniejszenia zadłużenia grupy i spadku amortyzacji wynik netto spółki wzrośnie o 68 proc. r/r. Założono 180 mln USD.

wykres_kernel

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kernel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Kernel zwiększył sprzedaż zboża o 57 proc. r/r do 2,47 mln ton w IV kw. 2018/2019

  KERNEL Holding zwiększył sprzedaż zboża o 57 proc. r/r do 2,47 mln ton w IV kw. roku obrotowego 2018/2019 (tj. w kwietniu-czerwcu 2019 r.). W okresie I-IV kw. sprzedaż wzrosła 2,2-krotnie r/r do 10,44 mln ton.

 • Sesja na pół gwizdka, w centrum uwagi CI Games i Tauron

  Poprawa nastrojów na giełdach europejskich wspiera nastroje w Warszawie, gdzie przy wyjątkowo niskich obrotach lekko przebija się kolor zielony. Wśród spółek w centrum uwagi znalazły się akcje CI Games, Taurona i KERNEL Holdingu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR