
KGHM przedstawi aktualizację strategii we wrześniu, rozważa nowe źródła energii (Fot. spółka)
– Pracujemy nad aktualizacją strategii. Jeśli nic niespodziewanego się nie wydarzy, to zakładamy, że następne lata to będą lata miedzi i srebra – musimy więc produkować jak najwięcej, jednocześnie dbając o koszty. By to było możliwe, spółka musi się transformować – powiedział Chludziński podczas konferencji prasowej.
Wśród rozważanych zmian wskazał m.in. nowe źródła energii.
– Małe reaktory jądrowe, wodór jest potencjalnie ciekawy. Analizujemy także tematy offshore – dodał.
– Tego strategia dotyczy i będziemy wracać z tym w szczegółach we wrześniu – podsumował prezes.
KGHM rozpocznie kolejne inwestycje OZE w tym roku, planuje akwizycje
– W tym roku zakończymy inwestycję o mocy 8 MW, zaczniemy kolejną o mocy 6 MW i dwie mniejsze – powiedział Chludziński podczas konferencji prasowej.
– Za chwilę wychodzimy na rynek z procesem akwizycyjnym, chcemy kupować projekty. Wychodzimy też na rynek pod kątem projektów PPA – dodał.
Zaznaczył, że KGHM podejmuje także inne działania w obszarze energetyki, m.in. zrealizował bloki parowo-gazowe i poprawia efektywność energetyczną produkcji.
Spółka podała w prezentacji, że własne źródła energii pozwoliły pokryć 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w KGHM w 2020 roku (blisko 1,5 proc. więcej niż w 2019 roku). Jednocześnie zredukowano emisje CO2 o 900 tys. ton r/r. Zadeklarowano też, że od 2023 r. w kopalni Sierra Gorda 100 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE.
W grudniu 2020 r. KGHM uruchomił pierwszą elektrownię fotowoltaiczną – o mocy 3,15 MW. Zgodnie ze strategią KGHM do 2030 roku, połowę zapotrzebowania na energię grupa pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.
KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.