KNF nałożyła na Altus TFI 7 mln zł kar i cofnęła zezwolenie na działalność

Omawiane walory: ,

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych kary na łączną kwotę 7 mln zł. KNF cofnął też Towarzystwu zezwolenie na wykonywanie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych. To najwyższa kara nałożona na fundusz w związku z aferą GetBack.

KNF,altus, tfi, kara

KNF nałożyła na Altus TFI 7 mln zł kar i cofnęła zezwolenie na działalność

Komisja na posiedzeniu jednogłośnie nałożyła na Altus TFI następujące sankcje administracyjne za naruszenia przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

– I. Kara pieniężna w wysokości 5 mln zł nałożona została za:

– naruszenie art. 48 ust. 2a ustawy w związku z zarządzaniem przez Towarzystwo funduszami inwestycyjnymi w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego,

– naruszenie art. 45a ust. 4a ustawy w związku z nieprawidłowym wykonywaniem przez Towarzystwo bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu Towarzystwo powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych – czytamy w komunikacie.

– II. Kara pieniężna w wysokości 2 mln zł nałożona została za naruszenie § 23 ust. 2 rozporządzenia oraz postanowień statutów w zakresie wyceny aktywów funduszy.

III Sankcja administracyjna w postaci cofnięcia Towarzystwu zezwolenia na wykonywanie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych – w związku z ustaleniem, że naruszenia przepisów ustawy, opisane w punkcie pierwszym są rażące – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Sankcji administracyjnej Komisja nadała rygor natychmiastowej wykonalności.

Wcześniej Nadzór w podobny sposób ukarał Polski Dom Maklerski, Saturn TFI i Lartiq TFI. Wszystkie te instytucje były zaangażowane w tzw. aferę GetBack. W sumie nałożone kary opiewają na blisko 20 mln zł.

Altus TFI jest jednym z niezależnych (tzn. niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce. W środę w reakcji na decyzję KNF notowania Altusa spadały nawet o ponad 5 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.

 • KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack

  Po ponad 2 latach od wybuchu afery GETBACK Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary indywidualne na prezesów i członków zarządu dwóch domów maklerskich, które były mocno zaangażowane w dystrybucję feralnych obligacji.

 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku

  W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR