X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KNF rzuca koło ratunkowe zagranicznym ETF-om

Opublikowano: 2018-11-06 13:50:18

Jak dowiedziała się redakcja StockWatch.pl, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wystąpił do MF z propozycją legislacyjną, aby dokumenty informacyjne (tzw. KID-y) mogły być sporządzane także w języku angielskim. Jeśli Ministerstwo Finansów poprze to rozwiązanie, inwestorzy odzyskają dostęp do szerokiej gamy zagranicznych ETF-ów i ETN-ów.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. obowiązuje nowa unijna dyrektywa MIFID II, o której głośno było głównie za sprawą zmian w zasadach składania zleceń kupna i sprzedaży akcji. Nowe regulacje objęły także zagraniczne ETF-y i ETN-y. Na emitentów, czyli głównie amerykańskie fundusze, narzucono obowiązek dostarczania kluczowych dokumentów informacyjnych (tzw. KID-y) w języku urzędowym kraju, w którym jest oferowany. Wcześniej obowiązkiem był sam dokument, bez względu na język, więc w praktyce niemal wszystkie zagraniczne KID-y były w języku angielskim. W efekcie polscy inwestorzy zostali odcięci od handlu zagranicznymi ETF-ami, bo brokerzy by nie łamać nowego prawa wycofali znaczną część instrumentów. O legislacyjnym bałaganie redakcja StockWatch.pl alarmowała na początku bieżącego roku.

Na początku listopada pojawiło się światełko w tunelu. Jak udało nam się dowiedzieć, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wysłał do Ministerstwa Finansów propozycję inicjatywy legislacyjnej dotyczącej uznania dokumentu zawierającego kluczowe informacje (KID) w języku angielskim.

– Przedmiotowa propozycja służy zapewnieniu stosowania art. 7 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) (Dz. Urz. UE L 352 z 09.12.2014, str. 1, z późn. zm.) – „rozporządzenie”. – informuje KNF.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

KID (Key Information Document) to zwięzłe dokumenty (max strony A4), które zapewnią inwestorom informacje dotyczące cech, kosztów i ryzyk dot. ewentualnej utraty kapitału. Głównym zadaniem dokumentu KID jest pomoc inwestorowi detalicznemu w zrozumieniu i porównaniu różnych instrumentów finansowych.

– Wprowadzenie proponowanej zmiany umożliwi na terytorium RP dystrybucję i doradztwo w zakresie produktów inwestycyjnych, dla których sporządzono KID w języku angielskim. Pozwoli to na rozszerzenie oferty produktowej instytucji finansowych i uatrakcyjnienie klientom lokowania środków w inwestycje na rynku kapitałowym np. obecnych na innych rynkach europejskich. Temu służy również wprowadzenie możliwości uznania przez Ministra Finansów KID-ów sporządzanych w innych językach. – tłumaczy KNF.

ETF-y (Exchange-Traded Fund) to bardzo praktyczne instrumenty inwestycyjne. Można je porównać do otwartych funduszy inwestycyjnych, zaprojektowanych tak, aby dokładnie śledzić ruch indeksów giełdowych, surowców czy koszyka np. akcji lub obligacji przy maksymalnym obniżeniu kosztów prowizyjnych. Odróżnia je to od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, których celem jest pobicie rynku i osiągnięcie lepszego wyniku niż główne indeksy giełdowe. Na świecie ETF-y zyskały dużą popularność, głównie jako sposób na dywersyfikację portfela. Największym rynkiem funduszy ETF na świecie są oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie notowany jest największy i najpopularniejszy ETF – SPDR S&P 500, czyli ETF oparty o indeks S&P 500.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Spółka z NewConnect porzuca blockchain i wchodzi w biznes gier wideo

  Synerga.fund zmienia strategię niczym trzcina na wietrze. Dziś spółka ogłosiła, że wycofuje się z planu rozwijania technologii blockchain i wchodzi w biznes gier wideo.

 • Polityka handlowa USA zagraża Europie?

  Słabość i niska aktywność - taka charakterystyka rynku na GPW, szczególnie wśród największych spółek utrzymuje się od kilku dni. WIG20 w godzinach porannych podejmował nieśmiałe próby odbicia, jednak przy zupełnym braku wparcia zagranicy, obóz byków prędko wycofał się z tego typu zamiarów.

 • Już jutro rusza konferencja SEG dotycząca rynku obligacji

  20 lutego br. w Centrum Giełdowym w Warszawie odbędzie się seminarium „Rynek obligacji - jak zrobić dobrą emisję i pozyskać dodatkowe finansowanie?”, które skierowane jest do biur zarządów, działów IR, działów finansowych oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie płynnością i obsługę korporacyjną w spółce giełdowej.

 • Były prezes PKP Cargo zatrzymany. Prokuratura podejrzewa niegospodarność przy przejęciu AWT

  Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymano Adama P., byłego prezesa oraz członków zarządu kolejowej spółki. Mają usłyszeć zarzuty niegospodarności, a szacowane przez śledczych straty opiewają na ćwierć miliarda złotych.

 • Idea Bank i Getin Noble Bank wracają do gry, w tle potężna przecena Trakcji

  Profit warning i potrzeba przeprowadzenia emisji akcji wywołał popłoch wśród akcjonariuszy Trakcji. Dziś akcje spółki tanieją o ponad 20 proc. Z kolei po tygodniowej korekcie notowań odżyły spekulacje co do losów Idea Banku i Getinu, windując mocno ich akcje.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku