Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KNF ukarała Mercurius DM za nieprawidłowości przy sprzedaży obligacji GetBack

Opublikowano: 2018-12-18 23:56:56

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę 430 tys. zł na Mercurius Dom Maklerski oraz cofnęła zezwolenie na oferowanie instrumentów finansowych.

Komisja Nadzoru Finansowego nie miała wątpliwości, co do winy brokera. Decyzję o nałożeniu kary podjęto jednogłośnie. Zgodnie z decyzją KNF, Mercurius DM musi zakończyć działalność maklerską w zakresie oferowania instrumentów finansowych w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji.

Urząd ukarał brokera za proces oferowania obligacji GetBack. Mercurius DM był zaangażowany w sprzedaż feralnych papierów w 2016 r.

– (…) udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack SA, w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim, nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych, w ramach której Mercurius Dom Maklerski sp. z o.o. siedzibą w Warszawie dokonywał czynności pośrednictwa w zbywaniu obligacji, natomiast podmiot trzeci dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia obligacji, akceptując tym udział w procesie oferowania obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych. – czytamy w komunikacie KNF.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Warto dodać, że identyczne uzasadnienie pojawiło się przy okazji kary dla Polskiego Domu Maklerskiego, który na jeszcze większą skalę oferował feralne papiery GetBack. W wypadku PDM, Komisja cofnęła zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej jeszcze w listopadzie.

– Sankcja nałożona przez organ nadzoru w przedmiotowej sprawie pokazuje, jak ważkie znaczenie ma rzetelne, profesjonalne, zgodne z zasadami uczciwego obrotu zorganizowanie procesu oferowania instrumentów finansowych. Działalność ta ma tak doniosłe znaczenie, ponieważ nabywcy instrumentów finansowych oferowanych przez firmy inwestycyjne, inwestują swoje środki w zaufaniu do podmiotów oferujących, do ich profesjonalizmu, sumienności oraz bezpieczeństwa całego procesu wynikającego z otrzymanego zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. – podkreśla urząd.

Urząd podkreślił, że wydając przedmiotową decyzję uwzględnił okres i skalę działalności Mercurius DM, której dotyczyły nieprawidłowości oraz fakt, że działania tego podmiotu podważyły zaufanie do rynku kapitałowego.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku