kyhwrymf
Advertisement
PARTNER SERWISU
whqthvez

Komentarz giełdowy: May komplikuje Brexit

Omawiane walory: ,

Pierwsza poświąteczna sesja w Europie rozpoczęła się niezwykle ciekawie. Premier May zapowiedziała, że Wielką Brytanię czekają przyspieszone wybory, co może dodatkowo skomplikować proces Brexitu. Jest to kolejny element politycznej układanki, który rozpala emocje na rynkach.

Premier May w specjalnym oświadczeniu zapowiedziała, że planuje rozpisać przedwczesne wybory parlamentarne na 8 czerwca. Szefowa brytyjskiego rządu podkreśla, że partie opozycyjne są przeciwne jej wizji Brexitu. Dlatego też przyspieszone wybory mają dać jej mandat do prowadzenia negocjacji z Brukselą ws. warunków wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Nowe wybory są dużym ryzykiem dla May – obecnie posiada ona stosowną większość w obu izbach, a jej porażka, choć obecnie mało prawdopodobna, może nawet doprowadzić do zahamowania Brexitu. Głosowanie nad wnioskiem ws. przyspieszonych wyborów ma się odbyć w brytyjskim parlamencie już w środę. Ta wiadomość doprowadziła do zdecydowanego umocnienia funta, który w parze z dolarem znalazł się przy najwyższym poziomie od grudnia ubiegłego roku. W efekcie londyński FTSE 100 traci dziś około 2 proc., czym przewodzi stratom w Europie. Benchmark składa się głównie ze spółek eksportowych, które tracą na umocnieniu krajowej waluty. >> Zobacz także: Theresa May ogłasza wybory w czerwcu! Co dalej z funtem?

Spadki jednak widać także na pozostałych giełdach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Negatywnie na rynki akcyjne mogą oddziaływać sygnały ws. obiecywanej stymulacji ze strony fiskalnej wysyłane przez Biały Dom. W wywiadzie dla Financial Times Sekretarz Skarbu, Steve Mnuchin, co prawda zapowiedział, że dojdzie w tym roku do wprowadzenia reformy podatkowej, ale z uwagi na fiasko projektu zmian w Obamacare proces implementacji może się opóźnić (wstępnie zakładano, że reformę podatkową uda się przyjąć przed przerwą wakacyjną Kongresu zaplanowaną na sierpień). Jeśli chodzi o amerykańskie indeksy, to w tym tygodniu na dobre rozpoczyna się sezon wyników. We wtorek opublikowane raporty finansowe są mocno mieszane. Mocno na plus zaskoczył Bank of America, Johnson&Johnson oraz UnitedHealth, a rozczarował Goldman Sachs. Natomiast po zakończeniu dzisiejszej sesji na Wall Street dowiemy się, jak w I kwartale radził sobie m.in. IBM oraz Yahoo!. W efekcie S&P 500, Dow Jones oraz Nasdaq znajdują się na nieznacznych minusach. Natomiast niemiecki DAX cofa się o 0,6 proc. >> Zobacz także: Korekta na DAX

xtb-online-trading-logo-(1)

Zdecydowanie lepiej radzi sobie warszawski parkiet. Widocznie przerwa świąteczna dobrze posłużyła inwestorom na GPW. WIG20 może się dziś pochwalić wzrostem o 0,5 proc., a cały WIG rośnie o 0,25 proc. Pośród blue chipów dobrze radziły sobie akcje LPP, które drożały o niemal 3 proc. Po przeciwnej stronie rynku znajdował się telekom Orange Polska, którego walory taniały o ponad 2 proc.

Komentarz przygotował: Michał Dąbrowski, młodszy analityk rynków finansowych XTB

Mapa rynku – stan na godzinę 16:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Na podobny temat



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

FOSA – nowa usługa analityczna poświęcona zagranicznym spółkom w StockWatch.pl

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat