StockWatch.pl

Komentarz giełdowy: Rynek czeka na FED

Omawiane walory: , , , ,

Środowa sesja przebiega pod znakiem niewielkiej zmienności. Bankierzy centralni po raz kolejny skupiają na sobie uwagę inwestorów, którzy czekają ze swoimi decyzjami do dzisiejszego wieczora. Już o 19:00 poznamy decyzję FED-u w sprawie stóp procentowych, a także nowe prognozy gospodarcze.

Wzrosty zawitały po raz kolejny na rynek ropy naftowej. Środowy odczyt dotyczący wzrostu zapasów DOE wypadł poniżej oczekiwań rynku, podobnie jak wczorajszy odczyt API. Wydaje się jednak, iż przyczyna dzisiejszych wzrostów jest inna. Dziś poznaliśmy wreszcie długo wyczekiwaną informację na temat miejsca i czasu spotkania producentów ropy w sprawie porozumienia o zamrożeniu wielkości produkcji. Spotkanie ma odbyć się 17 kwietnia w Doha. Po południu, rosyjski minister ds. ropy powiedział również, iż wbrew wcześniejszym zapowiedzią, w spotkaniu weźmie udział również Iran. Rynek zareagował dużymi wzrostami, a ropa WTI zyskuje dziś ponad 4 proc.

W Polsce, inwestorzy żyli informacjami dotyczącymi przewalutowania kredytów we frankach oraz ratowania polskich kopalń węgla. Opublikowany wczoraj raport KNF w sprawie prezydenckiego projektu ustawy nie pozostawił suchej nitki na pomyśle. W raporcie wspominane są m.in. koszty dla sektora bankowego, które miałyby wynieść ponad 60 mld zł i zagrozić stabilności systemu finansowemu w Polsce. Mimo to, premier Beata Szydło stwierdziła, iż problem kredytów CHF musi znaleźć swoje rozwiązanie, a premier Morawiecki powiedział, iż Kancelaria Prezydenta będzie pracowała nad poprawkami. Ogromne spadki notuje dziś sektor energetyczny, w tym przede wszystkim tracąca ponad 10 proc. Energa, która wpłaci 600 mln zł na Polską Grupę Górniczą, która ma zająć się ratowaniem nierentownych kopalń.>> Zobacz także: Energa słono płaci za opcję zaangażowania w Polską Grupę Górniczą

W Europie indeksy notują dziś mieszany dzień i niewielką zmienność. W Wielkiej Brytanii indeksy nieco zyskały, po tym jak George Osborne zapowiedział obniżenie podatku od zysków kapitałowych z dotychczasowych 28 proc. do 20 proc. FTSE 100 zyskuje dziś 0,55 proc., podobnie jak DAX. CAC 40 traci 0,19 proc., a WIG20 zakończył dzień niemal bez zmian (-0,02 proc.).

>> Zobacz także: GPW pod presją taniejącej Energi i posiedzenia FED, w grze PKP Cargo

xtb-online-trading-logo-(1)

Niewielkie zmiany widzimy również w Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek wyczekuje na decyzję FED. Rynek nie spodziewa się zmian stóp procentowych, jednak komunikat banku powinien mieć bardziej jastrzębi wydźwięk. W chwili obecnej, rynek stopy procentowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie w pełni wycenia aż trzy podwyżki stóp.

Raport przygotował: Michał Papuga, analityk XTB

Mapa rynku - stan na godzinę 17:09

Mapa rynku – stan na godzinę 17:09

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, hawe, lpp, PKPCARGO, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com