Koronawirus paraliżuje rynki, w grze Millennium i PlayWay

Omawiane walory: , , , ,

Koronawirus psuje nastroje na GPW, ale kredyty frankowe i niskie ceny ropy jeszcze bardziej. Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem spadków akcji banków. Najsłabiej wypada Millennium, który rozczarował wynikami kwartalnymi.

millennium,pkobp,orlen,mercator

Mapa rynku. Źródło: ATTrader

Koronawirus dalej psuje nastroje na światowych giełdach. Nic dziwnego. Stan na poniedziałkowy poranek to 362 ofiary śmiertelne (w tym jedna poza Chinami) i prawie 17,5 tys. potwierdzonych przypadków. Do tego dochodzą odwoływane loty do Chin, ewakuacja przez firmy swoich pracowników z Państwa Środka, czy po prostu zamknięte tamtejsze fabryki i w związku z tym przerwane łańcuchy dostaw. Nie zaskakuje więc, że powrót po przedłużonej noworocznej przerwie (Nowy Rok Księżycowy) na giełdzie w Chinach stał pod znakiem jednej dużej wyprzedaży. Indeks Shanghai Composite spadł dziś o 7,7 proc., kończąc dzień na najniższych poziomach od lutego ub.r. W tej sytuacji nie dziwi również, że niedzielna zapowiedź Ludowego Banku Chin, wpompowania dodatkowych 1,2 biliona juanów (około 173 mld dolarów), szczególnie nie poprawia nastrojów na globalnych rynkach akcji.

Warszawska giełda rozpoczęła pierwszy tydzień lutego w czerwonych kolorach. W południe indeks WIG20 spadał o 0,5 proc. do 2.056 pkt., WIG miał wartość 56.447 pkt. (-0,41 proc.), mWIG80 3.974 pkt. (-0,85 proc.), a sWIG80 12.598 pkt. (-0,14 proc.). W tym czasie na wartości traciły akcje 29 proc. spółek notowanych na rynku głównym, ale rosły kursy 28 proc.

Warszawski parkiet pogrążony byłby w czerwieni jednak nawet, gdyby nie było tematu koronawirusa. Dziś dużo bardziej szkodzą mu tematy lokalne. Przecena banków z Millennium i PKO BP na czele, słabe zachowanie spółek paliwowych, czy dalsza przecena akcji JSW.

Kurs Millennium spada o 3,4 proc. do 5,74 zł, testując najniższe poziomy od miesiąca, a jednocześnie mocno ciążąc indeksowi mWIG40. Przecena to reakcja na rozczarowujące wyniki kwartalne i informację o zwiększeniu rezerwy na kredyty frankowe.

W IV kwartale 2019 r. Bank Millennium odnotował spadek zysku netto aż o 87,3 proc. w skali roku do 27 mln zł. Był on też o prawie połowę niższy niż spodziewali się analitycy, prognozujący zysk na poziomie 50,1 mln zł. Bank poinformował również, że o 48,7 proc. do 223 mln zł zwiększył rezerwę związaną z klauzulami w umowach frankowych. Nie byłoby w tym może nić zaskakującego gdyby nie fakt, że o tej pierwszej wartości rezerwy na poziomie 150 mln zł bank informował zaledwie 16 stycznia. Bank poinformował również, że w tym roku planuje zamknąć 60 placówek, a w I kwartale zwolni 260 osób.

Na czerwono świeci też kurs akcji PKO BP, co ma negatywny wpływ na notowania indeksu WIG20. Akcje największego banku komercyjnego w Polsce tanieją o 1,8 proc. do 33,58 zł, zbliżając się do grudniowego minimum na poziomie 33,12 zł. Wsparcie to stanowi teraz najpoważniejsze (i jedyne) źródło nadziei dla inwestorów. Sektor bankowy bowiem już od dłuższego czasu nie ma dobrej pasy i raczej szybko nie wróci do łask inwestorów.

Spadek akcji PKO BP to reakcja na komunikat banku o tym, że rezerwa na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi obciążą w IV kwartale wynik banku kwotą 446 mln zł. 12 lutego PKO BP opublikuje wyniki finansowe za cały 2019 rok.

W WIG20 słabo radzi sobie także JSW (-3,7 proc.) oraz spółki paliwowe. Akcje PKN Orlen tanieją o 2,5 proc. do 73,80 zł, a Lotosu o 1,9 proc. do 75,48 zł. W ich wypadku spadki należy wiązać z tanią ropą, które jeszcze może potanieć w następstwie koronawirusa. Tylko w samych Chinach popyt na ropę obniżył się o 20 proc., co już wywołało uzasadnione zaniepokojenie państw OPEC.

Wśród gorących walorów jest także PlayWay. Akcje wydawcy i producenta gier drożeją 5,45 proc. do 290 zł, co jest najwyższym kursem w historii. Wzrosty zbiegły się w czasie z informacją o planowanej jeszcze w tym miesiącu premierze gry „House Flipper” na konsole Xbox i PlayStation (spółka już uzyskała certyfikację na jedną z tych konsol). Z kolei w marcu lub kwietniu ukaże się wersja także na telefony komórkowe.

Przed południem uwaga inwestorów koncentrowała się nie tylko na wymienionych wyżej dużych spółkach, do którego to grona należałoby dodać jeszcze Dino Polska ze wzrostem kursu o 3,5 proc. do 168,10 zł, co już wkrótce może zaowocować nowymi rekordami. Ciekawie jest też na kilku mniejszych spółkach. Tradycyjnie sporo dzieje się na walorach Mercatora, która od wybuchu epidemii koronawirusa, pozostaje na giełdowym świeczniku. Dziś te akcje tanieją o 10,1 proc. do 15,16 zł, korygując silne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Można jednak przypuszczać, że to jeszcze nie koniec szalonej rajdów na tych walorach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, Millennium, PKNOrlen, pkobp, playway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR