Krajowy kapitał nakręca wzrosty, w grze Bakalland, Groclin i Agroton

Omawiane walory: , , , , ,

Początek tygodnia przynosi kontynuację zwyżki zapoczątkowanej w ubiegły czwartek. Wyniki wyborów na Ukrainie i do europarlamentu okazały się zgodne z oczekiwaniami, a ogólne nastroje na rynkach sprzyjają dalszym wzrostom. W poniedziałek ich wiarygodność będą podważać jednak niskie obroty spowodowane dniem bez sesji w USA i Wielkiej Brytanii.

Wydarzeniami weekendu były wybory prezydenckie na Ukrainie i do parlamentu Unii Europejskiej. Nie przyniosły one niespodzianek, a na Ukrainie nie doszło do eskalacji konfliktu. Rynki powinny pozytywnie zareagować na wyniki zgodne z oczekiwaniami. Dodatkowo na rynkach globalnych mamy do czynienia z dobrym klimatem inwestycyjnym. Amerykański S&P500 ponownie ustanowił historyczny szczyt w cenach zamknięcia, a dzisiaj analogiczny rekord bije również niemiecki DAX.

W poniedziałek rano indeksy warszawskiej giełdy zwyżkują o 0,3-0,6 proc., ale wiarygodność tego ruchu obniżają niskie obroty, które po godzinie handlu wynoszą ok. 60 mln zł. Ze względu na święta nie funkcjonują dzisiaj giełdy w USA (Dzień Pamięci) oraz w Wielkiej Brytanii (Wiosenne Święto Bankowe). Brak inwestorów z dwóch głównych światowych centrów finansowych odbije się na aktywności warszawskiej giełdy.

Do grona najbardziej aktywnych spółek należą m.in. ukraińskie Kernel i Agroton. Stosunkowo spokojny przebieg wyborów i wygrana Petro Poroszenki już w pierwszej turze zachęciła inwestorów do zakupów. Kursy akcji obu spółek zwyżkują odpowiednio 6,5 i 16 proc.

Blisko 4 proc. na wartości zyskuje ponownie Groclin. Spółka pochwaliła się w ubiegłym tygodniu kontraktami z Fordem i Volkswagenem o wartości 150 mln euro. W reakcji na te informacje kurs akcji zwyżkował o kilkadziesiąt procent na skokowo zwiększonych obrotach i przełamał linię trendu spadkowego trwającego od lutego.

Blisko 7 proc. na wartości tracą papiery Ganta. Według piątkowego komunikatu, sąd 17 czerwca na posiedzeniu niejawnym poruszy kwestię trybu upadłości, czyli może zmienić ją z układowej na likwidacyjną. Nadzorca sądowy spółki w rozmowie z portalem StockWatch.pl przyznał, że w obecnej sytuacji spółka ma nikłe szanse na zawarcie układu.>> Zobacz także: Gant o krok od likwidacji, decyzja sądu może zapaść już w czerwcu

27 proc. na wartości zyskuje z kolei Bakalland, który poinformował w komunikacie, że przejmie Delectę za 100 mln zł. Warunkiem realizacji transakcji jest zgoda Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, bakalland, gant, Groclin, kernel, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR