StockWatch.pl

Krucha poprawa nastrojów na GPW, gorąco na Orbisie i Altusie

Omawiane walory: , , , ,

Mocne wzrosty na Wall Street poprawiają humory inwestorom na GPW, pozwalając im zapomnieć o wczorajszej fatalnej sesji. Poprawa wciąż jednak jest krucha i układ sił może jeszcze się zmienić. We wtorek w centrum uwagi znalazł się Orbis i Altus TFI.

Źródło: ATTrader.pl

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończy się mocnym wzrostami, co wpisywało się w dobre nastroje dominujące wcześniej na większości europejskich parkietów. Indeks S&P500 zakończył dzień zwyżką o 1,55 proc., DJIA wzrósł o 1,46 proc., a Nasdaq Composite o 2,06 proc. We wszystkich trzech przypadkach wzrosty niosły sporą dawkę nadziei dla inwestorów. Dwa pierwsze indeksy zawróciły bowiem powyżej poziomów wsparć tworzonych przez minima z października, a trzeci kontynuuje zwrot z analogicznego poziomu. Abstrahując od czynników stojących za zwyżką, takie zachowanie Wall Street daje nadzieje na dłuższą poprawę nastrojów na amerykańskim rynku akcji. A co za tym idzie, również na innych światowych parkietach, w tym również na GPW.

AccorHotels wzywa na brakujący pakiet akcji Orbisu i wykłada blisko 1,9 mld zł >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Wzrosty w USA i Europie pozwoliły rodzimym inwestorom zapomnieć o poniedziałkowej bardzo nieudanej sesji. Po dwóch godzinach notowań i przezwyciężeniu porannej słabości, warszawskie indeksy w większości znalazły się po zielonej stronie. Aczkolwiek skala wzrostów nie poraża. O godzinie 11:05 WIG20 rósł o 0,25 proc. do 2.219,09 pkt., WIG o 0,35 proc. do 56.668,19 pkt., mWIG40 o 0,84 proc. do 3.880,74 pkt., i tylko sWIG80 znajdował się na minimalnym minusie, tracąc 0,03 proc. i cofając się do 10.827,6 pkt.

Silniejsze wzrosty mWIG40 niż WIG20 nie są dziełem przypadku. Indeks ten windują w górę mocno rosnące akcje Orbisu. Drożeją one o 20,05 proc. do 91 zł. Skok notowań to efekt ogłoszonego przez Accor wezwania do sprzedaży ponad 21,8 mln akcji Orbisu, stanowiących 47,31 proc. głosów. Wzywający oferuje 87 zł za jedną akcję i chce mieć 100 proc. akcji, żeby następnie wycofać Orbis z giełdy. Wezwanie potrwa od 17 grudnia do 18 stycznia 2019 roku.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Dzisiejsze zachowanie kursu Orbisu pokazuje, że inwestorzy liczą na to, że przy oferowanej cenie 87 zł wezwanie nie dojdzie do skutku, a zdeterminowany Accor ostatecznie podniesie cenę.

Wśród „średniaków” spory wpływ na wzrosty indeksu ma jeszcze Dino Polska (+2,8 proc.), Kruk (+2,5 proc.) i ING Bank Śląski (+1,8 proc.). A skalą wzrostów wyróżnia się jeszcze Getin Noble Bank, którego akcje drożeją o 11,8 proc. do 0,38 zł.

Równie duże emocje jak Orbis wywołuje Altus TFI. Jego notowania wystrzeliły w górę o 23,9 proc. do 2,49 zł (rosnąc już do 2,71 zł), wybijając się tym samym górą z dwumiesięcznej konsolidacji. Impulsem do zwyżki stała się decyzja warszawskiego sądu okręgowego, że Piotr Osiecki (były szef Altusa) i Jakub Ryba (były członek zarządu Altusa) mogą wyjść z aresztu za poręczeniem majątkowym. Przypomnijmy, obaj zostali aresztowani pod zarzutem wyrządzenia szkody majątkowej GetBack.

W gronie giełdowych blue chipów z indeksu WIG20 w dalszym ciągu pierwsze skrzypce grają liderzy dnia wczorajszego. Mianowicie JSW i CCC. Kurs tej pierwszej spółki spada o 3,6 proc. do 64,88 zł, po tym jak wczoraj spadł o 7,25 proc., a piątkową sesję zamknął zniżką o 5,08 zł. Notowania w dół ściągają spadające ceny węgla. Bliskość lokalnego dołka z października (64,20 zł), a następnie znacznie ważniejszego z września (61,20 zł), powinna jednak wyhamować przecenę na JSW.

Inną równie dużą tracącą spółką jest Alior Bank. Jego akcje tanieją o 2,1 proc. do 48,94 zł i są najtańsze od 2 lat. Spadki należy wiązać z zmianami w zarządzie i niedawnym przeszukaniem siedziby Alior Banku przez funkcjonariuszy CBA.

Po drugiej stronie barykady w WIG20 znalazło się CCC. Podobnie jak JSW kontynuuje ono ruch z wczoraj. Z tą tylko różnicą, że akcje obuwniczej spółki drożeją. Za jedną trzeba zapłacić 205 zł, czyli o 5,7 proc. więcej niż wczoraj, gdy podrożały one o 3,7 proc. Wzrost kursu w dalszym ciągu napędza informacja o podpisaniu przez CCC warunkowej umowy zakupu mniejszościowego pakietu udziałów w spółce HR Group Holding, co według zarządu, powinno zapewnić synergie kosztowe na ponad 10 mln euro rocznie od 2020 roku.

Jednak to nie CCC, a PKN Orlen w największym stopniu wspiera WIG20. Jego akcje drożeją o 2,4 proc. do 103,60 zł, próbując wrócić w okolice dwumiesięcznych maksimów.

Wczorajsze mocne wzrosty indeksów w USA i nadzieje na trwałą poprawę koniunktury na Wall Street wsparły rano nastroje na GPW, pozwalając przezwyciężyć poniedziałkową słabość. Losy wtorkowej sesji jednak nie są jeszcze rozstrzygnięte. Przedpołudniowe wzrosty wydają się być budowane na wciąż bardzo kruchych podstawach. Dlatego każde pogorszenie nastrojów na światowych giełdach, wywołane chociażby publikowanymi po południu danymi z USA, może bardzo szybko sprowadzić indeksy na GPW do czerwonej strefy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ALTUSTFI, ccc, jsw, orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR