Kruk miał ponad 450 mln zł spłat w III kwartale

Omawiane walory:

Spłaty z portfeli posiadanych przez Grupę Kruk wyniosły za pierwsze 3 kwartały 2020 roku 1 346 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku. Łączna wartość spłat w samym III kwartale 2020 wyniosła 452 mln zł i jest o 4 proc. wyższa, niż wynik III kwartału w roku ubiegłym i aż o 8 proc. wyższa od spłat II kwartału 2020 roku.

kruk,akcje,koronawirus,wyniki

Kruk miał ponad 450 mln zł spłat w III kwartale

– III kwartał to bardzo dobre spłaty na detalicznych niezabezpieczonych portfelach – przede wszystkim w Polsce i w Rumunii. W historii Kruka tylko IV kwartał 2019 i 1 kwartał 2020 roku wartościowo były wyższe – skomentował wyniki Piotr Krupa, prezes zarządu Kruka.

– Jednocześnie analizujemy uzyskane wpłaty oraz postępy w procesach na portfelach zabezpieczonych. Tutaj, niekorzystny wpływ pandemii, nadal jest widoczny. Monitorujemy też rozwój sytuacji związanej z COVID-19 na każdym z rynków, na którym jesteśmy obecni i przygotowujemy się na różne scenariusze. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do podobnych ograniczeń jak to miało miejsce w 1 połowie roku, ale bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nas kluczową wartością – dodał Krupa.

Kruk zainwestował w pierwszych 3 kwartałach 2020 roku 113 mln zł w pakiety własne o łącznym nominale 825 mln zł. W samym III kwartale Kruk zainwestował 33 mln zł w portfele detaliczne gównie w Polsce, Rumunii i Czechach.

– Pod koniec 3 kwartału zarówno banki jak i instytucje finansowe zaczęły powracać do organizowania procesów sprzedaży wierzytelności. Wiele przetargów jest już otwartych lub będzie zainicjowana w najbliższych tygodniach. Nie oznacza to jednak, że ryzyko związane z COVID-19 minęło. Sytuacja w całej Europie jest dynamiczna, właściwie codziennie słyszymy o wzrostach zakażeń i dużej niepewności co do rozwoju sytuacji. Także ostrożnie podchodzimy również do inwestycji – skomentował Piotr Krupa.

– Uważamy, że w obecnej sytuacji wystawiane wierzytelności na sprzedaż, powinny uwzględniać większe ryzyko i niepewności w cenie transakcji. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z przewidywaniami podaż na rynkach w 2021 roku będzie wyższa i na tę ewentualność finansowo i płynnościowo jesteśmy zabezpieczeni -podsumował prezes zarządu Kruka.

Szacunkowa wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na 30 września 2020 roku wyniosła w Grupie Kruk 264 mln zł, co oznacza wzrost o 14 mln zł w porównaniu do końca czerwca 2020 roku. Wartość dostępnych i niewykorzystanych linii kredytowych na koniec 30 września 2020 roku wyniosła 1 181 mln zł i wzrosła tym samym o 271 mln zł wobec końca czerwca 2020 roku.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Kruk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR