Kruk wzmacnia zachodnie skrzydło akwizycją we Włoszech

Omawiane walory:

Ekspansja Kruka we Włoszech niebawem wskoczy na nowy poziom. Grupa windykacyjna w listopadzie zamierza sfinalizować przejęcie lokalnego serwisera i wzmocnić struktury operacyjne do obsługi portfeli wierzytelności o wartości nominalnej niemal 6 mld zł.

Celem akwizycji jest włoska spółka, z którą Kruk już od kilku miesięcy współpracuje w zakresie wyceny i obsługi portfeli wierzytelności. W 2015 r. firma wypracowała 9,5 mln zł przychodów oraz zatrudniała 34 osoby. Włoski serwiser działa od początku lat 90 i ma doświadczenie w zarządzaniu całym procesem obsługi zarówno na etapie polubownym jak i sądowym.

Wrocławska spółka na rynku włoskim pojawiła się w listopadzie 2015 r. W tym czasie nabyła łącznie 160 tys. portfeli o łącznej wartości nominalnej 5,9 mld zł. W ocenie prezesa Piotra Krupy, Włochy są dla Kruka atrakcyjnym rynkiem zarówno pod względem wielkość samej sprzedaży niezabezpieczonych wierzytelność, jak i poziomu oczekiwanych stóp zwrotu.

– Już dzisiaj jesteśmy jednym z kluczowych podmiotów działających i inwestujących na tym wciąż jeszcze młodym rynku. Po kilku udanych inwestycjach w portfele pracujemy mocno nad rozbudową organizacji i struktur operacyjnych we Włoszech. Proces rekrutacji i implementację naszych najlepszych praktyk chcemy wesprzeć nabyciem odpowiedniej firmy zarządzającej wierzytelnościami. Dzisiaj pracujemy nad zawarciem umowy nabycia firmy, z którą od wielu miesięcy współpracujemy na etapie wycen i obsługi naszych portfeli. Dzięki dotychczasowej, kilkumiesięcznej współpracy mieliśmy okazję dobrze poznać samą organizację, ale przede wszystkim ludzi, którzy niebawem do nas dołączą. Jest to świetny zespół liczący 34 osoby, który razem z Krukiem chciałby odnosić kolejne sukcesy we Włoszech. – komentuje Piotr Krupa, prezes Kruka.

W ocenie ekspertów z Raiffeisen Brokers, intensywna ekspansja na rynku włoskim (pod względem wartości nominalnej nabywanych portfeli) wymusza budowę lub nabycie lokalnego serwisera. Kluczową informacją będzie cena za nabytą spółkę oraz przede wszystkim rentowność na rynku włoskim. >> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce

– Kruk w bieżącym roku agresywnie zwiększył ekspozycję na rynek włoski dokonując zakupów portfeli wierzytelności. Decyzja o budowie organizacji na tamtejszym rynku wydaje się zatem konsekwencją wcześniejszych działań. Oceniamy, że połowa 2017 roku to będzie symboliczne „sprawdzam” dla wyników działalności właśnie we Włoszech i wtedy okaże się jaki poziom marż Kruk jest w stanie tam wypracowywać. – dodają analitycy DM BDM.

Kruk aktywnie inwestuje na siedmiu europejskich rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. W III kwartale 2016 r. poniósł nakłady na zakup portfeli wierzytelności w wysokości 205 mln zł. W relacji r/r dało to wzrost o blisko 190 proc. Podana suma uwzględniała 155 mln zł kwoty transakcji zrealizowanej we współpracy z podmiotem zależnym od Banku Światowego. Nominalna wartość kupionych długów w minionym kwartale wyniosła 2 mld zł. Narastająco po trzech kwartałach nakłady inwestycyjne na zakup wierzytelności stanowiły 936 mln zł, przy wartości nominalnej spraw wynoszącej 8,4 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 220 proc. Rosła też wartość spłat z tytułu obsługi nabytych portfeli. W minionym kwartale było to 255 mln zł, co przełożyło się na zwyżkę o 24 proc. Narastająco po pierwszych trzech kwartałach dynamika sięgnęła 16 proc., a wartość spłat wyniosła 701 mln zł.

Akcje Kruka rosną wraz z poprawiającymi się wynikami. W tym roku zwyżka sięga 25 proc. W skali ostatnich trzech lat wzrost wynosi 158 proc. 

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR