Kryzys na krajowym rynku IPO. Warszawski parkiet zmierza w stronę kolejnych smutnych rekordów

Omawiane walory: , , , , ,

Wartość IPO przeprowadzonych na europejskich giełdach w II kwartale wyniosła 11,4 mld euro, co oznacza wzrost o 24 proc. w skali roku i stanowi znaczącą poprawę w stosunku do bardzo słabego poprzedniego kwartału (0,7 mld euro). Wzrost wartości europejskich IPO to przede wszystkim efekt pięciu ofert o wielkości przekraczającej 1 mld euro, które miały miejsce na największych rynkach w Europe. Z kolei na rynku głównym GPW odnotowano pierwszy debiut od lipca ubiegłego roku, wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

W ciągu dwóch lat GPW nie odnotowała ani jednego debiutu o wartości ponad 100 mln zł. Ostatnie duże oferty to IPO Play Communications oraz GetBack w lipcu 2017 r.

– W drugim kwartale 2019 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 6 IPO wobec 10, które miały miejsce w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przy czym jedynym debiutem na rynku głównym była oferta przeprowadzona przez BoomBit – producenta i wydawcę gier na mobilne systemy operacyjne. W ramach IPO spółka pozyskała 35,2 mln zł i przerwała serię dwóch kwartałów z rzędu bez debiutu na głównym parkiecie warszawskiej giełdy – czytamy w raporcie.

Rynek NewConnect w minionym kwartale odnotował 5 debiutów, spośród których największą wartość osiągnęła oferta Moonlit. Producent gier zebrał z ryku 2 mln zł i potwierdził dominację spółek z tej branży na rynku ofert pierwotnych. Drugim pod względem wartości IPO był debiut Massmedica – sprzedawca wyrobów medycznych, w ramach którego spółka pozyskała 1,1 mln zł. Pozostałymi debiutującymi spółkami w II kwartale 2019 r. były CDA (oferta o wartości 0,9 mln zł), Art Games Studio (0,8 mln zł) oraz CM International (0,1 mln zł).

– Kryzys na krajowym rynku IPO trwa, a warszawski parkiet zmierza w stronę kolejnych smutnych rekordów. W ciągu dwóch lat nie odnotowaliśmy na GPW debiutu o wartości ponad 100 mln zł – ostatnie duże oferty to IPO Play Communications oraz GetBack w lipcu 2017 r. Wielu potencjalnych emitentów cały czas rozważa debiut na warszawskim rynku, część aktywnie pracuje nad przygotowaniami do IPO, nie przekłada się to jednak na liczbę składanych do KNF prospektów emisyjnych. Wydaje się, że rynek ‚zastygł’ w oczekiwaniu na pierwsze efekty wdrożenia PPK i upatruje w tym impulsu, który przywróci aktywność w zakresie IPO do poziomu sprzed kilku lat – powiedział dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, w II kwartale 2019 roku łączna wartość IPO w Europie wyniosła 11,4 mld euro i wzrosła o 2,2 mld euro w skali roku. Odnotowano 41 debiutów (wobec 69 w II kwartale 2018 r.), przy czym wartość aż pięciu z nich przekroczyła próg 1 mld euro (tzw. mega oferty).

– Najbardziej aktywnym rynkiem w Europie pozostała giełda w Londynie (z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,5 mld euro), za którą uplasowała się włoska Borsa Italiana (2,1 mld euro) oraz szwajcarska SIX Swiss Exchange (2 mld euro). W minionym kwartale największą wartość osiągnęła oferta przeprowadzona przez Nexi SpA na włoskim parkiecie. Reprezentująca sektor finansowy spółka w ramach debiutu na Borsa Italiana pozyskała 2,1 mld euro. Drugim pod względem wielkości IPO była oferta innego przedstawiciela sektora finansowego – Network International Holdings plc (spółka zadebiutowała na londyńskiej giełdzie i pozyskała ponad 1,4 mld euro). Pozostałymi mega ofertami były debiuty Stadler Rail AG (1,4 mld euro, giełda w Szwajcarii) oraz Traton SE (1,4 mld euro – Deutsche Boerse), a także Trainline plc (1,2 mld euro – Londyn) – czytamy dalej.

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2015. Dane obejmują wyłącznie IPO o wartości powyżej 5 mln USD. Źródło: IPO Watch Europe Q2 2019

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jak wskazał partner w PwC, lider zespołu ds. rynków kapitałowych Tomasz Konieczny, na europejskim rynku IPO widoczne są symptomy ożywienia po bardzo cichym pierwszym kwartale. Wiele spośród przeprowadzonych IPO dotyczyło spółek z zaangażowaniem funduszy private equity, co spotkało się z dużym zainteresowaniem inwestorów – przykładami mogą tutaj być oferty Network International, Watches of Switzerland, czy też Trainline.

– Warto przypomnieć, że 21 lipca 2019 r. w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące prospektów emisyjnych. Zmienione przepisy nie wprowadzają rewolucyjnych zmian w kontekście przygotowania dokumentów ofertowych, niemniej jednak w pierwszym okresie obowiązywania zastosowanie i interpretacja nowych zasad może być dodatkowym wyzwaniem dla emitentów, ich doradców oraz regulatorów – podkreślił Konieczny.

W całym I półroczu liczba IPO w Europie wyniosła 53 wobec 121 rok wcześniej, a ich wartość sięgnęła odpowiednio 12,1 mld euro i 22,7 mld euro.

Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji, Serbii i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2019 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

Począwszy od raportu za II kwartał 2019 roku IPO Watch Europe obejmuje wyłącznie oferty o wartości powyżej 5 mln USD. Dla zapewnienia porównywalności, dane za poprzednie okresy prezentowane w raporcie IPO Watch Europe zostały odpowiednio przekształcone. Komentarz do rynku polskiego omawia wszystkie debiuty na rynku w Warszawie, niezależnie od ich wartości.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ArtGames, BoomBit, CDA, CMI, Moonlit, MSM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • Irański atak na GPW i udany debiut Plantwear

  Ostrzelanie przez Iran amerykańskich baz w Iraku popsuło nastroje na GPW i wielu innych rynkach akcji. Mocno na wartości traci nie tylko WIG20, tradycyjnie najbardziej wrażliwy na impulsy płynące z rynków globalnych, ale również sWIG80, który jeszcze rano poprawił swoje wczorajsze 16-miesięczne maksima. Nie mniej jednak jest jeszcze cień szansy, że indeksom uda się odrobić straty.

 • WIG20 próbuje odbijać, w grze BoomBit i 11 bit studios

  W czwartek WIG20 próbuje odbijać w górę po serii 7. kolejnych spadkowych sesji. Duże wyprzedanie sugeruje, że może to się udać. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się spółki BOOMBIT i 11 bit studios.

 • BoomBit z lekką poprawą przychodów w listopadzie. Kurs akcji odbija

  BOOMBIT osiągnął w listopadzie przychody w wysokości 3,66 mln zł, co oznacza wzrost o 8 proc. m/m. Gry w modelu GaaS wygenerowały przychody na poziomie 2,9 mln zł, natomiast pozostałe gry (non GaaS) osiągnęły 0,76 mln zł przychodów. W czwartek kurs akcji producenta gier rośnie o blisko 7 proc.

 • Czerwono na GPW: banki w odwrocie, Boombit na dnie

  Na GPW zrobiło się czerwono, a WIG20 ponownie jest w ogonie europejskich indeksów. Mocno w dół ciągnie go silna przecena akcji banków z PKO BP na czele. Fatalne wyniki kwartalne BOOMBIT podcinają natomiast gałąź zaufania do notowanych w Warszawie spółek gamingowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR