Kurs akcji Sygnity wystrzelił po wynikach kwartalnych

Omawiane walory:

Skokowa poprawa wyników Sygnity zarówno w 3 kw. 2018/2019, jak i w ujęciu narastającym, wywindowała kurs akcji producenta oprogramowania o blisko 30 proc. Zarząd chwali się efektami restrukturyzacji i zapowiada kontynuację pozytywnego trendu.

Sygnity, informatyka, wyniki, akcje

Fot. Sygnity/fb

W III kwartale roku finansowego 2018/19 spółka informatyczna wypracowała 56,9 mln zł przychodów (-17 proc. r/r) i 16,2 mln zł marży brutto na sprzedaży (+101 proc. r/r). Jednocześnie osiągnęła niemal 6,5 mln zł zysku operacyjnego, wobec zeszłorocznej straty w tym samym okresie w wysokości 5,3 mln zł. Na poziomie netto progres jest porównywalny: Sygnity miało 4,5 mln zł zysku, podczas gdy w zeszłym roku finansowym trzeci kwartał zakończył się 5-milionową stratą.

Narastająco po trzech kwartałach przychody spółki spadły o 1/4 z ok. 240 mln zł do ok. 182 mln zł, za to zysk brutto na sprzedaży zwiększył się rok do roku o 30 proc. do 51,5 mln zł. Oznacza to wzrost marży pierwszej z 16 proc. do 28 proc. Zaowocowało to, wraz ze znaczą redukcją kosztów operacyjnych, aż czterokrotnym wzrostem EBIT, który ukształtował się po 9 miesiącach 2018/19 na poziomie niemal 25 mln zł. Zysk netto w tym samym okresie wyniósł 19,8 mln zł, wobec 1,6 mln straty przed rokiem.

– Przeprowadzona restrukturyzacja grupy przynosi nadspodziewanie dobre efekty. W ostatnich kilkunastu miesiącach udało nam się przede wszystkim rozwiązać nierentowne kontrakty, które nie tylko powodowały bieżące straty, ale też ciążyłyby na zyskowności firmy w przyszłości. Jednocześnie przeprowadziliśmy szeroko zakrojony program redukcji kosztów operacyjnych. Największe, ponad 90-procentowe, oszczędności uzyskaliśmy w pozycji „zużycie materiałów i energii”, zaś o 40 proc. zmniejszyliśmy koszty usług obcych, a o 14 proc. koszty wynagrodzeń – wymienia Mariusz Jurak, wiceprezes Sygnity.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Inga Jędrzejewska, członek zarządu ds. finansowych Sygnity dodała, że obecna struktura bilansu jest „zdrowa”, a spółka bez problemu na bieżąco obsługuje zadłużenie. Wskaźnik dług netto/EBITDA kształtuje się na poziomie ok. 2,2.

Aktualny backlog Sygnity jest wart jest około 260 mln zł netto, w tym do zafakturowania w roku finansowym 2018/19 (tj. do końca września 2019) są jeszcze kontrakty o wartości 47 mln zł netto.

Sygnity to producent oprogramowania, zajmujący się tworzeniem zaawansowanych systemów informatycznych dla firm oraz świadczeniem usług IT. Skokowa poprawa wyników nie przeszła niezauważona. W środę ok. 13:00 kurs akcji spółki rośnie o 30 proc. do 2,60 zł. Wartość obrotów przekracza 1,1 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT SYGNITY, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Asseco dało kopa mWIG40, rekordowo drogi CD Projekt

  Ogłoszone przez Cyfrowy Polsat wezwanie na akcje Asseco Poland to zdecydowanie temat dnia na giełdzie w Warszawie, spychając na drugi plan rynki globalne i dane z polskiej gospodarki.

 • Sygnity miało 15,93 mln zł zysku netto w r.obr. 2018/19

  SYGNITY odnotowało 15,93 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w roku obrotowym 2018/2019, zakończonym 30 września 2019, wobec 11,25 mln zł straty rok wcześniej. W pierwszej godzinie notowań kurs akcji spółki rośnie o ponad 8 proc.

 • Bogdan Zborowski od nowego roku pokieruje Sygnity

  Rada nadzorcza spółki informatycznej powołała Bogdana Zborowskiego na prezesa zarządu. Stery w SYGNITY przejmie od 2 stycznia 2020 r. Jednym z głównych zadań nowego prezesa będzie sprawna kontynuacja restrukturyzacji firmy oraz opracowanie nowej strategii rozwoju.

 • Mariusz Nowak zrezygnował z kierowania Sygnity, w tle zarzuty prokuratorskie

  Mariusz Nowak zrezygnował z funkcji prezesa SYGNITY. Nowak jest jedną z osób podejrzanych w sprawie nieprawidłowości przy przetargach dla Poczty Polskiej. Kurs akcji producenta oprogramowania zareagował wzrostem o blisko 4 proc.

 • Sąd zgodził się na zwolnienie prezesa Sygnity z aresztu za kaucją

  Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec prezesa zarządu SYGNITY zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego i pod warunkiem jego ustanowienia zastosowania środka wolnościowego, natomiast wobec przewodniczącego pady nadzorczej tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR