StockWatch.pl

Kurs akcji XTPL spada po ogłoszeniu planów emisji akcji bez prawa poboru

Omawiane walory:

Zarząd XTPL zamierza podjąć uchwalę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję od 55 do 65 tys. akcji o wartości nominalnej 0,1 zł każda bez prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy. Cena emisyjna jednej akcji ma wynosić 130 zł, a zebrane środki mają posłużyć na finansowanie prac związanych z komercjalizacją technologii na rynkach Azji Południowo-Wschodniej oraz dalszy rozwój chmury patentowej. Kurs akcji spółki spada o blisko 5 proc.

Filip Granek, CEO XTPL.

– Zarząd XTPL informuje, że wobec otrzymania od grupy inwestorów zagranicznych wstępnej deklaracji zainteresowania dotyczącej objęcia akcji emitenta, jak również mając na uwadze dalsze plany rozwojowe spółki w zakresie komercjalizacji rozwijanej technologii, podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do wyemitowania nowych akcji i podwyższenia kapitału zakładowego emitenta w ramach kapitału docelowego – czytamy w komunikacie.

– Technologia rozwijana przez XTPL ma zmienić reguły gry panujące w przemyśle. Widzimy to wyraźnie rozmawiając chociażby z korporacjami z branży wyświetlaczy (flat display market), czyli pierwszego rynku, w którym spółka zamierza wdrożyć swoją technologię. Budujemy wokół siebie silne struktury międzynarodowych ekspertów rynkowych  – skupionych w Radzie Doradczej – i jesteśmy otwarci na współpracę z zagranicznymi inwestorami, którzy mają olbrzymie doświadczenie w inwestowaniu w spółki technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Rozumieją oni długofalowy potencjał XTPL i są cierpliwi w wspieraniu spółki na drodze do komercjalizacji. Dlatego z dużą satysfakcją odebraliśmy deklarację zainteresowania objęciem emisji od kolejnych międzynarodowych funduszy – powiedział prezes Filip Granek.

Zarząd spółki planuje, pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej, podwyższenie kapitału kapitału zakładowego (w granicach kapitału docelowego) poprzez emisję od 55.000 do 65.000 akcji bez prawa poboru. Nowe akcje mają być zaoferowane w drodze oferty prywatnej. Cenę emisyjna nowych wynosić będzie 130 zł.

Pozyskane środki spółka przeznaczyć ma m.in. na finansowanie prac związanych z komercjalizacją technologii na rynkach Azji Południowo-Wschodniej oraz dalszy rozwój chmury patentowej.

XTPL wyjaśnił w osobnym komunikacie, że ma zabezpieczone środki na działalność, jednak zastrzyk świeżego kapitału zwiększa możliwości prowadzenia przez spółkę prac komercjalizacyjnych.

– XTPL ma zapewnione bieżące finansowanie, ale przed nami kolejne, znaczne inwestycje w budowanie potencjału na przyszłość. Największą wartością naszej firmy – poza unikalną technologią i zespołem – jest własność intelektualna, dlatego pozyskany kapitał wydamy przede wszystkim na dalszy rozwój rodziny patentowej. Jesteśmy mocno zaawansowani we współpracy z dużymi korporacjami przy rozwijaniu przełomowego rozwiązania naprawy defektów dla branży wyświetlaczy. W tym kontekście dodatkowy kapitał pozwoli nam działać szybciej i z pozycji równorzędnego partnera. Kolejnym strategicznym priorytetem spółki jest rynek smart glass. Długofalowe inwestycje w tym obszarze są konieczne, gdyż XTPL jest silnie zaangażowane we wspólny z partnerem (liderem tego sektora) rozwój technologii. Ma być ona odpowiedzią na znaczące wyzwania tej branży, wyzwania, których rynek jeszcze nie rozwiązał, a potencjał widzi właśnie w naszej technologii – dodał członek zarządu Maciej Adamczyk. 

XTPL przewiduje także zwiększenie w przyszłości nakładów na rozwój biznesu w Azji Południowo-Wschodniej. Ze względu na koncentrację na tym obszarze kluczowych graczy z sektora wyświetlaczy jest to obecnie dla spółki jeden z priorytetowych rynków. Niedawne dołączenie do zarządu amerykańskiej spółki XTPL Japończyka Hiroshi Menjo, odpowiedzialnego za sukcesy japońskich i amerykańskich młodych firm technologicznych, jest potwierdzeniem tego kierunku.   

– Rynek potrzebuje równowagi pomiędzy rozwojem produktów końcowych, a ich technologiami składowymi. Technologia XTPL jest rozwiązaniem, które wspiera tę równowagę, jednocześnie niosąc ze sobą zasadne zmiany w efektywności, jakości i kosztach.  XTPL ma więc ogromny potencjał, lecz wchodząc na rynek, m.in. rynek azjatycki, potrzebuje jeszcze mocniej ukierunkowanej strategii. To jeden z powodów, dla których zgodziłem się dołączyć do rady doradczej XTPL – powiedział Hiroshi Menjo.

XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku przełomową, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Technologia ta ułatwi m.in. produkcję wyświetlaczy nowej generacji, inteligentnego szkła z zaawansowanymi funkcjonalnościami, innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności. Obecnie XTPL komercjalizuje swoją technologię w dwóch pierwszych polach aplikacyjnych: wyświetlaczy oraz smart glass. Akcje spółki zadebiutowały na rynku głównym GPW w lutym 2019 r. Jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,27 mln zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT xtpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • XTPL wyemituje 68-78 tys. akcji po cenie emisyjnej 130 zł sztuka

  XTPL podjął uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego w drodze emisji od 68 tys. do 78 tys. akcji z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Cena emisyjna wynosi 130 zł za akcję.

 • XTPL w drodze do komercjalizacji

  Po pracowitym 2018 r. w I kwartale br. XTPL nie zwolniło tempa i konsekwentnie realizowało działania przybliżające spółkę do zbudowania pozycji globalnie liczącego się dostawcy technologii nanodruku. Potencjał do szerokiego zastosowania rozwiązań XTPL w przemyśle został potwierdzony podczas Display Week w San Jose – najważniejszej światowej konferencji dedykowanej producentom wyświetlaczy. Przed spółką kwartały intensywnych prac komercjalizacyjnych, których kierunek XTPL nakreśliło w nowej strategii „XTPL Inside”.

 • XTPL zadebiutuje na rynku głównym GPW w środę

  XTPL zadebiutuje na głównym parkiecie GPW w środę, 20 lutego. Firma chce się znaleźć w kręgu zainteresowań kolejnych inwestorów instytucjonalnych, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych, inwestujących w przełomowe w skali globalnej innowacje.

 • Analiza techniczna czterech perełek z rynku NewConnect

  Kursy większości notowanych na NewConnect walorów spadają, a do tego obroty na wielu z nich są śladowe. Mimo to, można na NC znaleźć walory godne uwagi. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przeprowadził analizę techniczną czterech obiecujących spółek z rynku NewConnect.

 • XTPL zrobił pierwszy krok w kierunku debiutu na głównym rynku GPW

  Zarząd XTPL podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany rynku notowań akcji spółki z rynku NewConnect - na rynek regulowany Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR