Kurs akcji ZPC Otmuchów świętuje kolejny udany kwartał

Omawiane walory:

Producent słodyczy w II kwartale zarobił na czysto 1,4 mln zł, czyli ponad 8 proc. więcej niż prognozowali rynkowi analitycy. W czwartek akcje Otmuchowa po publikacji sprawozdania finansowego drożeją o 6 proc.

W pierwszym półroczu 2014 roku przychody ZPC Otmuchów wzrosły r/r o 4,4 proc. do 138,25 mln zł. Koszt własny sprzedaży zwiększył się jedynie o 2,24 proc., dzięki czemu grupa zanotowała przyrost zysków na każdym poziomie działalności. Zysk brutto podskoczył z 1,19 mln zł do 6,15 mln zł. Imponująco prezentują się także zyski operacyjne i netto. EBIT na koniec I półrocza wyniósł 7,49 mln zł wobec 3,06 mln zł przed rokiem, a na czystko grupa zarobiła 5,336 mln zł względem 664 tys. zł z I półrocza 2013 r.>> Komunikat wraz z raportem finansowym znajdziesz tutaj

Producent słodyczy osiągnął w I półroczu 22,12 proc. rentowności brutto (wzrost o 1,63 p.p. r/r). Pozostałe poziomy rentowności również uległy poprawie. Największy wzrost Otmuchów zanotował na poziomie rentowności netto, która podskoczyła z 0,54 proc. do 4,1 proc. Poprawa rentowności to znacznej mierze efekt obniżenia zadłużenia spółek z grupy.

W samym II kwartale przychody opiewały na 63,7 mln zł (7,2 proc. r/r), EBITDA 5 mln zł (47,8 proc. r/r), EBIT 2,2 mln zł (416,9 proc. r/r), a zysk netto 1,4 mln zł (rok wcześniej widniała strata w wysokości 0,7 mln zł). Warto dodać, że wynik sprzedaży oraz zysku netto o kilka procent przebił rynkowy konsensus.

Blisko połowa produkcji Otmuchowa skupia się w segmencie słodyczy, który obejmuje kilka kategorii produktów. Jedną z ważniejszych są oblane w czekoladzie mleczka, owoce oraz galaretki oraz chałwa.

Graficzny udział poszczególnych segmentów w sprzedaży grupy Otmuchów (Źródło: Sprawozdanie finansowe)

Graficzny udział poszczególnych segmentów w sprzedaży grupy Otmuchów (Źródło: Sprawozdanie finansowe)

>> W serwisie niebawem pojawią się najnowsze dane finansowe spółki >> Zobacz jak zmieniły się podstawowe wskaźniki Otmuchowa po wynikach za II kwartał

Głównym rynkiem zbytu dla Otmuchowa jest Polska, gdzie w I półroczu 2014 r. trafiło 86,32 proc. całej produkcji (88,71 proc. przed rokiem). Drugim ważnym kierunkiem są Czechy z udziałem 3,78 proc. Kolejne dwa to Niemcy (2,62 proc.) oraz Węgry (1,76 proc.). Udział w sprzedaży do Rosji spadł r/r z 0,14 proc. do 0,01 proc.

Otmuchów podtrzymał cele strategiczne na kolejne lata. Spółka zamierza kłaść nacisk na dywersyfikację sprzedaży przy jednoczesnym utrzymaniu wolumenu u podstawowego klienta oraz dokończenie restrukturyzacji grupy ZPC Otmuchów. Producent słodyczy liczy na maksymalizację synergii w związku z konsolidacją spółek zależnych oraz uzyskanie trwałej rentowności przejętej w 2011 roku spółki PWC ODRA SA. Zarząd szacuje, że break even point Odry nastąpi jeszcze w tym roku.

W czwartek kurs akcji ZPC Otmuchowa zyskuje ponad 6 proc., a jeden walor jest wyceniany na 9,30 zł. Wcześniej punktem zwrotnym dla notowań producenta słodyczy okazały się świetne wyniki za I kwartał.

wykres_Otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR