Kurs Tauronu spada po ogłoszeniu planu emisji 80 mln akcji niemych

Omawiane walory:

Nowy zarząd Tauronu chce, aby Skarb Państwa objął nowe papiery i w ten sposób wsparł gigantyczny program inwestycyjny. Pomysł emisji akcji w spółce energetycznej podzielił ekspertów i inwestorów. W środę notowania spółki na GPW zniżkują o 1,5 proc.

Tauron szykuje się do emisji nowych akcji. W tym celu zwołuje walne na 9 listopada, na którym akcjonariusze mają zdecydować o emisji 80 mln akcji niemych o wartości nominalnej 5 zł. Obecnie kapitał dzieli się na 1,753 mld sztuk akcji. Nowe walory zostaną zaoferowane Skarbowi Państwa, który pokryje je wkładem w postaci akcji spółek notowanych na GPW. Lista spółek nie została podana.

Posiadaczom akcji niemych przysługuje prawo do udziału w podziale zysku, ale nie mają oni prawa głosu, a zatem pozycja poszczególnych akcjonariuszy podczas głosowania nad uchwałami na walnym nie zmieni się. Nowe walory Tauronu będą uprzywilejowane w zakresie dywidendy, która wyniesie 200 proc. dywidendy przypadającej na każdą inną nieuprzywilejowaną akcję. Uprzywilejowanie to wygaśnie, gdy suma wypłaconej na nie dywidendy pokryje różnicę między bieżącą ceną akcji a ich wartością nominalną.

W ocenie spółki, pozyskanie finansowania przez nową emisję nie będzie miało negatywnego przełożenia na wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA, który na koniec pierwszego półrocza 2015 r. kształtował się na bezpiecznym poziomie 1,93x. Do 2023 roku Tauron zamierza wydać na inwestycje 37 mld zł.

– Podwyższenie kapitału zakładowego ułatwi Grupie Tauron prowadzenie ambitnego programu inwestycyjnego. Projekt ten przyczyni się do utrzymania wiarygodności spółki i wzmocnienia jej wizerunku jako solidnego partnera dla instytucji finansowych. Warto też zauważyć, że takie wsparcie dominującego akcjonariusza może mieć pozytywny wpływ na dotyczące grupy decyzje podejmowane m.in. przez banki – informuje Jerzy Kurella, prezes Tauronu.

Analitycy różnie oceniają zamiary spółki. DM BPS podkreśla, że co prawda podwyższenie kapitału nie będzie znaczące (4,4 proc.), ale sama forma przeprowadzenia może budzić wątpliwość.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Tauronu

– Po pierwsze nie podano listy spółek, które stanowić mają aport – ryzyko podaży w przypadku sprzedaży. Po drugie jest to forma zasilenia Turonu, który zamierza nabyć od SRK kopalnie Brzeszcze, środkami pochodzącymi od innych spółek (pośrednia dezinwestycja SP). (…) Skarb Państwa (posiadający 30 proc. kapitału spółki) uzyska uprzywilejowanie w zakresie dywidendy, co może spotkać się ze sprzeciwem inwestorów finansowych. Zwłaszcza, iż są oni również obecni w pozostałych spółkach, które stanowić miały by aport. – ocenia Marcin Stebakow, analityk DM BPS.

Natomiast w opinii Bartłomieja Kubickiego z Societe Generale, jeśli przeanalizujemy strukturę planowanej emisji, to wydaje się, że nie jest tak negatywna, jak mogłoby się wydawać. Ekspert zwraca uwagę, że akcje będą emitowane po cenie ponad 50 proc. wyższej niż rynkowa.

– Akcje będą emitowane po 5 zł, czyli ponad 50 proc. powyżej wartości rynkowej, mają preferencję co do dywidendy 200 proc. tak długo, jak długo nie będzie pokryta różnica pomiędzy ceną 5 zł a wartością rynkową Tauronu z ostatnich sześciu miesięcy. To implikuje na dziś cenę 4,05 zł, co też jest dość znacznie powyżej dzisiejszej ceny rynkowej, więc akcje i tak emitowane byłyby z premią do wartości rynkowej. Dodatkowo różnica między 5 zł a ceną sześciomiesięczną jest powiększana o odsetki, dopóki dywidendy dodatkowe nie pokryją tej różnicy. Odsetki są wyliczane w oparciu o WIBOR plus 50 p.b., a teoretycznie powinno się używać kosztu kapitału własnego, który jest powyżej. Z punktu widzenia wyceny to też jest pozytywne. Podsumowując, z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych nie jest to zła informacja, może nawet lekko pozytywna. – komentuje Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale (PAP).

Środową sesję notowania spółki rozpoczęły od zwyżki, ale szybko spadły pod kreskę. W tym roku akcje Tauronu straciły na wartości 34 proc. i wspólnie z Bogdanką okupują ostatnie miejsce pod względem stopy zwrotu. Słaby sentyment do Tauronu oraz pozostałych spółek energetycznych ma związek z włączaniem sektora w ratowanie upadających kopalń.

wykres_Tauron

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR