Legimi przejmuje niemiecki serwis Readfy z e-bookami

Omawiane walory:

Poznańska firma Legimi, specjalizująca się w udostępnianiu e-booków i audiobooków w abonamencie, ma list intencyjny w sprawie przejęcia Readfy, aplikacji do czytania w modelu freemium w Niemczech.

(Fot. mat. prasowe)

Kwota i warunki transakcji pozostają owiane tajemnicą. Dotychczas wg oficjalnych danych w spółkę Readfy zainwestowano ponad 1,5 miliona euro, z czego 1/3 wyłożyli inwestorzy w ramach głośnej zbiórki crowdfundingowej, zakończonej z sukcesem w 2014 roku na niemieckiej platformie Companisto. W zbiórce wzięło udział ponad 1,3 tys. inwestorów.

– Readfy przez lata potwierdził, że czytanie e-booków sponsorowanych przez reklamodawców jest bardzo dobrze oceniane przez użytkowników i zmniejsza barierę wejścia dla początkujących e-czytelników. Z kolei Legimi oferuje komplementarne rozwiązanie dla tych odbiorców, którzy chcą podnieść swój komfort czytania i decydują się na e-czytnik i pełnoprawną ofertę bez reklam. Po kilkumiesięcznych testach wierzymy, że model freemium stanowi doskonałe uzupełnienie dla opcji premium, którą obecnie posiadamy i już oferujemy na rynku niemieckim. Podobną strategię realizują firmy z branży muzycznej, np. Spotify, do którego często jesteśmy porównywani. – komentuje Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Obecnie Readfy dysponuje umowami z ponad 300 wydawcami, oferując 80 tys. niemieckojęzycznych tytułów w modelu reklamowym. Serwis posiada 400 tys. użytkowników. Jak zaznacza spółka, twórcami i udziałowcami Readfy są osoby doskonale znane na lokalnym rynku książki.

Jesienią ub.r. Legimi udostępniło w Niemczech swój flagowy produkt, czyli czytnik za 1 Euro z abonamentem na e-booki. Jednocześnie z rozwojem na rodzimym i niemieckim rynku firma planuje w połowie 2018 r. premierę usługi w Chinach. Dzięki temu będzie obecna na 2 z 3 największych rynków e-booków na świecie.

Prognozowana trakcja na rynkach zagranicznych [w milionach użytkowników]. Źródło: Memorandum informacyjne

Legimi prowadzi obecnie emisję publiczną akcji preIPO, która obejmuje 161 tys. walorów (ok. 12 proc. kapitału akcyjnego) po cenie emisyjnej 16 zł za sztukę. Jednym z celów emisji jest własnie akwizycja na rynku niemieckim. Docelowo Legimi zamierza zadebiutować na rynku NewConnect w II lub III kwartale 2018 roku.

Zapisy na akcje potrwają do 19 marca. Oferującym akcje jest Polski Dom Maklerski.

>> Memorandum informacyjne i szczegóły oferty znajdziesz tutaj

Legimi wypracowało w 2016 r. ponad 4,2 mln zł przychodów (wzrost prawie +100 proc. r/r) i 601 tys. zł EBITDA. W I półroczu 2017 r. przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 3,3 mln zł (ponad 90-proc. wzrost w stosunku do 1 półrocza 2016 r.) i 0,6 mln zł EBITDA. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy dynamiczny wzrost przychodów, który dodatkowo spotęguje ekspansja zagraniczna.

Wyniki finansowe Legimi. Źródło: Memorandum informacyjne

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT legimi, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Legimi z 7,4 mln zł przychodów w II kwartale 2020

  W II kwartale przychody LEGIMI urosły o ponad 111 proc. rdr. do 7,4 mln zł, a liczba abonentów zwiększyła się o 73 proc. rdr. i wyniosła na koniec II kw. 69,1 tys. Ubiegły kwartał to także specyficzny czas, ze względu na pandemię COVID-19, który, w przypadku LEGIMI, odcisnął swoje piętno na zwiększonych kosztach bezpośrednich zakupu licencji i tym samym obniżył rentowność spółki.

 • Legimi pozyskało z publicznej oferty obligacji serii Z ponad 2 mln zł

  LEGIMI przydzieliła 2.123 obligacji serii Z o łącznej wartości emisyjnej 2,123 mln zł. Pozyskane środki posłużą refinansowaniu zadłużenia oraz rozwojowi i promocji LEGIMI 3.0 na rynku niemieckim i polskim.

 • Trwa publiczna emisja obligacji Legimi

  LEGIMI oferuje dwuletnie obligacje, z rocznym oprocentowaniem na poziomie 6,75 proc. Zapisy można składać od 1 do 15 lipca włącznie. Spółka zamierza pozyskać 2,5 mln zł, które przeznaczy na rozwój i promocję LEGIMI na rynku niemieckim oraz refinansowanie zadłużenia. Zapisy można składać na stronie spółki.

 • Legimi notuje blisko dwukrotny wzrost liczby aktywacji darmowego okresu próbnego abonamentu

  Mikołaj Małaczyński, prezes LEGIMI, rozmawia z redakcją StockWatch.pl o wpływie epidemii koronawirusa na wzrost zainteresowania ebookami oraz sytuacji finansowej spółki.

 • Legimi przyjęło program emisji obligacji na lata 2019-2021

  LEGIMI przyjęło program emisji obligacji na lata 2019-2021, zgodnie z którym będzie zmniejszać poziom zadłużenia obligacyjnego, a maksymalna wartość wyemitowanych i niewykupionych obligacji wyniesie nie więcej niż 9 mln zł. Pierwszą emisję w ramach uchwalonego programu spółka chce przeprowadzić jeszcze w III kw. br.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR