Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

Omawiane walory:

DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.

Mocno przecenione w tym roku akcje Otmuchowa dostały rekomendację kupuj od analityków DM PKO BP. Biuro utrzymało swoje zalecenie inwestycyjne z maja, ale obniżyło cenę docelową z 8,61 zł do 7,40 zł. Raport wydano przy kursie 6,25 zł.

Autorzy rekomendacji oczekują, że po słabym 2015 r. w związku z utratą wolumenów sprzedaży, w 2016 r. nastąpi wzrost przychodów. Ich zdaniem, to oraz oszczędności kosztowe powinny pozwolić na wzrost wyników oraz poprawę atrakcyjności inwestycyjnej spółki.

– Po trzech kwartałach narastająco Otmuchów odnotował spadek przychodów r/r (-12,7 proc.) w związku ze zmianą polityki zakupowej Biedronki i Lidla. Spodziewamy się, iż spadek przychodów będzie kontynuowany w 4Q 2015 r., a wzrost przychodów nastąpi dopiero w 2016 r. na skutek zawarcia nowych kontraktów sprzedażowych (sprzedaż żelek i mleczka) oraz rozwój portfolio produktów brandowych. – czytamy w raporcie DM PKO BP.

Broker zwraca uwagę, że po latach restrukturyzacji Otmuchów planuje przeprowadzić inwestycje rozwoje, które pozwolą na dalszy wzrost przychodów w kolejnych latach. W grę wchodzi modernizacja parku maszynowego oraz rozszerzenie asortymentu, który jest atrakcyjny na rynkach eksportowych, czyli produkty śniadaniowe oraz żelki. Pierwsze efekty powyższych inwestycji powinny być już częściowo widoczne w przychodach 2017 roku. Na pełne efekty trzeba poczekać do 2018 r.>> Poprzednie rekomendacje dla akcji Otmuchowa znajdziesz tutaj

Istotnym czynnikiem ryzyka są rosnące notowania surowców. Ostatnie pół roku to wzrost cen kluczowych surowców używanych do produkcji, czyli kakao i cukier. Według biura wszystko wskazuje na to, iż wyższe ceny surowców powinny utrzymać się w 2016 r. powodując presję na marże oraz ograniczenie skali poprawy wyników.

Analitycy na 2015 r. prognozują 256 mln zł przychodów i 5 mln zł zysku netto wobec 250 mln zł i 9 mln zł z 2014 r. Na 2016 r. założono 252 mln zł i 7 mln zł. W tym roku akcje Otmuchowa straciły na wartości 24 proc. Niemniej w ostatnich miesiącach dominuje trend boczny.

wykres_otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • 7 gorących spółek na rozkręcenie sezonu wynikowego

  Nabierający tempa sezon wyników za III kwartał odsuwa na dalszy plan tematy polityczne, tym bardziej że w najbliższych dniach na rynek trafi ponad setka sprawozdań. StockWatch.pl sprawdził najnowsze prognozy wyników dla najciekawszych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR