Meksykańska spółka kusi akcjonariuszy ACE, nowa cena wyższa o 1/5

Omawiane walory:

Grupo Industrial Saltillo podbija ofertę i proponuje 16,20 zł za każdy walor giełdowego producenta komponentów samochodowych. Po transakcji meksykańska spółka nie wyklucza wycofania akcji ACE z obrotu na GPW.

Grupo Industrial Saltillo (GIS) podniosła cenę w wezwaniu na 100 proc. akcji Automotive Components Europe (ACE) z 13,50 zł do 16,20 zł za walor. Zarząd meksykańskiej spółki podkreślił, że decyzja to efekt kolejnych analiz. Nowa cena w wezwaniu daje 30-premię w stosunku do 3-miesięcznej ceny ważonej wolumenem średniej ceny akcji ACE na GPW. Względem wczorajszego kursu zamknięcia premia wynosi 16,2 proc.

Zapisy trwają od 17 listopada. Przy okazji zmiany ceny GIS poinformował, że zapisy będą przyjmowane zgodnie z pierwotnym harmonogramem, czyli do 16 grudnia tego roku.>> Zobacz zestawienie wycen akcji ACE różnymi metodami

Planujemy włączyć ACE w struktury naszej Grupy do końca 2015 roku. (…) Jesteśmy zdeterminowani aby kupić ACE, ponieważ mamy jasną wizję dotyczącą tej spółki i jej miejsca w strategii Grupy Saltillo zorientowanej na rozwój globalny. Jesteśmy zadowoleni z faktu, że Rada Dyrektorów ACE wydała pozytywną opinię na temat wezwania i strategii GIS, podkreślając fakt, że zarówno ACE, jak i GIS skorzystają na tej transakcji. Ponadto opinie, które pozyskaliśmy po road show z akcjonariuszami są takie, że Grupa GIS postrzegana jest jako strategiczny partner dla spółki ACE i bardzo dobrze pasuje do jej modelu biznesowego. Biorąc te wszystkie elementy pod uwagę, jesteśmy przekonani, że podniesienie ceny w wezwaniu pozwoli wszystkim stronom osiągnąć swoje cele. – mówi José Manuel Arana, prezes zarządu Grupo Industrial Saltillo.

Na początku grudnia meksykańska spółka otrzymała zgodę odpowiednich organów antymonopolowych, stanowiących warunek prawny do sfinalizowania transakcji. Inny z warunków zawieszających transakcję to osiągnięcie odpowiedniego progu udziału umożliwiającego wycofanie papierów producenta komponentów samochodowych z publicznego obrotu. Dla akcji ACE próg ten wynosi 95 proc. Po zamknięciu transakcji, GIS planuje przejąć pełną kontrolę nad ACE oraz rozważy wycofanie spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

– Po poniesieniu ceny w wezwaniu, spodziewamy się osiągnąć wymagany próg, jednak gdyby okazało się że ten próg nie zostanie osiągnięty, zachowujemy sobie prawo do uchylenia tego warunku i dokonania transakcji przejęcia ACE. – podsumowuje José Manuel Arana.

Industrial Saltillo jest notowany na meksykańskiej giełdzie. Spółka sprzedaje swoje produkty w sektorach części samochodowych, budownictwa oraz gospodarstwa domowego. Grupa jest wiodącym w Meksyku producentem żeliwa szarego i sferoidalnego dla hamulców samochodowych, silników, skrzyni biegów, układów zawieszenia oraz innych komponentów do budowy autostrad i kolei, jak również wykorzystywanych w sprzęcie domowym i w rolnictwie. Oprócz tego jest znaczącym dostawą odlewni żeliwa w Ameryce Północnej z doświadczeniem w produkcji wałów korbowych, zwrotnic osi przedniej, hamulców tarczowych oraz zacisków i wsporników do systemów hamulcowych. Natomaist ACE specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości komponentów odlewniczych dla przemysłu motoryzacyjnego oraz pojazdów użytkowych takich jak elementy dyskowych układów hamulcowych jak, również pompy hamulcowe dla pokaźnej liczby platform hamulcowych wykorzystywanych przez europejskich producentów samochodów.

W piątek akcje ACE drożeją o blisko 14 proc. i zbliżają się do ceny z oferty meksykańskiej spółki. Mijający rok był udany dla akcjonariuszy producenta komponentów samochodowych. W skali roku (licząc do czwartkowego zamknięcia) akcje ACE dały zarobić blisko 33 proc.

wykres_ace

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Meksykańska spółka wzywa na ACE po cenie z kilkuprocentową premią

  Grupo Industrial Saltillo chce przejąć pełną kontrolę nad ACE i nie wyklucza wycofania spółki z giełdy. Za pełen pakiet akcji meksykańska spółka zaproponowała blisko 290 mln zł. Wartość księgowa ACE to niespełna 150 mln zł.

 • Małe spółki wyrywają się przed szereg, rosną ACE i Eko Export

  Ryzyko polityczne na GPW z dnia na dzień maleje, ale inwestorzy wciąż ostrożnie podchodzą do kupowania akcji. Do wędrówki na północ najbardziej wyrywają się małe spółki, których indeks śrubuje dzisiaj październikową stopę zwrotu. 

 • Odczyty PMI ratują giełdy w Europie, w grze Boryszew i Kerdos

  Wtorkowe tąpnięcie na rynkach akcji znalazło potwierdzenie w najnowszym wstępnym odczycie PMI dla chińskiego przemysłu. W środę inwestorzy w Europie ostrożnie kupują przecenione akcje. Twardym argumentem jest wrześniowy PMI dla przemysłu sfery euro. Wynik na poziomie 52 pkt. rozwiał wątpliwości o kondycję przemysłu europejskiego.

 • 21 spółek odpornych na polityczną zawieruchę na GPW

  Mimo iż do wyborów są jeszcze ponad dwa miesiące, inwestorzy giełdowi już teraz słono płacą za wybryki polityków. Eksperci w rozmowie ze StockWatch.pl zalecają na razie omijanie sektorów narażonych na wstrząsy. Do portfeli polecane są akcje małych i średnich firm wolnych od ryzyka politycznego i z solidnymi wynikami.

 • Co dalej z kursami akcji ACE i Dekory – analiza techniczna

  W ostatnich dniach inwestorzy z zachwytem obserwują świetną postawę segmentu giełdowych maluchów. Ekspert od techniki z DM BOŚ sprawdził techniczne prognozy dla dwóch reprezentantów indeksu sWIG80, którzy w ubiegłym tygodniu zaliczyli imponujące wybicie na kursie akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR