Mercator bez dywidendy, ale z większymi mocami produkcyjnymi w II poł. 2018 r.

Omawiane walory:

Lider krajowego rynku jednorazowych rękawic medycznych, Mercator Medical nie zamierza wypłacić dywidendy z zysku netto za 2017 rok. Jednocześnie spółka poinformowała o ukończeniu inwestycji w fabrykę w Tajlandii.

Fabryka Mercator Medical w Tajlandii – materiały prasowe spółki

Informacja o braku dywidendy w tym roku może być niespodzianką dla akcjonariuszy, gdyż spółka dzieliła się zyskiem w ubiegłych latach. W 2017 roku stopa dywidendy wyniosła 0,69 proc., w 2015 r. było to 1,4 proc., a w 2014 r. symboliczne 0,24 proc.

Mercator Medical szacuje wynik netto za IV kw. 2017 r. na ok. 2 mln zł, zysk operacyjny grupy na ok. 2,1 mln zł, a zysk EBITDA na 4,5 mln zł. Wyniki te są wyższe w ujęciu kwartalnym. Zarząd spółki spodziewa się utrzymania korzystnych tendencji i wzrostu rentowności w kolejnych kwartałach.

Za wzrost wyników producenta rękawic lateksowych w bieżącym roku ma być odpowiedzialne zwiększenie mocy produkcyjnych. Według spółki, obecnie pracują 3 linie produkcyjne w zakładzie w Tajlandii.

Prezes spółki, Wiesław Żyznowski zapowiedział, że w lutym br. nastąpi uruchomienie czwartej linii produkcyjnej w tajskiej fabryce Mercator Medical. W drugiej połowie tego roku uruchomione ma być pozostałe osiem linii produkcyjnych w tajlandzkim zakładzie. Jak przekazał Żyznowski, obecnie na świecie 60 proc. rynku stanowią rękawice produkowane z syntetycznego lateksu, a 40 proc. z naturalnego lateksu.

– To się może nadal zmienić i nadal na korzyść syntetycznych rękawic, a nasze moce produkcyjne nadążają za tym trendem – powiedział Wiesław Żyznowski.

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

Prezes podtrzymał również plan uruchomienia własnej dystrybucji w Niemczech.

– Jeszcze, co prawda, nie mamy tam biura, czy jakiegoś dystrybutora, ale to się niebawem zmieni. Pomimo tego sprzedaż produktów spółki na tym rynku trwa – dodał Żyznowski.

Giełdowe gepardy 2018 roku – spółki i branże cz. II >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Obecnym celem spółki jest utrzymanie pozytywnego trendu wynikowego i możliwie jak najszybszy powrót do poziomu marż z wcześniejszych lat, czyli około 10 proc. na poziomie EBITDA. Firmie powinno sprzyjać ustabilizowanie się cen podstawowego surowca produkcyjnego, jakim jest lateks naturalny na poziomie ok. 560 SEN/kg (jego silne wzrosty nawet do poziomu 816 SEN/kg w pierwszej połowie 2017 roku silnie uderzyły w marże producenta rękawic) jak i niedawne umocnienie dolara względem tajlandzkiego bahta (silna aprecjacja waluty Tajlandii w 2017 roku również miała wpływ na pogorszenie rentowności produkcji).

Wiceprezes Mercator Medical, Witold Kruszewski zaznaczył, że spółka uczestniczy obecnie w dużym przetargu na rynku węgierskim.

Jeżeli go wygramy, to nasza sprzedaż na Węgrzech znacząco wzrośnie. Jednak ze względu na fakt, że mamy do czynienia z instytucją państwową, nie jesteśmy w stanie przewidzieć terminu zakończenia tego przetargu – powiedział Kruszewski.

Na ostateczne wyniki producenta lateksowych rękawic za 2017 rok inwestorzy będą musieli poczekać do 20 marca br. Wtedy opublikowane zostaną jednostkowy i skonsolidowany raport za ubiegły rok.

Grupa Mercator Medical jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Mercator Medical posiada zakład produkcyjny w Tajlandii o wydajności około 110 mln rękawic miesięcznie, działa globalnie w ponad 50 krajach. W czasie czwartkowej sesji kurs firmy wzrósł o 1,69 proc. Od początku roku notowania spółki wzrosły o 6,3 proc.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

    Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

  • KGHM błyszczy na tle blue chipów, sWIG80 najwyżej od 2018 r. W poniedziałek notowania KGHM-u i obu giełdowych Mennic idą w górę, w ślad za drożejącymi metalami szlachetnymi. Kolejny dzień w centrum uwagi znajduje się MERCATOR Medical, którego rynek wycenia już na ponad 4 mld zł.
  • Mercator Medical ma umowy na dostawy rękawic o wartości 350 mln zł

    MERCATOR Medical Thailand, spółka zależna MERCATOR Medical, zawarł z Unispace Health Pty Limited dwie umowy dostawy rękawic swojej produkcji. Łączna wartość dostaw objętych umowami wynosi ok. 350,17 mln zł, tj. przekracza 10 proc. wartości skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży MERCATOR Medical za okres czterech ostatnich kwartałów obrotowych.

  • Fala wyprzedaży dotarła na europejskie giełdy, w grze Gaming Factory i Lotos Piątkowa sesja w Warszawie nie mogła rozpocząć się inaczej niż od spadków. Wyboru inwestorom nie pozostawiło Wall Street, gdzie dzień wcześniej główne indeksy zanotowały ponad 1-proc. spadki.
  • Kontrofensywa podaży na WIG20, w grze Mercator, XTB i Altus TFI Warszawskie byki zderzyły się z falą wyprzedaży na europejskich parkietach. Jeszcze rano próbowały walczyć o wzrostową sesję, ale ostatecznie musiały odpuścić. Oby tylko nie za bardzo, bo sytuacja na wykresie WIG20 mocno się skomplikuje.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR