Mercator bez dywidendy, ale z większymi mocami produkcyjnymi w II poł. 2018 r.

Omawiane walory:

Lider krajowego rynku jednorazowych rękawic medycznych, Mercator Medical nie zamierza wypłacić dywidendy z zysku netto za 2017 rok. Jednocześnie spółka poinformowała o ukończeniu inwestycji w fabrykę w Tajlandii.

Fabryka Mercator Medical w Tajlandii – materiały prasowe spółki

Informacja o braku dywidendy w tym roku może być niespodzianką dla akcjonariuszy, gdyż spółka dzieliła się zyskiem w ubiegłych latach. W 2017 roku stopa dywidendy wyniosła 0,69 proc., w 2015 r. było to 1,4 proc., a w 2014 r. symboliczne 0,24 proc.

Mercator Medical szacuje wynik netto za IV kw. 2017 r. na ok. 2 mln zł, zysk operacyjny grupy na ok. 2,1 mln zł, a zysk EBITDA na 4,5 mln zł. Wyniki te są wyższe w ujęciu kwartalnym. Zarząd spółki spodziewa się utrzymania korzystnych tendencji i wzrostu rentowności w kolejnych kwartałach.

Za wzrost wyników producenta rękawic lateksowych w bieżącym roku ma być odpowiedzialne zwiększenie mocy produkcyjnych. Według spółki, obecnie pracują 3 linie produkcyjne w zakładzie w Tajlandii.

Prezes spółki, Wiesław Żyznowski zapowiedział, że w lutym br. nastąpi uruchomienie czwartej linii produkcyjnej w tajskiej fabryce Mercator Medical. W drugiej połowie tego roku uruchomione ma być pozostałe osiem linii produkcyjnych w tajlandzkim zakładzie. Jak przekazał Żyznowski, obecnie na świecie 60 proc. rynku stanowią rękawice produkowane z syntetycznego lateksu, a 40 proc. z naturalnego lateksu.

– To się może nadal zmienić i nadal na korzyść syntetycznych rękawic, a nasze moce produkcyjne nadążają za tym trendem – powiedział Wiesław Żyznowski.

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

Prezes podtrzymał również plan uruchomienia własnej dystrybucji w Niemczech.

– Jeszcze, co prawda, nie mamy tam biura, czy jakiegoś dystrybutora, ale to się niebawem zmieni. Pomimo tego sprzedaż produktów spółki na tym rynku trwa – dodał Żyznowski.

Giełdowe gepardy 2018 roku – spółki i branże cz. II >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Obecnym celem spółki jest utrzymanie pozytywnego trendu wynikowego i możliwie jak najszybszy powrót do poziomu marż z wcześniejszych lat, czyli około 10 proc. na poziomie EBITDA. Firmie powinno sprzyjać ustabilizowanie się cen podstawowego surowca produkcyjnego, jakim jest lateks naturalny na poziomie ok. 560 SEN/kg (jego silne wzrosty nawet do poziomu 816 SEN/kg w pierwszej połowie 2017 roku silnie uderzyły w marże producenta rękawic) jak i niedawne umocnienie dolara względem tajlandzkiego bahta (silna aprecjacja waluty Tajlandii w 2017 roku również miała wpływ na pogorszenie rentowności produkcji).

Wiceprezes Mercator Medical, Witold Kruszewski zaznaczył, że spółka uczestniczy obecnie w dużym przetargu na rynku węgierskim.

Jeżeli go wygramy, to nasza sprzedaż na Węgrzech znacząco wzrośnie. Jednak ze względu na fakt, że mamy do czynienia z instytucją państwową, nie jesteśmy w stanie przewidzieć terminu zakończenia tego przetargu – powiedział Kruszewski.

Na ostateczne wyniki producenta lateksowych rękawic za 2017 rok inwestorzy będą musieli poczekać do 20 marca br. Wtedy opublikowane zostaną jednostkowy i skonsolidowany raport za ubiegły rok.

Grupa Mercator Medical jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Mercator Medical posiada zakład produkcyjny w Tajlandii o wydajności około 110 mln rękawic miesięcznie, działa globalnie w ponad 50 krajach. W czasie czwartkowej sesji kurs firmy wzrósł o 1,69 proc. Od początku roku notowania spółki wzrosły o 6,3 proc.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR