Mercator Medical chce przeznaczyć na dywidendę 10-20 proc. zysku za 2020 r.

Omawiane walory:

Mercator Medical planuje przeznaczyć 10-20 proc. zysku za 2020 rok na wypłatę dywidendy, poinformował prezes Wiesław Żyznowski.

mercator,dywidenda,2020

Mercator Medical chce przeznaczyć na dywidendę 10-20 proc. zysku za 2020 r.

– Na razie twierdzimy, że z dużym prawdopodobieństwem będzie to między 10 proc. a 20 proc. zysków. A, oczywiście, środki, które zarobiliśmy i zarobimy, będziemy reinwestować i będziemy chcieli znacząco zwiększyć skalę działalności – powiedział Żyznowski podczas wideokonferencji.

Dodał, że te widełki – jeśli ulegną zmianie – to nieznacznie.

– My na razie deklarujemy, że chcemy płacić dywidendę, chcemy być spółką dywidendową, w szczególności teraz, kiedy mamy taką sytuację finansową. Natomiast na najbliższe lata planujemy tak intensywny rozwój – z rozmachem i skokowy, że nadal będziemy się traktować jako spółka na dorobku, początkująca, która już może wypłacać dywidendę, ale stanowiącą mniejszą część zysku – zaznaczył prezes.

>> Quo Vadis – omówienie sprawozdania finansowego GK Mercator po II kw. 2020 r.

Prezes poinformował, że spółka nie bierze pod uwagę stosowania amerykańskiego modelu dywidendowego, polegającego na wypłacaniu prawie całości zysku w formie dywidendy (przy ratingu AAA).

– Znam ten model i nie ulega kwestii, że gdyby nas przejął jakiś agresywny fundusz amerykański – co się nie stanie – to pewnie by to zrobił. Ale my pochodzimy z Krakowa, który ma tysiąc lat i jesteśmy na wskroś konserwatywni. Byliśmy, jesteśmy i będziemy konserwatywni, więc nie bierzemy takiego wariantu pod uwagę – podkreślił.

Mercator Medical – według wstępnych danych – miał ok. 356,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. 2020 r. W I połowie br. spółka miała 230,09 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1,98 mln zł straty rok wcześniej.

Grupa Mercator Medical podaje, że jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach. W 2013 r. spółka zadebiutowała na GPW. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 540 mln zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR