Mercator Medical: Założenia programu motywacyjnego na 2018 r. realne do wykonania

Omawiane walory:

Mercator Medical ocenia, że założenia programu motywacyjnego dla kluczowych menedżerów na bieżący rok - 429,5 mln zł skonsolidowanych przychodów, 38 mln zł EBITDA oraz 10,5 mln zł zysku netto - są realne do osiągnięcia, poinformował członek zarządu Witold Kruszewski. 

Fot. spółka

– Po I półroczu, jeżeli chodzi o realizację przychodów i EBITDY to przekroczyliśmy 40 proc., jeżeli chodzi o wynik netto: 50 proc. Założenia są realne do osiągnięcia w 2018 r. Wyniki w dwóch ostatnich kwartałach powinny być lepsze niż w pierwszych dwóch kwartałach, więc czujemy się dość komfortowo, jak chodzi o realizację. Jesteśmy zadowoleni z tego, co udało się osiągnąć w pierwszych dwóch kwartałach, jak chodzi o realizację tego programu – powiedział Kruszewski podczas konferencji prasowej.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Dodał, że wyniki za I półrocze zostały wypracowane przy funkcjonowaniu tylko ok. połowy linii w nowej fabryce, a cała zostanie uruchomiona w III kw. br.

W ubiegłym roku spółka miała 300,6 mln zł przychodów, 14,4 mln zł EBITDA i 5,4 mln zł zysku netto.

Członek zarządu poinformował też, że spodziewa się spadku wskaźnika dług netto/EBITDA za jeden-dwa kwartały.

– On jest dość wysoki, patrząc na książkowe definicje, ale musimy zwrócić uwagę, że dług jest już w większości poniesiony, natomiast 12-miesięczna EBITDA jest obniżona z powodu gorszych wyników w I półroczu 2017, stąd taki wskaźnik, jakkolwiek zgodny z umowami i mamy duży margines do poziomów granicznych. Nie martwimy się, a w kolejnych okresach spodziewamy się utrzymania tego wskaźnika przez jeden-dwa kwartały, a potem spadek, w związku z tym, że EBITDA będzie już w pełni generowana przez nowy zakład – wyjaśnił Kruszewski.

Dodał, że wartościowo przyrost długu netto powinien zatrzymać się po III kw., gdy spółka odda zakład w całości.

Wskaźnik dług netto/EBITDA ukształtował się na poziomie 5,19x na koniec marca br. wobec 1,4x rok wcześniej. Dług netto wynosił 94,8 mln zł wobec 32,8 mln zł.

M.in. od wskaźników zadłużenia spółka uzależnia wypłatę dywidendy za 2018 r.

– Za 2017 r. nie wypłacaliśmy, za 2018 nie powiedzieliśmy definitywnie ‚tak albo nie’. To zależy jak będą się przedstawiały wskaźniki zadłużenia pod koniec 2018 r. i na początku 2019. Chcielibyśmy się dzielić zyskiem z akcjonariuszami, ale najpierw musimy ustabilizować wskaźniki zadłużenia. Nie możemy obiecać dywidendy – wskazał członek zarządu.

W kontekście zapowiadanego wcześniej rozwoju spółki na rynkach Europy Zachodniej Kruszewski powiedział, że spółka ma przedstawicieli na rynek niemiecki, włoski, koncentruje się na rozwoju sprzedaży na rynkach Wielkiej Brytanii i Beneluksu.

– To są procesy, które trwają. Ważny jest dobrze wypozycjonowany produkt. Przekonujemy Niemców, którzy do tej pory kupowali od Niemców, by kupowali od Polaków. To nie dzieje się z dnia na dzień, ale idzie w dobrym kierunku. Mamy małe sukcesy, największe sukcesy przed nami – zaznaczył.

Spółka nadal nie wyklucza przejęcia niewielkiego gracza w jednym z krajów Europy Zachodniej.

– Jak się pokażą możliwości, będziemy korzystać – powiedział członek zarządu, ale zastrzegł, że spółka myśli przede wszystkim o rozwoju organicznym.

Grupa Mercator Medical jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach. W 2013 r. spółka debiutowała na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 zaczyna się urządzać poniżej 2.000 pkt., w grze Rainbow Tours i Wirtualna Polska

  Epidemia koronawirusa spędza sen z powiek inwestorom z GPW. Na warszawskim parkiecie jest czerwono, a indeks WIG20 urządza się poniżej 2.000 pkt. i jest jednym z najsłabszych w Europie. W dalszym ciągu gorąco jest na Rainbow Tours, Enter Air i MERCATORze, do których dołączyła Wirtualna Polska, R22 i Asseco SEE.

 • WIG20 najniżej od ponad 3 lat, Enter Air i Rainbow Tours tracą przez koronawirusa

  Strach przed epidemią wrócił. Akcje w Europie gwałtownie tracą na wartości. Przodują linie lotnicze i touroperatorzy. Podobnie jest na GPW, gdzie Enter Air tanieje o 9 proc., a Rainbow Tours spada o ponad 10 proc. Mocno zyskuje za to MERCATOR.

 • Koronawirus paraliżuje rynki, w grze Millennium i PlayWay

  Koronawirus psuje nastroje na GPW, ale kredyty frankowe i niskie ceny ropy jeszcze bardziej. Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem spadków akcji banków. Najsłabiej wypada Millennium, który rozczarował wynikami kwartalnymi.

 • WIG20 choruje na wirus przeceny, w grze Mercator i PGE W piątek z godziny na godzinę warszawskie indeksy pogłębiają przecenę. Pogorszenie nastrojów ma też miejsce na innych europejskich parkietach. Wspólnym mianownikiem są nowe przypadki zachorowań na koronawirusa w Wielkiej Brytanii i słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne.
 • Strach znów zagląda na giełdy, Orlen traci po wynikach

  W dobie wzrostu zachorowań i zgonów na koronawirusa było kwestią czasu aż wahadło giełdowych emocji odchyli się w stronę spadków. W Warszawie oliwy do ognia dolał Orlen, który pokazał dużo słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Co gorsza, do końca dnia spadki na GPW mogą jeszcze przybrać na sile.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR