Mercor przymierza się do przejęcia węgierskiego konkurenta

Omawiane walory:

Mercor chce odważnym ruchem akwizycyjnym rozszerzyć ofertę oraz wzmocnić pozycję grupy na rynkach polskim, czeskim, słowackim i węgierskim. Dopięcie transakcji przejęcia węgierskiej spółki Dunamenti planowane jest do końca lutego 2016 r.

Mercor podpisał warunkową umowę nabycia 100 proc. akcji węgierskiej spółki Dunamenti Tuzvedelem z siedzibą w Göd. Maksymalna cena sprzedaży całości jej akcji została ustalona na kwotę 18,54 mln zł netto. Oznacza to założenie zerowej pozycji gotówkowej w momencie przejęcia i ewentualne skorygowanie kwoty o zmiany w kapitale obrotowym. Kwota 15,24 mln zł zostanie zapłacona po przeniesieniu własności akcji, a pozostałość będzie wypłacona po spełnieniu określonych w umowie warunków dotyczących działalności i wyników finansowych Dunamenti Tuzvedelem.

Finalizacja transakcji planowana jest do dnia 29 lutego 2016 r., po spełnieniu nie później niż do 30 listopada 2015 r. warunków zawieszających. Chodzi o wydzielenie części działalności nie będącej przedmiotem zainteresowania Mercor SA, restrukturyzację zabezpieczeń udzielonych na majątku Dunamenti Tuzvedelem czy przedstawienie dodatkowych analiz dotyczących produktów. >> Pełną treść komunikatu w tej sprawie znajdziesz tutaj.

Dunamenti Tuzvedelem produkuje bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, przede wszystkim ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji. Przejęcie pozwoli Grupie Mercor na rozszerzenie oferty produktowej oraz wzmocni pozycję na ważnych rynkach w regionie. W 2014 roku węgierska spółka wypracowała w ramach przejmowanej działalności przychody w wysokości 1447,2 mln forintów (19,31 mln zł) i zysk EBITDA w wysokości  147,5 mln forintów (1,96 mln zł).

– Transakcja z Grupą Dunamenti to kolejny ważny krok w rozwoju Grupy Mercor, którego celem jest dalszy wzrost sprzedaży produktów z zakresu ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji na rynkach europejskich. Wysokiej jakości produkty Dunamenti świetnie uzupełnią nasz portfel produktowy, co pozwoli nam na stworzenie kompleksowej oferty dla kontrahentów z Polski i zagranicy. Najważniejsze rynki działalności Dunamenti Tuzvedelem pokrywają się z rynkami, na których działają nasze spółki operacyjne. To pozwoli nam na wzmocnienie naszej pozycji w tych krajach, poprzez integrację działalności obu spółek i uzyskanie synergii sprzedażowych. – komentuje Krzysztof Krempeć, prezes Mercora. 

Grupa Mercor w roku obrotowym 2014/2015 kończącym się 31 marca tego roku uzyskała 206,8 mln zł przychodów z działalności kontynuowanej wobec 199,9 mln zł rok wcześniej. Zysk EBIT z działalności kontynuowanej spadł z 15,3 mln zł do 13,5 mln zł, a netto wzrósł z 8,3 mln zł do 10 mln zł. Na koniec marca spółka dysponowała kwotą 112,5 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wobec 225,4 mln zł rok wcześniej. Przypomnijmy, że pod koniec 2013 r. Mercor sprzedał część aktywów – segment produkcji tzw. oddzieleń przeciwpożarowych, czyli specjalistycznych drzwi, ścianek i bram. Transakcja opiewała na blisko 200 mln zł. >> Więcej informacji finansowych i fundamentalnych znajdziesz tutaj.

W tym roku akcje spółki systematycznie pną się w górę i zyskały już ponad 30 proc. W skali ostatnich 12 miesięcy zwyżka jest mniejsza i sięga 22 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercor, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR