Mercor w przyszłym roku może wypłacić nawet 9-proc. dywidendę

Omawiane walory:

Noble Securities spodziewa się wysokiej dywidendy po spółce działającej w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. W najnowszej rekomendacji biuro oszacowało wartość jednej akcji Mercora z około 30-proc. przebitką. 

Tuż przed końcem roku Mercor doczekał się wysokiej rekomendacji. Analitycy Noble Securities podwyższyli zalecenie dla spółki z akumuluj do kupuj. Jednocześnie obniżono cenę docelową z 14,84 zł do 10,42 zł. Raport został sporządzony przy kursie 8,10 zł.

Spółka niedawno opublikowała wyniki za I półrocze roku obrotowego 2014/2015 (1 kwietnia – 30 września 2014). W tym okresie grupa odnotowała spadek przychodów w ujęciu r/r o 1 proc. do 104,4 mln zł. Natomiast zysk netto powiększył się o 6,6 proc. do 9 mln zł. Należy dodać, że do porównawczego okresu roku ubiegłego wchodziły wyniki sprzedanego w grudniu 2013 roku Grupie ASSA ABLOY, pionu oddzieleń przeciwpożarowych. Po odrzuceniu wyników działalności zaniechanej grupa osiągnęła blisko 50-proc. dynamikę zysku EBIT i 89-proc. zysku netto. Zyski wyniosły odpowiednio 12,1 mln zł i 11,7 mln zł.

– Wyniki za I półrocze 2014/15 oceniamy neutralnie, jednak widzimy potencjał do ich poprawy w kolejnych kwartałach. Po transakcji sprzedaży połowy biznesu zarząd chce się skupić się na rozwoju nowych produktów, tak aby w kilka lat dojść do poziomu sprzedaży sprzed transakcji. Oceniamy ten plan jako ambitny i w prognozach zakładamy bardziej konserwatywne wzrosty. Efekt inwestycji będzie widoczny jednak w znacznej mierze dopiero od II półrocza 2015 roku. Do tego czasu kusząca wydaje się potencjalna stopa dywidendy w przyszłym roku, którą szacujemy na ok. 9 proc. – czytamy w raporcie biura.

Zarząd przy okazji ostatniej publikacji wyników zarekomendował, że chce wypłacić dywidendę z zysku 2014/2015 o stopie 5-6 proc., a może wyższej. Mercor zamierza pozostać w grupie spółek dywidendowych. Przypomnijmy, że w tym roku emitent wypłacił rekordową dywidendę w wysokości 9,26 zł na akcję z zysku za rok obrotowy 2013/2014. Łącznie na ten cel wydano 145 mln zł. Kwota pochodziła głównie ze sprzedaży segmentu drzwi przeciwpożarowych.>> Poprzednie dywidendy Mercora sprawdzisz tutaj

Noble w swoim raporcie wśród czynników ryzyka wymienia skale ożywienia na rynku polskim oraz sytuacja polityczna i gospodarcza na rynku rosyjskim. Mercora można zaliczyć do grona spółek ze sporą ekspozycję na rynek rosyjski. Biuro szacuje zysk netto spółki rosyjskiej w I półroczu 2014/15 na ok. 2,5 mln zł, z czego 55 proc. przypada na Mercor. Spółka ta produkuje lokalnie, co zwiększa jej przewagę konkurencyjną w stosunku do niemieckich i skandynawskich konkurentów.

– Jest to prawdopodobnie jeden z czynników, które wpływają na wzrosty sprzedaży w tej spółce mimo niepewnej sytuacji w Rosji. Niemniej jednak uznaliśmy za zasadne do wyceny porównawczej wybrać spółki z ekspozycją wschodnią, co wpływa na pogorszenie wyceny porównawczej. – ocenia Noble Securities.

Prognoza biura na rok obrotowy 2014/2015 to 209,9 mln zł dla przychodów i 12,8 mln zł dla zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Na kolejny rok założono odpowiednio 22,4 mln zł i 14,6 mln zł. We wtorek akcje Mercora strzymaja sie blisko wczorajszego poziomu zamknięcia. Notowania spółki żwawiej w górę ruszyły pod koniec listopada i od tego czasu zyskały ponad 20 proc.

wykres_Mercor

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercor, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR