Mercor zmienia strategię i gasi część biznesu

Omawiane walory:

Spółka dzięki upłynnieniu aktywów chce m. in. spłacić zadłużenie oraz wdrożyć program inwestycyjny. Zarząd chce także 50 proc. zdobytych środków wydać na dywidendę lub buy back. Kurs mocno podskoczył z radości.

Mercor pozbywa się części swojego wiodącego biznesu. Jak poinformowała spółka w komunikacie, podpisała ona przedwstępną umowę sprzedaży działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych. Nabywcą ma być światowy potentat na rynku systemów zabezpieczeń drzwi, Grupa Assa Abloy. Strony chcą sfinalizować transakcję do 23 grudnia 2013 roku. Mercor ma możliwość przedłużenia terminu o kolejne dwa miesiące. W przeciwnym razie umowa ulegnie rozwiązaniu. >> Komunikat w tej sprawie jest tutaj.

Transakcja ma być rozłożona na dwa etapy. Najpierw do spółki zależnej Mercor HD SKA wniesione zostaną: Pion Oddzieleń Przeciwpożarowych Mercor SA (razem z wybranymi aktywami BEM), spółka Hasil a.s. (działająca w Czechach i na Słowacji, poprzez spółkę zależną Hasil s.r.o.) oraz posiadane przez Mercor Ukraina (55 proc. udziałów tej spółki). W kolejnym etapie wydzielona część działalności zostanie sprzedana ASSA ABLOY. W ten sposób Mercor rezygnuje ze swojej kluczowej do tej pory działalności, którą jeszcze niedawno traktował jako strategiczną z nastawieniem na osiągnięcie pozycji jednego z głównych graczy na europejskim rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Wartość planowanej transakcji to 221 mln zł, podczas gdy kapitalizacja całej firmy wynosiła na otwarciu sesji 267 mln zł. Pozyskane środki Mercor zamierza przeznaczyć na spłatę istotnej części zadłużenia bankowego (ok. 60 mln zł) oraz wdrożenie programu inwestycyjnego dla pozostałych produktów, to jest systemów oddymiania i odprowadzania ciepła, wentylacji pożarowej i zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji budowlanych. Zarząd chce również, by co najmniej 50 proc. środków zwrócić akcjonariuszom w postaci wypłaty dywidendy lub skupu akcji.

W roku obrotowym 2012/2013 (kwiecień-marzec), grupa Mercor wygenerowała w ramach sprzedawanej działalności około 180 mln zł przychodów. Łączne przychody wyniosły 389,5 mln zł, zysk operacyjny 33,6 mln zł, a strata netto -45,8 mln zł. W minionym kwartale rezultaty te wynosiły odpowiednio 83,2 mln zł, 6,6 mln zł i 3,8 mln zł zarobku na czysto. Na koniec czerwca zobowiązania krótkoterminowe stanowiły 157,7 mln zł, a przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w II kwartale to 11,8 mln zł.

>> Zmiana strategii i ograniczenie działalności istotnie zmieni przyszłe wyniki spółki. Aktualnie na podstawie dotychczasowych wyników spółka jest wyceniana optymalnie. >> Szczegóły na stronie analitycznej w StockWatch.pl.

Zapowiedziana transakcja mocno podziałała na wyobraźnię inwestorów. Na piątkowej sesji kurs Mercora najpierw nie mógł się otworzyć, a gdy już się udało zyskiwał nawet 23 proc., dochodząc do poziomu 21 zł. Od początku roku akcje zyskały 12 proc., przy czym na kursie widać było wcześniejszą reakcję, ponieważ gwałtowne wyrwanie z długoterminowej konsolidacji miało miejsce już 12 sierpnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercor, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR