Mercor zwiększa zyski i obiecuje hojną dywidendę

Omawiane walory:

Grupa działająca w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych mimo kulejących przychodów popisała się dynamicznym wzrostem zysków. Zarząd zgłosił chęć wypłaty dywidendy o stopie 5-6 proc.

Grupa Mercor odnotowała w I półroczu roku obrotowego 2014/2015 (1 kwietnia – 30 września 2014) spadek przychodów w ujęciu r/r o 1 proc. do 104,4 mln zł. Natomiast zysk netto powiększył się o 6,6 proc. do 9 mln zł. Należy dodać, że do porównawczego okresu roku ubiegłego wchodziły wyniki sprzedanego w grudniu 2013 roku Grupie ASSA ABLOY, pionu oddzieleń przeciwpożarowych. Po odrzuceniu wyników działalności zaniechanej grupa osiągnęła blisko 50-proc. dynamikę zysku EBIT i 89-proc. zysku netto. Zyski wyniosły odpowiednio 12,1 mln zł i 11,7 mln zł.

W analizowanym okresie Mercor wykazał 8-proc. wzrost sprzedaży na rynku polskim do 53 mln zł. Odczuł też 8,5-proc. spadek na rynkach zagranicznych. To skutek słabszej sprzedaży na Ukrainie i w Hiszpanii oraz przesunięcia części realizacji eksportowych. Niemniej w I półroczu 2014/2015 grupa odnotowała wzrost wartości nowych kontraktów do 116,9 mln zł wobec 98,7 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej.

Plany strategiczne Grupy Mercor obejmują trzy podstawowe kierunki działań, które mają zapewnić spółce wzrost sprzedaży i udziałów rynkowych. Chodzi o dalszy wzrost efektywności, rozwój sprzedaży i pozyskiwanie nowych rynków zbytu oraz wprowadzanie do oferty lepszych, wysokomarżowych produktów w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Mercor chce pozostać w grupie spółek dywidendowych. Przypomnijmy, że w tym roku emitent wypłacił rekordową dywidendę w wysokości 9,26 zł na akcję z zysku za rok obrotowy 2013/2014. Łącznie na ten cel wydano 145 mln zł. Kwota pochodziła głównie ze sprzedaży segmentu drzwi przeciwpożarowych. Zarząd na środowej konferencji prasowej potwierdził, że jest gotowy regularnie płacić dywidendę.

– Myślimy o takim poziomie, który daje wyższą stopę dywidendy niż przeciętna na rynku i który zachęca do inwestowania. Jeżeli to będzie 5-6 proc., może więcej, to zarząd będzie rekomendował taki poziom przed walnym. – powiedział Grzegorz Lisewski, wiceprezes Mercoru.

>> Walory Mercora są omawiane od strony technicznej w czwartkowym Wykresie dnia >> Alarm przeciwpożarowy – analiza techniczna Mercor

Na koniec I półrocza 2013/2014 Grupa odnotowała dług odsetkowy netto na poziomie 31,9 mln zł, w porównaniu do 72,2 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej.

Poprawa marż i zapowiedź wypłaty dywidendy stały się pretekstem do 10-proc. wzrostu kursu akcji na ostatniej sesji. W skali ostatnich trzech miesięcy notowania Mercora podrożały o 21 proc.

wykres_Mercor

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercor, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR