Millennium i XTB rosną po wynikach, przewaga zieleni na GPW

Omawiane walory: ,

Indeksy w Warszawie lekko rosną, starając się odrabiać straty z piątku, wywołane przeceną Alior Banku i całego sektora bankowego. W centrum uwagi jest Millennium i X-Trade Brokers, czyli spółki które pochwaliły się wynikami za ostatni kwartał.

Millennium XTB, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Po dwóch godzinach poniedziałkowego handlu indeks WIG20 zyskiwał 0,49 proc. i wspinał się do 2.185 pkt., próbując częściowo odrobić duże straty z piątku, gdy przecena Alior Banku (-15 proc.), a z nim całego sektora bankowego, pociągnęła ten indeks w dół o 1,5 proc. Co ciekawe, z odbiciem problem ma główny negatywny bohater tamtej sesji. O godzinie 11:02 kurs akcji Alior Banku, po nieudolnej porannej próbie odreagowania, kształtował się na poziomie 30,26 zł, spadając o 1,9 proc.

Indeksowi WIG20 ciąży w poniedziałek nie tylko Alior, ale również bardzo słabo spisująca się od wielu miesięcy Jastrzębska Spółka Węglowa (-2,3 proc.), a także spółki energetyczne. Wzrosty WIG20 zawdzięcza natomiast drożejącemu Orlenowi (+1,3 proc.), wspieranemu m.in. przez PGNIG (+2 proc.) i KGHM (+1,4 proc.).

Duże spółki wypychają w górę indeks WIG, który o godz. 11:02 rósł o 0,38 proc. do 57.547 pkt. W tym czasie mWIG40 rósł o 0,2 proc. do 3.680 pkt., a sWIG80 spadał o 0,09 proc. do 11.379 pkt.

Alior Bank pozostaje „czarną owcą” na GPW, ale sentyment do całego sektora bankowego poprawia inny bank. Mianowicie Millennium, który opublikował lepsze od oczekiwań wyniki finansowe, co inwestorzy nagrodzili wzrostem cen akcji o 3,6 proc. do 6,04 zł.

W III kwartale br. zysk netto Banku Millennium był zbliżony do tego wypracowanego przed rokiem i ukształtował się na poziomie 200,1 mln zł. Jednocześnie było to wynik o 11,8 proc. wyższy od rynkowych oczekiwań. Wynik odsetkowy banku wyniósł 687,6 mln zł (prognoza: 694,3, mln), a wynik z tytułu prowizji 178,3 mln zł (prognoza: 176,5 mln zł). Bank poinformował, że po wyroku TSUE utworzył rezerwę w wysokości 53 mln zł, ale jednocześnie ocenił, że aktualnie jest brak możliwości racjonalnej oceny wpływu tego wyroku na toczące się postępowania sądowe.

Jeszcze mocniej niż Millennium zaskoczył X-Trade Brokers. I też pozytywnie. Jak wynika za wstępnych szacunków, ten broker działający na rynku forex zarobił w III kwartale br. 15,5 mln zł netto wobec 2,9 mln zł straty rok wcześniej. I to pomimo, że wynik został pomniejszony o nałożoną przez KNF karę w wysokości 9,9 mln zł. W omawianym okresie przychody wzrosły do 61 mln zł z 47,6 mln zł. I co najbardziej istotne, spółka pozyskała ponad 10 tys. nowych klientów, co jest wynikiem ponad 2 razy lepszym niż przed rokiem.

Po dwóch godzinach notowań akcje X-Trade Brokers drożeją o 8 proc. do 3,50 zł, atakując krótko po otwarciu notowań już poziom 3,63 zł. Na gruncie analizy technicznej ten skok notowań to wciąż jedynie korekta w trwającym w zasadzie od początku obecności tej spółki na GPW trendzie spadkowym. Jednakże mając na uwadze poziom wyprzedania obserwowany na wykresie, nie jest wykluczone, że w pewnych sprzyjających warunkach, wspomniana korekta może nawet sięgnąć poziomu 4 zł (raczej w przyszłym roku niż w tym), który to poziom ostatnio był testowany pod koniec maja br. 

W dalszej części tygodnia wyniki rodzimych spółek wciąż pozostaną głównym motorem napędzającym wahania indeksów. Dziś po sesji uczyni to Orange Polska. Szacuje się, że w III kwartale zysk Orange Polska wzrósł do 228 mln zł z 91 mln zł rok wcześniej, do czego przyczyni się sprzedaż przez spółkę nieruchomości w Warszawie, co powiększyło zysk o około 212 mln zł. Zysk EBIT w opisywanym okresie ma wzrosnąć o prawie 103 proc. w relacji rocznej do 355 mln zł, a przychody o 2,4 proc. do 2,82 mld zł.

W kolejnych dniach natomiast raporty opublikuje m.in. Budimex, Netia (wtorek), CCC, Lotos, Santander Bank Polska, GPW, Helio, Vivid Games (środa), ING Bank Śląski, mBank, Cognor i Mennica (czwartek).

Raporty finansowe spółek z GPW nie będą jednak jedynym czynnikiem decydującym o nastrojach w Warszawie. Inwestorzy będą też czekali na wyniki kończącego się w środę dwudniowego posiedzenia FOMC ws. stóp procentowych, na publikowane tego samego dnia wstępne dane nt. dynamiki amerykańskiego PKB za III kwartał, czy piątkowy raport z rynku pracy w USA, na który GPW będzie mogła zareagować dopiero w poniedziałek.

Cały czas w centrum uwagi pozostanie też kwestia brexitu oraz amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe. Dalej też wpływ na nastroje na globalnych rynkach akcji będą miały raporty publikowane przez duże międzynarodowe firmy. Szczególnie, że wynikami pochwalą się takie giełdowe tuzy jak Alphabet (Google), AMD, BP, Apple, Bayer, Facebook, General Electric, Total, Royal Dutch Shell, Alibaba, Chevron i Exxon Mobil.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Millennium, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR