Morawiecki: Przejęcia realizowane przez PKN Orlen powinny dać 20 mld zł EBITDA

Omawiane walory: , ,

Przejęcia realizowane przez PKN Orlen powinny pozwolić wygenerować nawet ok. 20 mld zł wyniku EBITDA, uważa premier Mateusz Morawiecki.

olren, lotos, pgnig, sasin, obajtek, morawiecki, przejęcia,

(Fot. mat. prasowe PKN Orlen)

– Nasze spółki – największe w Polsce – to w skali europejskiej jedynie średniej wielkości korporacje. Żeby konkurować z największymi, potrzeba skali. Poprzez fuzje i przejęcia tworzy się możliwości wygenerowania dodatkowych synergii – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

– Mamy plan dalszej integracji, przejęcia PGNiG przez zwiększony Orlen, po to, żeby nie konkurować na niektórych rynkach zagranicznych, tam, gdzie nie musimy ze sobą konkurować, a możemy zwiększyć możliwości, żeby wykorzystać synergie, które są na rynku detalicznym. Przy dobrym zarządzaniu, możliwości wygenerowania EBITDA to jest rząd wielkości kilkunastu, powiedzmy 20 mld zł – dodał premier.

Wskazał też, że Polska co roku odnotowuje deficyt w handlu zagranicznym sektora chemicznego.

– Strategicznym wyzwaniem na najbliższy 5-10 lat jest redukcja deficytu poprzez rozbudowę potencjału – podsumował Morawiecki.

Podczas konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślał, że w wyniku połączenia czołowych polskich koncernów powstanie podmiot o zdywersyfikowanych przychodach, z dużą bazą surowcową, nowoczesnym przerobem, czystą energetyką i zintegrowanym detalem. Będzie on w stanie inwestować w wielkie projekty związane z transformacją energetyczną.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Komisja Europejska wydała dziś warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen.

Obajtek poinformował, że PKN Orlen prowadzi negocjacje w sprawie wymaganego przez Komisję Europejską zbycia części aktywów Grupy Lotos i liczy na wymianę aktywów w innej części Europy. Umowę w tej sprawie będzie musiała zatwierdzić Komisja Europejska – prezes spodziewa się, że to potrwa około roku i wtedy będzie pierwsze przejęcie akcji Lotosu od Skarbu Państwa.

PKN Orlen poinformował także, że podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, model transakcji oraz jej harmonogram zostaną wypracowane przez zespół składający się z przedstawicieli stron porozumienia. Fundamentem będzie rola PKN ORLEN jako wiodącego podmiotu transakcji. Na potrzeby transakcji opracowana zostanie wycena wartości PGNiG, w tym pakietu posiadanego przez Skarb Państwa. Niezbędne będzie także przeprowadzenie procedury przed odpowiednimi organami ochrony konkurencji tj. Komisją Europejską lub UOKiK.

Orlen podkreśla, że planowana transakcja to kolejny krok – po wykupie akcji Grupy Energa i warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos – w budowaniu silnego multienergetycznego koncernu. Wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej, polskiej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i znaczącej pozycji na rynku europejskim jest PKN Orlen.

– W wyniku integracji aktywów PKN ORLEN, Grupy Energa, Lotos i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł. Zysk operacyjny EBITDA kluczowych segmentów osiągnąłby ok. 20 mld zł rocznie. Za zysk operacyjny połączonego podmiotu w ok. 40 proc. odpowiadałby nadal podstawowy biznes, czyli rafineria i petrochemia. Z kolei wydobycie z łączną roczną produkcją na poziomie ok. 70 mln boe stanowiłoby ok. 20 proc. wyniku. Po ok. 15 proc. generowałyby sprzedaż detaliczna paliw, gazu i energii oraz regulowana dystrybucja, z dużym potencjałem wzrostu w kolejnych latach. Wytwarzanie energii odpowiadałoby za ok. 10 proc. zysku operacyjnego. W tym przypadku możliwe byłoby podwojenie wyniku w perspektywie do 2030 r. dzięki realizacji nowych inwestycji – czytamy w komunikacie Orlenu.

Koncern zwraca uwagę, że prowadzone przez niego transakcje wpisują się w światowe trendy.

– Największe światowe koncerny paliwowe już dawno zbudowały zintegrowane łańcuchy wartości oparte na wydobyciu ropy naftowej i gazu, inwestycjach w nowoczesną elektroenergetykę i poszerzaniu kompetencji w sprzedaży detalicznej. Na przykład BP, Total, Shell czy Equinor zarządzają swoją organizacją właśnie w sposób segmentowy, koncentrując się przede wszystkim na dywersyfikacji źródeł przychodów. PKN Orlen wykorzysta i wzmocni istniejący system zarządzania segmentowego do zarządzania grupą po akwizycjach – czytamy dalej.

Jak podkreślono w materiale, Grupa Orlen posiada duże doświadczenie w realizacji procesów akwizycyjnych, nie tylko w Polsce, ale też na rynku globalnym. Na przestrzeni lat do Grupy Orlen włączone zostały m.in. Anwil we Włocławku, czeski Unipetrol, litewska spółka Orlen Lietuva, czy ostatnio Grupa Energa.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PGNiG, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR