mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

Omawiane walory: , ,

Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNiG i kilka mniejszych spółek.

pgnig, lpp, livechat, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Indeksy sWIG80 i mWIG40 odreagowują wczorajsze spadki, podczas gdy WIG20 i WIG pozostają blisko wczorajszego zamknięcia. To wszystko przy lekkiej przewadze spółek rosnących w Warszawie i przewadze wzrostów na europejskich parkietach. Tak prezentowała się sytuacja na GPW kwadrans przed południem.

O godzinie 11:45 WIG20 testował poziom 1.757 pkt. (-0,09 proc.), poruszając się dziś w przedziale między 1.755 a 1.765 pkt. Reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 49.664 pkt. (+0,19 proc.), mWIG40 odbijał w górę o 0,90 proc. do 3.499 pkt., a sWIG80 o 0,74 proc. do 13.511 pkt.

Takie zachowanie warszawskich indeksów należy uznać za dość rozczarowujące. Szczególnie w wykonaniu WIG20. Nie brakowało bowiem impulsów do znacznie silniejszego pociągnięcia rynku w górę. Tym, który wysuwał się na pierwszy plan, było oczywiście wczorajsze mocne zamknięcie kwartału na Wall Street (DJIA +0,85 proc.; S&P500 +1,54 proc.; Nasdaq Composite +1,87 proc.). Ważnym popytowym impulsem, bo dającym nadzieję na dalszą poprawkę koniunktury w polskiej gospodarce, były opublikowane rano dane. W czerwcu indeks PMI dla rodzimego przemysłu wzrósł do 47,2 pkt. z 40,6 pkt. w maju. I to wprawdzie wciąż odczyt poniżej granicznego poziomu 50 pkt., ale jednocześnie wynik lepszych od konsensusu. Ten kształtował się na poziomie 46,5 pkt. Co więcej, obserwując sytuację w polskiej gospodarce można ze sporym prawdopodobieństwem założyć, że w lipcu indeks PMI znajdzie się nieco powyżej 50 pkt.

Ten brak silnej reakcji zarówno na lepsze nastroje na świecie, jak i pozytywną niespodziankę w danych, tłumaczy tylko jeden czynnik: wakacje. Niestety równie ospałych sesji w najbliższych tygodniach może być znacznie więcej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Znacznie ciekawiej niż indeksach jest na poszczególnych spółkach. W indeksie WIG20, gdzie równo akcje 10 spółek taniały i drożały, uwagę przyciągał przede wszystkim PGNiG. Nie tylko dlatego, że rano inwestorzy odgrzali starego kotleta i grali pod zwrócone przez Gazprom „1,5 mld dolarów nadpłaty za gaz” (akcje drożały o 2,3 proc.), ale również dlatego, że PGNIG był przed południem najchętniej handlowaną spółką, notując nieco wyższe obroty niż równie mocno handlowany CD Projekt (-0,7 proc.). Inną ciekawostką było to, że sesja zaczęła się od wzrostu do 4,89 zł (+7,6 proc.) i ataku na maksimum z połowy czerwca (4,90 zł), gdy pierwszy raz inwestorzy dowiedzieli się, że do 1 lipca Gazprom na zwrócić wspomniane 1,5 mld dolarów. To wszystko może sugerować, że właśnie na akcjach PGNIG dokonuje się zwrot, co przyniesie cofnięcie kursu poniżej 4,40 zł.

PGNIG nie były w południe najmocniej drożejącą spółką z WIG20. Mocniej, bo o 3,1 proc. do 6.195 zł, drożały akcje LPP. W przypadku odzieżowej spółki stała za tym zwykła technika. Po serii spadków zadziałało wsparcie na poziomie 6.000 zł i kurs po prostu dynamicznie odbił w górę. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kurs odbił przynajmniej do 6500 zł.

Jeszcze więcej się działo na małych i średnich spółkach. Kurs LiveChat wystrzelił w górę o 9,75 proc. do 69,80 zł w reakcji na wyniki finansowe. W całym roku finansowym 2019/2020 spółka zarobiła netto 76,12 mln zł wobec 57,25 mln zł rok wcześniej, a jej przychody wzrosły do 130,87 mln zł z 109,3 mln zł.

LiveChat, razem z 11 bit studios (+6,2 proc.), które to odreagowywało dwudniową przecenę (-10,2 proc.; -10,6 proc.), i drożejącymi o 1,8 proc. akcjami ING Banku Śląskiego, w dużej mierze ciągnęły w górę notowania mWIG40.

W indeksie sWIG80 wyróżniał się natomiast akcje Rainbow Tours (+7 proc.), Enter Air (+5,1 proc.) i DataWalk (+5 proc.). We wszystkich trzech przypadkach było to odreagowanie ostatnich spadków.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Livechat, lpp, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR