mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

Omawiane walory: , ,

Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNiG i kilka mniejszych spółek.

pgnig, lpp, livechat, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Indeksy sWIG80 i mWIG40 odreagowują wczorajsze spadki, podczas gdy WIG20 i WIG pozostają blisko wczorajszego zamknięcia. To wszystko przy lekkiej przewadze spółek rosnących w Warszawie i przewadze wzrostów na europejskich parkietach. Tak prezentowała się sytuacja na GPW kwadrans przed południem.

O godzinie 11:45 WIG20 testował poziom 1.757 pkt. (-0,09 proc.), poruszając się dziś w przedziale między 1.755 a 1.765 pkt. Reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 49.664 pkt. (+0,19 proc.), mWIG40 odbijał w górę o 0,90 proc. do 3.499 pkt., a sWIG80 o 0,74 proc. do 13.511 pkt.

Takie zachowanie warszawskich indeksów należy uznać za dość rozczarowujące. Szczególnie w wykonaniu WIG20. Nie brakowało bowiem impulsów do znacznie silniejszego pociągnięcia rynku w górę. Tym, który wysuwał się na pierwszy plan, było oczywiście wczorajsze mocne zamknięcie kwartału na Wall Street (DJIA +0,85 proc.; S&P500 +1,54 proc.; Nasdaq Composite +1,87 proc.). Ważnym popytowym impulsem, bo dającym nadzieję na dalszą poprawkę koniunktury w polskiej gospodarce, były opublikowane rano dane. W czerwcu indeks PMI dla rodzimego przemysłu wzrósł do 47,2 pkt. z 40,6 pkt. w maju. I to wprawdzie wciąż odczyt poniżej granicznego poziomu 50 pkt., ale jednocześnie wynik lepszych od konsensusu. Ten kształtował się na poziomie 46,5 pkt. Co więcej, obserwując sytuację w polskiej gospodarce można ze sporym prawdopodobieństwem założyć, że w lipcu indeks PMI znajdzie się nieco powyżej 50 pkt.

Ten brak silnej reakcji zarówno na lepsze nastroje na świecie, jak i pozytywną niespodziankę w danych, tłumaczy tylko jeden czynnik: wakacje. Niestety równie ospałych sesji w najbliższych tygodniach może być znacznie więcej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Znacznie ciekawiej niż indeksach jest na poszczególnych spółkach. W indeksie WIG20, gdzie równo akcje 10 spółek taniały i drożały, uwagę przyciągał przede wszystkim PGNiG. Nie tylko dlatego, że rano inwestorzy odgrzali starego kotleta i grali pod zwrócone przez Gazprom „1,5 mld dolarów nadpłaty za gaz” (akcje drożały o 2,3 proc.), ale również dlatego, że PGNIG był przed południem najchętniej handlowaną spółką, notując nieco wyższe obroty niż równie mocno handlowany CD Projekt (-0,7 proc.). Inną ciekawostką było to, że sesja zaczęła się od wzrostu do 4,89 zł (+7,6 proc.) i ataku na maksimum z połowy czerwca (4,90 zł), gdy pierwszy raz inwestorzy dowiedzieli się, że do 1 lipca Gazprom na zwrócić wspomniane 1,5 mld dolarów. To wszystko może sugerować, że właśnie na akcjach PGNIG dokonuje się zwrot, co przyniesie cofnięcie kursu poniżej 4,40 zł.

PGNIG nie były w południe najmocniej drożejącą spółką z WIG20. Mocniej, bo o 3,1 proc. do 6.195 zł, drożały akcje LPP. W przypadku odzieżowej spółki stała za tym zwykła technika. Po serii spadków zadziałało wsparcie na poziomie 6.000 zł i kurs po prostu dynamicznie odbił w górę. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kurs odbił przynajmniej do 6500 zł.

Jeszcze więcej się działo na małych i średnich spółkach. Kurs LiveChat wystrzelił w górę o 9,75 proc. do 69,80 zł w reakcji na wyniki finansowe. W całym roku finansowym 2019/2020 spółka zarobiła netto 76,12 mln zł wobec 57,25 mln zł rok wcześniej, a jej przychody wzrosły do 130,87 mln zł z 109,3 mln zł.

LiveChat, razem z 11 bit studios (+6,2 proc.), które to odreagowywało dwudniową przecenę (-10,2 proc.; -10,6 proc.), i drożejącymi o 1,8 proc. akcjami ING Banku Śląskiego, w dużej mierze ciągnęły w górę notowania mWIG40.

W indeksie sWIG80 wyróżniał się natomiast akcje Rainbow Tours (+7 proc.), Enter Air (+5,1 proc.) i DataWalk (+5 proc.). We wszystkich trzech przypadkach było to odreagowanie ostatnich spadków.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Livechat, lpp, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prezes i przewodniczący rady nadzorczej sprzedają w ABB 5 proc. akcji LiveChat Software Prezes LIVECHAT Software Mariusz Ciepły oraz przewodniczący rady nadzorczej Maciej Jarzębowski rozpoczęli proces budowania przyspieszonej księgi popytu (ABB), której celem jest sprzedaż do 1.287.500 akcji spółki, stanowiących nie więcej niż 5 proc. udziału w kapitale i głosów. Rynkowa wartość wystawionego na sprzedaż pakietu to 139 mln zł.
 • Jerzy Kwieciński zrezygnował z funkcji prezesa zarządu PGNiG

  Jerzy Kwieciński zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

 • Allegro i PGNiG ciągną WIG20 w górę, gorąco na NanoGroup

  GPW pozostaje pod wpływem rynków globalnych, gdzie dziś nadzieje na wzrostowe odbicie na Wall Street, mieszają się z rozczarowaniem brakiem pakietu fiskalnego w USA i strachem przed pandemią koronawirusa.

 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez Allegro, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LIVECHAT i Benefit Systems.

 • Semper Simul Foundation zamierza przejąć kontrolę nad LPP

  Fundacja Semper Simul zbędzie na rzecz Fundacji Sky pakiet akcji zwykłych, a nabędzie od niej pakiet akcji imiennych uprzywilejowanych, stając się tym samym większościowym akcjonariuszem LPP. Przekroczenie przez Fundację Semper progu 33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu LPP będzie skutkować obowiązkiem ogłoszenia przez tego akcjonariusza wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki w liczbie powodującej osiągnięcie 66 proc. ogólnej liczby głosów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR