Na GPW kontynuacja wzrostów, w górę m.in. Atlantis i DSS

Omawiane walory: , ,

Na środowej sesji trwa kontynuacja odreagowania po poniedziałkowej przecenie. Rynki czekają na wieczorne posiedzenie FED, które może wskazać jakie są szanse na kolejną rundę luzowania ilościowego w USA. W Warszawie mocno rosną m.in.  Atlantis, DSS oraz Budimex.

Tematem tygodnia jest dzisiejsze posiedzenie federalnego komitetu otwartego rynku (FOMC) w USA. Protokół z marcowego spotkania wskazuje, że w gronie członków Fed maleje poparcie dla kolejnej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3). Po posiedzeniu zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem szefa FED Bena Bernanke. Jednocześnie opublikowane zostaną projekcje zmian stóp procentowych przez poszczególnych członków Fed oraz projekcje danych makroekonomicznych.

Główne europejskie parkiety otworzyły się nad kreską i kontynuują odreagowanie poniedziałkowej przeceny. Francuski indeks CAC powrócił już nawet do poziomu obserwowanego w piątek. Wsparciem dla Europy powinny być wzrosty w USA. Wskazują na to świetne wyniki Apple, o które obawiał się wcześniej rynek. Na wzrostową sesje za oceanem wskazują również kontrakty terminowe na główne indeksy.

Na niewielkich plusach rozpoczął się również handel na polskiej GPW. Jedynie indeks małych spółek nie utrzymał się nad kreską – po 1,5 godziny handlu traci ok. 0,2 proc. Obroty na środowej sesji są o 15 proc. mniejsze niż na poprzedniej sesji o tej porze. 63 proc. z nich generowane jest na wzrostach. Dobre nastroje potwierdza również wskaźnik sentymentu, którego proporcja wynosi 54:46.

>> Szczegółowe statystyki obrotu na gorąco wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu >> Dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Najbardziej aktywną spółką na rynku jest dzisiaj Atlantis. Kurs spółki otworzył się sporą luką hossy i chwilami rósł o ponad 15 proc. Po godzinie 10 rośnie o ok. 8 proc. Jak podaje Parkiet, kontrolowany przez Ma­riu­sza Pa­tro­wi­cza Atlan­tis za­pew­ni oko­ło 80 mln zł finansowania Wra­ti­sla­vii­-Bio, spół­ce Alek­san­dra Gu­dzo­wa­te­go. Pomo­że również w jej de­biu­cie gieł­do­wym i obejmie pakiet mniejszościowy akcji. Ponadto Atlantis razem z inną giełdową firmą z portfela Patrowicza – Fonem – utworzą podmiot celowy, który dostarczy Wratislavii-Bio rzepak do produkcji estrów o wartości 100 mln zł w skali roku.

>> Sześć najbardziej aktywnych walorów na rynku >> znajdziesz w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Kolejną sesję z rzędu mocno rośnie DSS. Budowlana spółka złożyła zażalenie na postanowienie sądu o upadłości likwidacyjnej. Dziś w TVN CNBC nowo wybrany prezes spółki zapewniał, że działalność operacyjna DSS nie jest zagrożona i liczy na zmianę decyzji sądu z upadłości likwidacyjnej na układową. Jego zdaniem decyzji w tej sprawie można spodziewać się za około miesiąc. W reakcji kurs zwyżkuje po godzinie 10:30 już o ponad 17 proc.

Dobrze radzi sobie również pierwsza spółka budowlana, która opublikowała swoje wyniki za I kwartał. Zarówno zysk netto Budimexu jak i zysk operacyjny spadły w stosunku do ubiegłego roku, ale były nieznacznie wyższe od konsensusu rynkowego. Jak podaje PAP zysk netto grupy spadł do 37,06 mln zł w stosunku do 46,7 mln zł przed rokiem i był 4,1 proc. wyższy od średniej prognoz analityków na poziomie 35,6 mln zł. Mimo spadku zysków przychody Budimeksu wzrosły do 1083,3 mln zł z 797,8 mln zł w analogicznym okresie 2011 roku i były 3,84 proc. wyższe do średniej prognoz na poziomie 1043 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atlantis, budimex, dss, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex miał 146,5 mln zł zysku netto w III kwartale

  BUDIMEX odnotował 146,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 65,03 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w środę rano o 4,82 proc., a za jedną akcję płacono 250 zł.

 • Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay

  Akcje spółek potocznie określanych jako "covidowe" niezmiennie pozostają w centrum uwagi inwestorów, szczególnie że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie wyraźnie rośnie. W środę tematem numer jeden jest XTB, którego kurs akcji spada po publikacji wyników.

 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Energetyka szaleje, a reszta rynku czeka na Fed

  Koncerny energetyczne drożeją kolejną sesję. Tym razem wspierane przez raport kwartalny Enei. To jednak za mało, żeby pociągnąć w górę indeksy. Giełda w Warszawie czeka na wyniki posiedzenia Fed... i długi weekend.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR