NBP sprowadził ok. 100 ton złota do Polski

Narodowy Bank Polski zakończył procedurę sprowadzania złota do skarbców w Polsce z Anglii, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

złoto,nbp,

Fot. Pexels

– Zakończyliśmy procedurę sprowadzania złota do Polski. […] Mamy 123 ton złota w Anglii i 100 ton w Polsce – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej. Zapowiedział również, że nasze rezerwy złota mogą wzrosnąć za kilka lat.

W lipcu br. Glapiński zapowiadał, że NBP planuje przenieść ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców, natomiast pozostałe ok. 129 ton miało pozostać w Londynie i być inwestowane w dotychczasowy sposób.

Jak wówczas podkreślał, że w 2018 roku NBP zakupił 25,7 ton złota, a w 2019 roku – kolejne 100 ton złota. Obecnie wielkość zasobów złota NBP wynosi 228,6 ton. Zakupione złoto zostało zdeponowane – tak jak dotychczas – w Banku Anglii w postaci sztab London Good Delivery.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Bank centralny tłumaczył wtedy, że ze względu na znaczne zwiększenie naszych zasobów złota i biorąc pod uwagę praktykę innych banków centralnych, zarząd NBP zdecydował o przeniesieniu połowy obecnych zasobów złota (około 100 ton), do skarbców NBP. Operacja została zakomunikowana naszym partnerom w Banku Anglii i – jak zapowiedziano w lipcu – miała zostać przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym bezpieczeństwo tej operacji.

Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br., informował wcześniej bank centralny.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR